Юве сломи вдъхновения Милан, непробиваем Буфон отказа "росонерите" (видео+галерия)

Ювентус записа една от най-трудните си победи от началото на сезона като надигра с 2:0 Милан в дербито от 26-ия кръг на "Джузепе Меаца". Домакините изиграха много силен мач и създадоха куп положения, но непробиваемият Джанлуиджи Буфон не позволи на топката да влезе във вратата му. В същото време гостите дебнеха своите възможности и първо в 44-ата минута Фернандо Йоренте откри резултата, а след това в 68-ата Карлос Тевес подпечата успеха на своя тим, който вече води с 10 точки пред преследвача Рома и е все по-близо до нова титла.

Първото полувреме бе изключително вълнуващо. Милан изигра може би най-силните си 45 минути от началото на сезона и накара Юве повечето време да се защитава, но въпреки това шансът не бе на страната на домакините, които допуснаха гол в своята врата.

Първото положение в мача бе за "бианконерите", като Стефан Лихтщайнер отправи удар покрай вратата във 2-ата минута. След това обаче "росонерите" взеха нещата в свои ръце и първо Адел Таарабт стреля в ръцете на Джанлуиджи Буфон, след това далечен удар на Кака премина покрай вратата. Джампаоло Пацини също имаше добър шанс да стреля с глава от близо, но прати кълбото над вратата, а веднага след това и Урби Емануелсон опита изстрел от воле, но и той не бе точен.

В 16-ата минута Юве успя да организира една по-интересна атака завършила с нелош шут на Карлос Тевес, но право в ръцете на Кристиан Абиати. Три минути по-късно гостите стигнаха до най-добрата си атака до момента като първо Йоренте се размина с топката в наказателното поле, но тя стигна до Лихтщайнер, който отправи опасен изстрел от близо, но Абиати някак успя да спаси. В 23-ата минута пък Мартин Касерес стреля с глава след корнер покрай вратата.

Милан обаче отново пое инициативата и в 26-ата минута след страхотна атака Кака се озова очи в очи с Буфон, но вратарят спаси, а при опита за добавка на бразилеца Леонардо Бонучи изчисти пред голлинията. В 34-ата минута и Рикардо Монтоливо тества вратаря на гостите, но той отново показа класа и спаси. След това в 37-ата минута Даниеле Бонера направи невероятен пропуск като от около метър с глава не успя да уцели вратата. В 40-ата минута и Джампаоло Пацини отправи удар в ръцете на Буфон, а в 43-ата минута стражът направи поредното си виртуозно спасяване след прекрасен диагонален удар на Кака.

И когато изглеждаще, че всеки момент Милан ще открие резултата се случи точно обратното. В 44-ата минута Юве организира една от малкото си хубави атаки, като Стефан Лихтщайнер бе изведен в наказателното поле, напредна до аутлинията и върна за Йоренте, който от близо засече топката във вратата - 0:1.

В началото на второто полувреме Ювентус пръв стигна до голова опасност. Тевес се пребори за една топка с Адил Рами и отправи удар, но вратарят спаси. Веднага след това пък Буфон трябваше да бъде бдителен при едно коварно центриране в наказателното поле. В 51-ата минута пък Андреа Поли бе близо до гола като стреля с глава около точката на дузпата, но топката профуча до вратата. "Бианконерите" обаче отново изчакаха своя шанс и в 68-ата минута Тевес бе оставен непокрит пред наказателното поле и със страхотен удар заби топката неспасяемо за 0:2.

Това като че ли окончателно сломи устрела на домакините, които видимо загубиха емоцията в играта си. Все пак в 80-ата минута Емануелсон тества Буфон с хубав далечен удар, но стражът за пореден път бе на мястото си. В края "бианконерите" можеха да стигнат и до трети гол като първо в 83-ата минута удар от фаул на Пирло облиза напречната греда, а след това в 87-ата минута изстрел на Пол Погба се отби от страничния стълб. В допълнителното време пък гредата помогна и на гостите да не получат гол след удар на Робиньо.

С тази победа Ювентус събра актив от 69 точки и направи нова важна крачка към титлата, като вече води с 10 точки пред преследвача Рома. Милан пък остава на 10-ата позиция в класирането с 35 точки в актива си.