Пресконференция на Цанко Цанков след завръщането от Нова Зеландия

Барса е на точка зад Реал Мадрид след сива победа (видео)

Шампионът на Испания Барселона се доближи на точка от лидера Реал Мадрид след домакински успех с 4:1 над Алмерия в среща от 26-ия кръг на Примера, играна пред 58 930 зрители на "Камп Ноу". Алексис Санчес (9), Лионел Меси (24), Карлес Пуйол (83) и Чави Ернандес (89) отбелязаха за "синьо-червените". За гостите се разписа Анхел Трухийо в 27-ата минута. След почивката играта на каталунците беше лишена от блясък и остави много въпросителни преди важните за сезона двубои.

Карлес Пуйол зае овакантеното от Жерард Пике място в центъра на защитата. Алексис Санчес, Лионел Меси и Неймар бяха подредени в нападение. Наказаният Херардо Мартино даде почивка на Андрес Иниеста. Франсиско Родригес изгради 4-3-2-1.

Двубоят очаквано започна с продължително владение на топката от страна на каталунците. В рамките на шестата минута Даниел Алвеш на два пъти овладя на гърди в наказателното поле. Първо стигна до удар, но вратарят Естебан Андрес Суарес беше близо. При второто положение се подхлъзна и изкара топката в аут.

"Блаугранас" стигнаха до ранно попадение в деветата минута. Неймар намери Сеск Фабрегас в наказателното, неговият шут беше избит от вратаря, топката попадна в Алексис, който отблизо реализира по лесен начин. В 13-ата Неймар хвана неподготвена защитата на "бяло-червените", нахлу отляво към наказателното поле, но не намери най-вярното продължение, като можеше и да подаде към чилийския си партньор.

Първата добра възможност за гостите от "Медитеранео" беше в 15-ата минута, когато Алвеш фаулира Алейкс Видал встрани от наказателното поле. В 19-ата отново бразилският бек на Барса беше основен герой на ситуацията, но след двойно с Алексис не намери правилно продължение. В 20-ата Меси отправи първия си точен шут в мача, но се подхлъзна и топката беше лесно уловена.

Това не се случи в 24-ата минута, когато аржентинският майстор блесна с автентична светлина. Ла Пулга завъртя топката от 23-метров фаул, кълбото мина покрай стената и влезе в горната част на ъгъла на стената. Това беше 15-о попадение на Лео в испанския шампионат.

Комфортната преднина бързо беше намалена. В 27-ата минута каталунците получиха ново попадение след ъглов удар. Анхел Трухийо засече с глава между Пуйол и Фабрегас, а Виктор Валдес излезе неразчетено и остана на място - 2:1. "Лос кулес" отново тръгнаха в атаката, като в 29-ата минута Меси даде страхотно подаване към Алексис, а след това някак завърши атаката, макар и без пространство за стрелба.

В 35-ата Неймар шутира от движение и топката прелетя много опасно до втората греда. В 38-ата Меси можеше да вкара интересен гол с плонж, но сантиметри го разделиха. В 43-ата Алексис пресече атака на гостите, напредна отдясно и центрира, след което Меси засече с шпагат, изпреварвайки Неймар.

Второто полувреме започна с отпусната и безидейна игра на домакините. В 50-ата Чави Ернандес пусна хубаво подаване към Неймар, но бразилецът шутира в ръцете на Естебан. Последва четвърт час без нищо интересно пред вратаря на южняците. В 63-ата Видал завърши добра атака на гостите с изстрел в ръцете на Валдес.

В 66-ата барселонци изградиха интересно нападение, Меси насочи наляво към непокрития Неймар, който от голова позиция шутира доста неточно. В 68-ата Фабрегас подаде към Меси, който от осем метра стреля в тяло на противник. Минута по-късно Ней овладя майсторски, но пак се омота във финтове в наказателното поле.

В 80-ата Джонатан Зонго беше сам в наказателното поле, но топката не стигна до него. В 82-ата резервата Педро Родригес получи пас от Чави и шутира мощно, но в ръцете на вратаря.

В 83-ата Меси се засече с глава след корнер, топката се отклони от гредата, а капитанът Карлес Пуйол беше на точното място за добавка - 3:1. Така 35-годишният бранител увенча с гол своя двубой номер 392 в Примера, с който се изравни по брой изиграни срещи с легендата Мигели. В 89-ата и Чави Ернандес опъна мрежата на "рохибланкос". Педро подаде към дъгата, Иниеста пропусна и "шестицата" завъртя от 19 метра по диагонала - 4:1. До края можеше да падне още някой гол във вратата на Алмерия.

Следващият мач на Барса е след седмица във Валядолид. Меси е само на два гола от най-резултатния неофициален футболист в историята на Барса Паулино Алкантара - 367 срещу 369, като повечето попадения на Паулино са в неофициални срещи. Алмерийци остават място над чертата.

Снимки: Getty Images/Guliver