Реал Мадрид оцеля на "Калдерон" в страховито и впечатляващо голово зрелище (видео)

Отборите на Атлетико Мадрид и Реал Мадрид направиха 2:2 в много интригуващо и качествено дерби от 26-ия кръг на Ла Лига, играно пред 54 600 зрители на "Висенте Калдерон". Карим Бензема откри в третата минута, но до почивката "червено-белите" взеха аванс след голове на Коке (28) и Габи Фернандес. Попадението на капитана беше изключително - след изстрел от 35 метра. Кристиано Роналдо донесе равенството с късен гол в 82-ата минута. За отбелязване е и подминатата дузпа в 11-ата минута, когато Диего Коща беше спрян непозволено от Серхио Рамос. Като цяло мадридският сблъсък предложи много вълнуващи мигове, много жар и искри и приключи без победител. Реал Мадрид ще остане на върха и след този кръг, като Барселона има шанс да се доближи на точка от лидера.

Диего Симеоне очаквано постави Раул Гарсия като втори нападател до Диего Коща. "Червено-белите" бяха в оптимален състав, а в последния момент от групата отпадна Адриан Лопес. Карло Анчелоти също подреди най-доброто, като единствено изключение направи присъствието на Фабио Коентрао вместо Марсело Виейра. При система 4-3-3 в атака бяха разположени Гарет Бейл, Карим Бензема и Кристиано Роналдо, като носителят на "Златната топка" се завърне в мач от Примера след наказание от три срещи.

Битката започна с ранно попадение за гостите от "Сантиаго Бернабеу". Анхел ди Мария изненада защитата със силно центриране отдясно с левия крак, което Бензема засече на два метра от голлинията. Повторенията показаха, че няма засада на френския стрелец. След лекото стъписване и "червено-белите" създадоха опасност пред Диего Лопес. В 11-ата минута Диего Коща беше фаулиран в наказателното поле от Серхио Рамос, но съдията Делгадо Ферейро подмина положението. Повторенията показаха, че има контакт между крака на андалусеца и голмайстора, а топката е далеч напред.

Грешката на арбитъра изнерви и без това нагорещената обстановка. Кристиано Роналдо и Пепе се превиваха на терена с болки в колената съответно в 19-ата и 20-ата минути. И двамата стъпиха на крака и продължиха игра. Пресилените хвърляния в търсене на фаул не бяха рядкост. В 22-ата Диего Коща беше оставен в наказателното поле, но ударът му не се получи и кълбото мина до близката греда. Минута по-късно Бензема можеше да вкара феноменален гол, след като засече 30-метров пас по въздух, но Тибо Куртоа беше на мястото си.

В 24-ата Лука Модрич се вклини отдясно и създаде интересно положение - Кристиано насочи с пета, но белгийският страж беше заел точната позиция. В 28-ата дойде изравнителното попадение. Коке получи сам в наказателното поле от Арда Туран и с отсечен нисък удар от 14 метра намери далечния ъгъл - 1:1. В 35-ата Кристиано Роналдо опита един от специалитетите си - далечен шут от 25 метра, но Куртоа не показа колебание.

В 38-ата минута зрителите на "Калдерон" видяха сериозна актьорска игра на Пепе. Португалският национал падна с ръце на лицето, оплаквайки се от удар без топка. Повторенията показаха недостатъчен контакт глава в глава за подобно поведение. В 43-ата минута Диего Коща се освободи брилянтно от Пепе и Серхио Рамос, но Диего Лопес скъси ъгъла и изби.

В 45-ата капитанът на "дюшекчиите" Габи Фернандес вкара изумителен гол от 35 метра. Домакините изпълниха късо фаул, полузащитникът си чукна топката напред и с прав удар оплете топката в горния десен ъгъл на Диего Лопес. Нямаше рикошет, който да заблуди стража, но вратарят нямаше достатъчно видимост и не очакваше подобно топовно изпълнение.

Втората част започна със сериозен натиск на Атлети, изразяващ се и във владение на топката, и в голови положения. В 47-ата минута Диего Коща беше фаулиран на дъгата от Чаби Алонсо. Потърпевшият стреля ниско, но Диего Лопес спаси. В 52-ата Коща надбяга Пепе, озова се сам срещу вратаря, но мерникът му изневери и насочи малко встрани. В 55-ата Кристиано Роналдо получи шанс да стреля от фаул, но не успя да преодолее стената. При шута топката се удари в ръцете на Габи Фернандес, но те бяха пред гърдите и затова не може да става дума за дузпа.

В 58-ата Диего Коща засече с глава след корнер, топката тупна и размина втората греда. В 62-ата топстрелецът на "рохибланкос" падна леко в наказателно и правилно не беше отсъдено нарушение. Две минути по-късно номер "19" отново падна в търсене на фаул, след като беше извършил такъв. Съдията извади жълт картон на нападателя и разгневи помощника на Диего Симеоне - Бургос. Едричкият асистент буквално се нахвърли върху арбитъра и сякаш само намесата на "червено-бели" предотврати грандиозен скандал.

Две минути по-рано Бензема намери много добре топката след пас от Модрич, но пропусна целта. В 67-ата се откри първа възможност за стомилионния Гарет Бейл: Ди Мария центрира от фаул, уелсецът насочи с глава назад и Куртоа показа блестящ рефлекс. Минута по-късно "лос колчонерос" на два пъти бяха на точно докосване от попадение. Диего Коща първо не успя да нанесе удар сам на дузпата, а след това от малък ъгъл нацели близката греда след изпълнение с глава.

В 71-ата Кристиано пак не можа да преодолее стената от идентична позиция от 55-ата минута. В 74-ата португалската "седмица" получи първа много добра възможност за гол, но изстрелът с глава мина покрай страничния стълб. В 82-ата Даниел Карвахал показа упоритост и съумя да се пребори за топка в наказателното поле, Бейл се размина, а Кристиано Роналдо порази мрежата с удар от 14 метра, забивайки 23-ия си гол в шампионата.

До края тимът на Анчелоти беше по-търсещият. Въпреки това в 86-ата минута разконцентрирано връщане на Карвахал назад към вратаря беше пресечено. "Белите" обаче съумяха да блокират шута на Коща. Секунди по-късно Модрич завърши контраатака с шут над гредата. В 87-ата съдията погрешно назначи засада на Бензема. В 88-ата Филипе Луиш жертвено сложи крак пред Кристиано Роналдо и опази точката.

След последния съдийски сигнал ядосаният Чоло Симеоне директно се прибра към тунела, пропускайки традиционното здрависване със своя колега. Атлети остава без победа в дербито на собствен терен от 16 години насам. Домакините пропуснаха да изместят Реал Мадрид от върха и остават на три точки от своя столичен съперник.

Снимки: Getty Images/Guliver