Ман Сити обърна Съндърланд и спечели Купата на Лигата (видео)

Манчестър Сити победи с 3:1 Съндърланд във финала на 54-ото издание на Купата на Лигата (Кепитъл Уан Къп) и вдигна трофея за трети път в своята история. Двубоят на "Уембли" се разви по драматичен начин, след като "черните котки" излязоха напред в резултата след гол на Фабио Борини в 10-ата минута.  След почивката - само за 105 секунди, Манчестър Сити стигна до пълен обрат след страхотни голове на Туре Яя (55') и Самир Насри (56'). В добавеното време Хесус Навас довърши бойкия тим на Съндърланд с трети гол.

Победителят в турнира печели правото да играе в третия квалификационен кръг на Лига Европа през следващия сезон. В случая спечели отборът на Ман Сити, който със сигурност ще извоюва квота за евротунирите чрез класирането си в Премиър лийг. При това положение загубилият финала - Съндърланд, няма да получи правото да участва в Лига Европа, а това място ще бъде заето от завършилия на шесто място в крайното класиране на Висшата лига.

Голмайсторът на Манчестър Сити Серхио Агуеро се завърна след контузия и започна като титуляр за "гражданите". Негов партньор в атака бе Един Джеко. Костел Пантилимон застана на вратата, а Джо Харт и Алваро Негредо бяха оставени на резервната скамейка за  началото.

Уес Браун, Лий Катърмол и Себастиян Ларсон започнаха за "черните котки". Фабио Борини бе в атака за Съндърланд.

Още в 10-ата минута фаворитът Ман Сити бе шокиран, след като Адам Джонсън изведе с дълго подаване Фабио Борини, който се пребори с Венсан Компани, изпревари бранителя и с удар по диагонала откри резултата. В 38-ата минута Борини бе много близо до втори гол. Италианецът се озова очи в очи с Пантилимон, но точно когато нанасяше удар, Компани се хвърли на шпагат и много умело успя да изчисти в корнер. При подаването към него нападателят бе в положение на засада, която обаче не бе маркирана от страничния рефер.

Иначе през тази първа част "гражданите" атакуваха повече, но така и не успяваха да създадат особено чисти положения пред вратата на Вито Маноне.

Манчестър Сити стигна до изравнително попадение в 55-ата минута. То стана факт единствено благодарение на класата на Туре Яя, който със страхотен изстрел от 30-ина метра прати топката в горния десен ъгъл на вратата на Маноне.

Само минута и 45 секунди след това "гражданите" стигнаха до пълен обрат. Коларов центрира отляво, бранителите на Съндърланд не успяха да изчистят и след рикошет топката стигна до Насри. Французинът стреля от въздуха и с външен фалц прати топката неспасяемо във вратата - 2:1.

До края Съндърланд опита да стигне до равенството, но Стивън Флетчър пропусна най-добрата възможност. В добавеното време Хесус Навас сложи точка на спора с трети гол след една контраатака на "гражданите", при която Туре Яя намери испанеца вдясно, а той стреля от движение, пращайки топката в близкия ъгъл.

Така Манчестър Сити спечели за трети път Купата на Лигата, докато Съндърланд загуби втори финал в турнира. Трофеят е и първи в английския футбол за мениджъра на "гражданите" Мануел Пелегрини.

Манчестър Сити - Съндърланд 3:1

0:1 Борини (10')
1:1 Туре Яя (55')
2:1 Насри (56')
3:1 Навас (90')

Манчестър Сити: Пантилимон: Сабалета, Компани, Демикелис, Коларов: Насри, Туре Яя, Фернандиньо, Силва (77-Хави Гарсия); Агуеро (57-Навас), Джеко (88-Негредо)

Съндърланд: Маноне; Бардсли, Алонсо, О'Шей, Браун; Катърмол (77-Дзакерини), Колбек, Ки Сун-юен, Ларсон (60-Флетчър), Джонсън (60-Гарднър); Борини

Съдия: Мартин Аткинсън

Жълти картони: Алонсо (Сън), Негредо (Ман Сити)