Федерер над всички в Дубай

Поставеният под номер 4 в основната схема Роджър Федерер (Швейцария) спечели шестата си титла на турнира в Дубай с награден фонд 2 359 935 долара, след като на финала надделя срещу третия в схемата Томаш Бердих (Чехия) с 3:6, 6:4, 6:3 след час и 58 минути игра. Това е първи трофей за именития швейцарец от юни 2013 година насам, когато триумфира в надпреварата на трева в Хале. Общият брой титли от ATP в колекцията на 32-годишния Федерер вече е 78.

Двамата финалисти спечелиха без особени проблеми подаванията си в началото на двубоя. В третия гейм Федерер стига до пробив на нула и поведе в резултата. Носителят на рекордните 17 титли от Големия шлем обаче не успя да задържи преднината си и изпусна собствения си сервис гейм за 2:2. 28-годишният Бердих имаше леки затруднения при подаването си в петия гейм, но все пак издържа. Нещо повече - световният номер 6 стигна до важен пробив за 4:2, който се оказа и решаващ за развoя на сета. До края на частта Бердих не изпусна аванса си и след 33 минути игра спечели сета с 6:3.

Началото на втората част бе равностойно, поне до четвъртия гейм. Тогава Бердих стигна до брейкпойнт. Осмият в света Федерер се измъкна с чудесен сервис, след което отрази още една възможност на съперника си. Все пак швейцарецът загуби подаването си след форхенд в аут за 2:3. Още в следващия гейм обаче пробивът бе върнат след грешка от бекхенд на чешкия тенисист. Така резултатът отново бе изравнен - 3:3. Въпреки че на моменти Федерер имаше проблеми с първия си сервис, в други - той го използваше като основно оръжие. Бившият номер 1 в света спечели сервис геймовете си на нула за 4:3 и 5:4, след което нанесе удара си в сета с пробив на нула за 6:4.

В решаващата трета част Федерер имаше шанс за ранен пробив във втория гейм. Тогава той поведе с 40:0 при сервис на Бердих, но въпреки възможностите за пробив, не се възползва. В третия гейм пък чехът имаше брейкпойнт, но и той го пропиля. Все пак пробив имаше и той бе за Федерер в четвъртия гейм - 3:1. Швейцарецът си заслужи и аплодисментите на публиката с чудесна къса топка в петия гейм. Бердих имаше два брейкпойнта при 2:4, но така и не стигна до успех при подаването на съперника си. Чехът спаси два мачбола в осмия гейм, но силите му не стигнаха за обрат до края на финалния двубой. Федерер сложи край на сблъсъка при собствен сервис за 6:3. Това бе 12-а победа за Маестрото от Базел срещу Бердих от общо 18 мача межу двамата.

Федерер, който е шампион в турнира през 2003 г., 2004 г., 2005 г., 2007 г. и 2012 г. остави в статистиката осем аса и една двойна грешка. При чеха директните точки от сервис бяха пет, като и той се отчете само с една двойна грешка.

Със спечелването на днешната 78-а титла Федерер вече заема еднолично третото място в класацията по брой трофеи. Преди него са само Джими Конърс със 109 и Иван Лендъл с 94. Триумфът в Дубай донесе на швейцареца чек за 465 830 долара, както и 500 точки за световната ранглиста. Така Федерер има още един повод за радост, тъй като вече премина границата от 80 000 000 долара от наградни фондове - рекордно постижение в историята на тениса.

Бедих пък прекъсна серията си от 11 поредни победи и не успя да завоюва десетата си титла от АTP. Припомняме, че преди две седмици чехът триумфира в Ротердам.