Борусия (Дортмунд) с важна крачка към основната си цел (видео)

Борусия (Дортмунд) очаквано срази Нюрнберг с 3:0 у дома в двубой от 23-ия кръг на Бундеслигата и излезе на второ място, което е целта на тима в шампионата. Това стана факт, след като по същото време Байер (Леверкузен) загуби вкъщи с 0:1 от Майнц 05. Матс Хумелс (51'), Роберт Левандовски (64') и Хенрих Мхитарян (83') вкараха за "жълто-черните".

Днес треньорът на вестфалци Юрген Клоп не можеше да разчита на наказания Марко Ройс, но пък възстановеният от контузия Хумелс можеше да започне като титуляр. За съжаление на тима проблемите в отбрана си останаха, тъй като още преди почивката Сократис напусна заради травма.

През есента Нюрнберг беше отборът, който пръв взе точки на Борусия в Бундеслигата и логично сега се очакваше нов труден двубой за домакините. Така и стана. Макар да имаха повечето положения, финалистите в Шампионската лига можеха и да страдат.

В 17-ата минута домакините пропуснаха да реализират от непряк свободен удар на границата на вратарското поле, след като Рафаел Шефер хвана върната от негов съотборник топка. Шутът на Роберт Левандовски се отби в играч на голлинията. Пет минути по-късно Марсел Шмелцер стреля опасно, но Шефер майсторски отрази. В 25-ата минута вратарят нямаше какво да направи след коварен шут на Хенрих Мхитарян по диагонала, но късметът спаси гостите, след като топката профуча край гредата.

В 29-ата минута обаче страничният стълб спаси отбора на Борусия. След груба грешка в защитата Томаш Пекхарт излезе сам срещу Роман Вайденфелер и стреля, но уцели гредата.

В 39-ата минута вестфалци отново бяха близо до откриването на резултата, но нова перфектна намеса на Шефер - хвърлил се в краката на Мануел Фридрих, запази двете нули.

Полувремето завърши с пропуски на Мхитарян и Хумелс и претенции на Дортмунд за дузпа.

Борусия успя да поведе в 6-ата минута след антракта, не и без грешка на съдиите. Роберт Левандовски засече с глава центриране от фаул, вратарят изби, но Хумелс притича и насочи кълбото в мрежата за 1:0. Повторенията обаче показаха, че полският нападател е бил в положение на засада, която не беше маркирана.

В 59-ата минута страничният арбитър правилно вдигна флага при ситуацията, при която Мхитарян реализира.

Пет минути по-късно обаче вече нищо не можеше да спре домакините. Арменецът изведе Лева на отлична позиция и резултатът стана 2:0. Тук вече гостите от Нюрнберг свалиха гарда и се предадоха. Бившият халф на Шахтьор (Донецк) сам заби третия гол в 83-ата минута, като се възползва от подаване на Йонас Хофман.

В следващия кръг дортмундци гостуват на Фрайбург, докато "франките" приемат Вердер (Бремен).