След обрат-Григор на финал!

Григор Димитров е на финал в Акапулко,след изключителна победа над Анди Мъри с 4-6 7-6(5) 7-6(3). Този трилър завърши за 2:35 часа и мина границата от полунощ местно време!

За Григор това бе първа победа над Мъри,в която взе и първия си сет срещу него, и общо пета над тенисист от Топ 10 на света след тези над Типсаревич, Ферер, Джокович и Бердих. Това ще е трети финал за първата ни ракета на ниво АТР и първи на ниво АТР 500. В тези два финала Григор претърпя една победа и достигна до победа. Преди година той загуби първият си финал именно от Анди Мъри,а в края на миналия сезон дигна шампионския трофей в Стокхолм след победа на финала над Ферер. А в опита си да повтори постижението си от швецката столица Григор ще срещне Кевин Андерсън, победил днес Долгополов с 6-1 5-7 6-4.

До момента Григор и южноафриканеца заемащ 21 позиция в ранглистата са се срещали цели пет пъти,а хасковлията води с 3-2 в преките двубои. Победите на Димитров са в мачове на трева - 6-3 6-2 в Ийстбърн, 4-6 6-4 6-3 в Куинс и 7-5 7-6(3) 6-7(4) 6-3 на Уимбълдън, докато 203-сантиметровият Андерсън има победи на клей и твърди кортове след 6-3 6-4 на чалънджър в Италия и 2-6 7-6(5) 7-6(3) на АТР турнира в Сан Хосе.

Григор и Мъри ни предложиха един вълнуващ и изпълнен с обрати двубой,който не започна по най-добрия начин за българина,който допусна пробив още в първият си сервиз гейм. Последваха няколко гейма за сервиращите тенисисти,а при резултат 3-1, Анди за кой ли път показа впечатляваща защита и предизвика няколко неточности на българина, довели до втори пробив. Вторият пробив бе върнат моментално от българина,но въпреки всичките му усилия,до края на сета не се стигна до нов пробив и той бе затворен от британеца при резултат 4-6.

Григор не се беше отказал и не допусна нито веднъж точка за пробив във втория сет,а и ни показа феноменална защита във третия гейм на сета и след какви ли не обрати и вик "C'mon" точката,както и сета отидоха в полза на българина. И двамата сервираха много стабилно и този сет трябваше да се реши в тайбрек в който Григор показа отличен тенис и стигна до три сет бола и след два отразени,той не допусна грешка при третия и затвори сета в своя полза,а това беше и първия му сет срещу шампиона от Уимбълдън 2013.

Третия сет,единтично на първия,започна с пробив,но този път той беше за Григор. Той поддържаше нивото си и не даваше шанс на противника си да стигне до точка за пробив. Но при 5-4,когато Гришо сервираше за мача,той рухна и допусна пробив. Въпреки негативния резултат от този гейм,Григор продължи да играе добре и дори имаше шанс да си върне пробива в следващия гейм,но до нов пробив не се стигна и изхода на сета щеше да се реши в тайбрек.

И въпреки,че изпусна питомното и трябваше да гони дивото,той се справи-по-здрави нерви, игра значително по-стабилно в тези критични моменти и рано поведе с минипробив, а при 6-3 точки реализира още първия си мачбол и след три часа здрава битка записа първата си победа над Мъри.

Така,след като взе първа победа над Анди Мъри,първата на ръкета ще излезе в първи си финал на ниво АТР 500 в 05:00 ч. Българско време срещу Кевин Андерсън. При победа Гришо ще спечели ек за $316,000 и 500 точки за ранглистата, които ако бъдат спечелени от Григор, това ще означава изкачване до рекордното в кариерата му №16 в света. Но дори да загуби битката с двуметровия южноафриканец,с днешната си победа той си осигури 300 точки за ранглистата и 142,550$