Федерер спря шампиона Джокович в Дубай

Поставеният под номер 4 в основната схема Роджър Федерер (Щвейцария) се класира за осмия си финал на турнира в Дубай, след като в изключително качествен мач победи миналогодишния шампион и лидер в схемата Новак Джокович (Сърбия) с 3:6, 6:3, 6:2 след час и 45 минути игра. Така на финала в надпреварата 32-годишният швейцарец ще се изправи срещу Томаш Бердих (Чехия), който в другия 1/2-финал се наложи със 7:5, 7:5 срещу Филип Колшрайбер (Германия). Това бе мач номер 32 между Федерер и сърбина и 17-и успех за носителя на рекордните 17 титли от Големия шлем. Швейцарецът регистрира и първата си победа срещу Ноле от 2012 година насам.

Сблъсъкът започна добре за втория в ранглистата Джокович. Той реализира ранен пробив за 2:0, след което със сервис гейм на нула преднината му стана 3:0. В петия гейм Федерер стигна до брейкпойнт, но опонентът му го отрази. Постепенно Маестрото от Базел започна да излиза на мрежата и това му донесе успех в няколко разигравания. Федерер, който в момента е номер 8 в света, така и не успя да навакса пробива разлика. При 5:3 Джокович пропусна два сетбола, но при третия с директна точка от сервис сложи край на частта след 35 минути игра.

Вторият сет се движеше равностойно, като в петия гейм сърбинът получи шанс за пробив. Той не се възползва и Федерер удържа подаването си за 3:2. При изоставане от 0:30 и сервис на Джокович в шестия гейм мачът бе прекъснат за няколко минути заради лек дъжд. След подновяването на играта 26-годишният сърбин спаси два брейкпойнта, но при третия се пропука - 2:4. До края на частта Федерер бе безкомпромисен. Швейцарецът печелеше подаванията си на нула, като не пропускаше да покаже и класа при играта в близост до мрежата. Така той изравни сетовете след успех с 6:3.

В решаващата трета част Федерер продължи да създава проблеми на Джокович с излизанията си на мрежата. Това, от своя страна, доведе до грешки в играта на сърбина. Швейцарският тенисист стигна до пробив за 1:0 след двойна грешка на Ноле. Веднага след това сърбинът имаше два брейкпойнта, но ги изпусна. Федерер нанесе своя удар с втори пробив за 4:1 след страхотен уинър по диагонала и до края на мача просто нямаше какво да го спре. Джокович стигна до две точки за пробив при 2:5, но въпреки това Роджър спаси сервис гейма си, с което си осигури и победата в двубоя.

Федерер остави в статистиката 7 аса срещу 5 на Джокович. Швейцарецът не направи нито една двойна грешка, докато сърбинът се отчете с 2.