Григор отмъсти на Гулбис в маратон и се завърна в топ 20!

Най-добрият тенисист на България Григор Димитров си отмъсти по най-добрия възможен начин на своя кошмар  Ернестс Гулбис в 1/4-финала на турнира от сериите "АТР 500" в мексиканския град Акапулко. Гришо направи пълен обрат срещу намиращия се в страхотна форма латвиец и спечели мача си с 4:6, 7:6 (2), 7:5, за да се класира на полуфиналите в мексиканския град. Там той ще се изправи срещу един от топ-тенисистите в света Анди Мъри.

С победата си българинът си гарантира завръщане в Топ 20 на света. Той си осигури 180 точки за ранглистата на АТР и 67 570 долара от наградния фонд.

Двубоят с Гулбис предостави на феновете изключителна битка, продължила 2 часа и 39 минути, което превърна мача в най-дългия 1/4-финал на турнира в Акапулко. Двамата млади таланти на световния тенис още веднъж потвърдиха, че се намират в страхотна форма и правеха отлични разигравания. Димитров записа 29 уинъра и 40 непредизвикани грешки, докато Гулбис наниса повече точки след свой завършващ удар - 32, но допусна с осем грешки повече от Гришо - 48. Освен това българинът имаше по-голяма успеваемост при възможностите си за пробив, реализирайки 4 от 6, докато Гулбис взе 5 пробива от 12 възможности.

Срещата започна нервно и за двамата играчи, като те си размениха по два пробива в началото. В първия гейм сервисът на Гулбис никакъв го нямаше и това позволи на Гришо да го пробие на нула. Веднага след това обаче българинът също допусна пробив при своето подаване. Последва нов колеблив гейм за Гулбис и след двойна грешка при брейк-пойнт отново подари гейм на Димитров. В четвъртия гейм обаче Гришо по идентичен начин с двойна грешка възстанови равенството в резултата - 2:2.

В този момент приключи размяната на пробиви и започна размяната на спечелени геймове при свое подаване. Първо Гулбис спечели своя сервис-гейм, а след това двамата продължиха да печелят сравнително лесно подаванията си до 5:4 в полза на Гулбис. Тогава обаче дойде нов срив за Григор, който допусна да се стигне до 0:40 при негов сервис и макар да спаси две точки за пробив в крайна сметка загуби гейма и сета с 4:6.

Вторият сет започна абсолютно идентично с първия и Димитров проби сервиса на Гулбис на нула. За радост този път спечели и собственото си подавае на нула и затвърди пробива. Последваха обаче три поредни гейма в полза на Гулбис. Първо той спечели лесно своето подаване, а в следващия гейм при подаването на Григор латвиецът се възползва от колебанията на съперника и проби за 2:2. След това той записа нов убедителен сервис-гейм и поведе в резултата с 3:2.

Последва много странен гейм за Димитров. Българинът поведе с 40:0 при своето подаване, но допусна изравняване до 40:40. Все пак със следващите си два сервиса той успя да измъкне гейма и спря серията на своя съперник, правейки резултата 3:3. След това обаче Гулбис с мощни сервиси отново спечели своето подаване.

В следващия гейм Гришо отново не бе достатъчно съсредоточен на моменти и допусна да се стигне до точка за пробив при 30:40, но все пак отново удържа подаването си за 4:4.Григор демонстрира характер в следващия гейм и успя да доведе нещата до дюс, но Гулбис с два много мощни сервиса не даде шанс за нищо повече и отново спечели подаването си.

Така се наложи Димитров да сервира за оставане в мача и макар да започна с двойна грешка, той успя да реагира добре и възстанови равенството в геймовете. След това Гришо стигна и до равенство 40:40 в сервис-гейма на Гулбис, но отново не успя да се възползва и латвиецът поведе 6:5. Наложи се за втори път българинът да сервира за оставане в мача и след няколко прекрасни разигравания той успя да направи точно това и да доведе сета до тай-брек. Там пък Димитров бе абсолютно безгрешен и даде само 2 точки на съперника си, с което изравни сетовете - 1:1.

В началото на третия сет и двамата тенисисти сервираха изключително стабилно и не допуснаха пробив до 2:2 в полза на Григор. При 1:1 гейма българинът трябваше да спасява два брейкпойнта в полза на латвиеца, но се справи с тази задача с бомбени сервиси. Гулбис веднага отговори с бърз гейм в своя полза. При 3:2 в полза на Григор българинът поведе с 40:0 при сервис на латвиеца. В този момент Гулбис получи второ предупреждение от съдията за разправия с публиката и това означаваше точка за нашия състезател и пробив в негова полза - 4:2. В този момент обаче българският талант допусна връщане на пробива. След изключително продължителен гейм, Димитров допусна двойна грешка, с която даде възможност за пробив на Гулбис и той веднага се възползва от нея, за да стигне до "рибрейк" и да намали до 4:3. Григор имаше възможност да пробие отново в следващия гейм след няколко свои великолепни изпълнения, но въпреки това отличният сервис на Гулбис се оказа решителен за изравняването 4:4.

До 6:5 в полза на Димитров и двамата тенисисти удържаха подаването си. В този момент Гулбис допусна две двойни грешки и две непредизвикани такива, за да вземе победата Димитров след 2 часа и 39 минути