Челси оцеля в истанбулския ад (видео+галерия)

Галатасарай и Челси завършиха 1:1 в първи мач от осминафиналите в Шампионската лига. Фернандо Торес откри резултата в 9-ата минута след чудесен пас на Сезар Аспиликуета, а Аурелиен Шеджу изравни в средата на второто полувреме. Двата тима си размениха по едно полувреме, като Челси доминираше до почивката, но след това изцяло отстъпи инициативата. С поведението си в последните минути отборът на Жозе Моуриньо явно демонстира, че е доволен от резултата, но Галатасарай загатна, че е способен на изненади и реваншът на "Стамфорд Бридж" няма да е никак лесен за лондончани.

Домакините излязоха с двама чисти нападатели в лицето на бившия ас на Челси Дидие Дрогба и Бурак Йълмаз. Уесли Снайдер и новото попълнение Изет Хайрович действаха по двата фланга. В центъра на защитата Роберто Манчини избра Хакан Балта и Аурелин Шеджу, който се завърна след контузия.

Наставникът на "сините" от Лондон Жозе Моуриньо заложи на доста променен състав в сравнение с този, на който обикновено разчита във Висшата лига. В предни позиции бяха Фернандо Торес и Андре Шюрле, Вилиан и Еден Азар нападаха по крилата, а в средата на терена си партнираха Рамиреш и Франк Лампард. Самуел Ето'о и Оскар останаха на пейката.

Турците започнаха двубоя доста сковано и по-класният тим на Челси можеше много бързо да се възползва. Грешка на вратаря Фернандо Муслера, който изчисти лошо топката, позволи на Вилиан да го прехвърли, но за радост на колумбийския страж топката не попадна във вратата. Гостите развиваха повечето си атаки по фланговете, а защитата на Галатасарай се задъхваше в опитите си да спре Азар и Шюрле. В 9-ата минута Аспиликуета проби мощно отляво и центрира перфектно към Торес, който без проблеми опъна мрежата - 0:1.

Вилиан имаше възможност да вкара втори гол за Челси, но ударът му беше спасен от Муслера. След това Франк Лампард от фаул прати топката над вратата. Постепенно футболистите на Галатасарай преодоляха шока от ранното попадение и на свой ред направиха няколко интересни слизания към вратата, пазена от Петер Чех, но без да застрашат сериозно чешкия страж. Той се намеси след един удар на Хайрович, който пък малко по-късно се контузи и беше заменен от Йекта Куртулус.

Любопитна ситуация имаше в края на полувремето, когато домакините изпълниха бързо странично хвърляне и Бурак Йълмаз от много малък ъгъл простреля Чех. Голът му обаче беше отменен, защото по същото време на терена имаше още една топка. Тя бе хвърлена от Джон Тери, който получи жълт картон за некоректната си постъпка.

На почивката Манчини извърши втора смяна, като извади от игра Хакан Балта и пусна  Самих Кея. "Сараите" стартираха настървено, но първото положение беше в полза на Челси. Азар изведе Фернандо Торес, който шутира, но Муслера изби в корнер.

В 63-ата минута Селчук Инан беше оставен непокрит в наказателното поле и стигна до свалената от Дрогба топка, но уцели гредата. Малко по-късно обаче нова грешка на бранителите в синьо беше наказана. Уесли Снайдер намери Шеджу и той от няколко метра изравни.

Голът даде допълнително самочувствие на турския тим, който все повече притискаше съперника. Моуриньо пък смени Шюрле и с Джон Оби Микел и Челси заигра подчертано дефанзивно. Корнерите пред вратата на Чех следваха един след друг, но гол не падаше. В края гостите съвсем се прибраха и удържаха равенството, което явно ги устройваше.

ГАЛАТАСАРАЙ - ЧЕЛСИ 1:1