Марек спечели редовния сезон в Суперлигата! Дупничани с 19 от 19 след 3:0 над КВК Габрово

Волейболният шампион на България Марек Юнион Ивкони спечели предсрочно първото място в редовния сезон в Суперлигата. Възпитаниците на треньора Найден Найденов постигнаха 19-та поредна победа, след като спечелиха чисто у дома срещу вицешампиона КВК Габрово с 3:0 (29:27, 25:21, 25:18) в отложен мач от 10-ия кръг, игран тази вечер пред около 800 зрители в зала "Спортна" в Дупница.

По този начин дупничани продължават да са еднолично начело във временното класиране с 56 точки след 19 победи от 19 мача. Шампионите имат 11 точки повече от габровския тим, който е 2-ри, три кръга преди края на редовния сезон, с което на практика спечелиха първото място. Габровци останаха на 2-ро място с 45 точки след 16 победи и 3 загуби. В редовния 20-ти кръг от Суперлигата Марек е домакин на Ботев (Луковит), а КВК Габрово гостува на Добруджа 07 (Добрич). Срещите са съответно в петък (28 февруари) и събота (1 март) от 18,00 часа.

Първият гейм започна малко по-добре за домакините от Марек, които поведоха с 2:0 след грешка от сервис на Костадин Стойков от габровския тим и ас на Венцислав Трифонов. Разликата нарасна до 4:1 след блокада на Борислав Апостолов и до 6:2 след контра на Георги Елчинов. Въпреки тайм-аута за наставника на габровци Любомир Герасимов, техническата пауза дойде при 8:3 след нова успешна контра на Елчинов. Преднината на шампионите стана 10:4 след ас на разпределителя и капитан Гьорги Гьоргиев. Независимо от усилията на гостите от КВК Габрово, Марек запази предимството си до 14:8 след две единични блокади на Венелин Кадънков и Станислав Величков. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:9 след контра през центъра на Борислав Апостолов. Габровци леко намалиха изоставането си до 17:14 след блок-аут на Костадин Стойков и три аута на Кадънков от домакините. Дупничани върнаха две точки след атака на Елчинов и аут на Стойков от гостите и 19:14. Момчетата на Любо Герасимов отново стопиха разликата до 19:17 след блокада на Иван Власев, което накара Найден Найденов да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Марек поведе с 21:17 след атака през центъра на Венцислав Трифонов и мощна контра на Кадънков. Вицешампионите успяха постепенно да изравнят при 24:24 след три поредни блокади на Костадин Гаджанов. Двата тима се "захапаха" в резултата до 27:27, но в крайна сметка домакините измъкнаха трудно гейма с 29:27 след атака през центъра на Венци Трифонов и грешка на главния съдия Борислав Поборников, който отсъди ас на Гьорги Гьоргиев, въпреки че топката бе видимо в аут повече от 20 сантиментра.

Втората част тръгна малко по-добре за гостите от Габрово, които поведоха с 4:2 след атака на Костадин Стойков и аут на Венелин Кадънков от Марек. Последва веднага равенство при 4:4 след две грешки на габровци. Техническото прекъсване пък дойде при минимална преднина за шампионите - 8:7 след блок-аут на Георги Елчинов. Разликата леко нарасна при 14:12 след грешка в атака на Станислав Петков от гостите. Втората пауза дойде при 16:14 след успешна атака на Кадънков. Последва единична блокада на Венци Трифонов и 17:14. Преднината на дупничани стана 20:16 след контра на Кадънков, което принуди треньорът на КВК Габрово Любо Герасимов да вземе тайм-аут. Шампионите запазиха разликата и без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:21 след грешка от сервис на Иван Власев от гостите.

И третият гейм стартира много добре за Марек, които поведоха бързо с 5:2 след атака от втора линия на Венелин Кадънков и блокада на разпределителя Гьорги Гьоргиев. Независимо от тайм-аута за Любо Герасимов и КВК Габрово, последва атака в аут на Станислав Петков и 6:2. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 след успешна атака на Георги Елчинов. Постепенно преднината на дупничани набъбна до 11:6 след контра на Кадънков и грешка в атака на влезлия като резерва за габровци Красимир Гайдарски. Гостите от Габрово леко стопиха изоставането си при 14:11, но втората пауза дойде при 16:12 за шампионите след грешка от сервис на Костадин Гаджанов от габровския тим. Марек направиха резултата 20:15 в своя полза след атака в аут на Петков от КВК Габрово, след което спокойно спечелиха гейма с 25:18 след блок-аут на Мартин Иванов, а с това и мача с 3:0.

МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ - КВК ГАБРОВО 3:0 (29:27, 25:21, 25:18)

МАРЕК: Гьорги Гьоргиев, Венелин Кадънков, Станислав Величков, Георги Елчинов, Борислав Апостолов, Венцислав Трифонов - Мартин Божилов-либеро (Мартин Иванов)
Старши-треньор: Найден Найденов
КВК ГАБРОВО: Добромир Димитров, Минчо Минчев, Станислав Петков, Костадин Стойков, Костадин Гаджанов, Иван Власев - Добромир Иванов-либеро (Атанас Митев, Красимир Стефанов, Николай Найденов, Красимир Гайдарски)
Старши-треньор: Любомир Герасимов.