Запомнящи се моменти от завършилите вчера олимпийски игри

Зимни олимпийски игри в Сочи Зимните олимпийски игри в Сочи завършиха вчера. Състезанията донесоха много емоции и запомнящи се моменти. Ето и част от тях:

БЕЗ ШОН, НО СЪС СЛЪНЦЕ, СТИЛ И УСМИВКИ

След седмици негативизъм за сигурността и критики разходите за организирането на Зимната олимпиада в Сочи, Игрите направиха летящ старт, а американският сноубордист Сейдж Коценбърг спечели първия в историята олимпийски златен медал в дисциплината слоупстайл. Фактът, че легендата в сноуборда Шон Уайт се оттегли от състезанието заради опасения за сигурността си беше забравен, слънцето грееше, а в небето нямаше нито един облак. Коценбърг направи впечатляващо спускане на трасето в парка "Роза Хутор", а публиката се наслади на новата атрактивна дисциплина.

РУСИЯ ИМА НОВА ЛЮБИМКА ВЪВ ФИГУРНОТО ПЪРЗАЛЯНЕ...А СЛЕД ТОВА И ДРУГА

Под погледа на президента на Руската федерация Владимир Путин на стадион "Айсберг" тийнейджърката Юлия Липницкая разтопи сърцата на аудиторията със спиращо дъха изпълнение, което помогна на домакините да спечелят първата отборна надпревара по фигурно пързаляне. Представянето на 15-годишната Липницкая разчупи ледовете и отекна по целия скептично настроен свят, за да изпълни руснаците с гордост. Липницкая не успя да блесне в индивидуалната надпревара, но нейната сънародничка Аделина Сотникова показа класа и спечели златото.

ПЪРВАТА ЛЕТЯЩА ЖЕНА

Американската тийнейджърка Сара Хендриксън стана първата женя, която полетя от олимпийската шанца, за да направи първия в историята официален опит в дебютиращата на Зимни игри дисциплина ски-скок. В последствие тя остана на 21-о място в крайното класиране, а германката Карина Фогт преодоля 104,5 метра и заслужи първото златно отличие, което беше кулминацията на 13-годишната борба за включването на женския ски-скок в олимпийската програма.

ЗА ПЪРВИ ПЪТ ПОДЕЛЕНО ЗЛАТО В АЛПИЙСКИТЕ СКИ

След 2713 метра спускане по изтощителното трасе на писта "Роза Хутор" нещо не можа да раздели словенката Тина Мазе и швейцарката Доминик Гизин, които завършиха за по 1:41.57 минута на първото място. Публиката на финала беше смаяна, когато на таблото светна, че двете имат еднакво време и разделят златното отличие, което се случи за първи път в историята на алпийските ски на Олимпиада.

ЩАСТЛИВИЯТ НОМЕР 13 ЗА НОРВЕЖКАТА ЛЕГЕНДА БЬОРНДАЛЕН

Оле Ейнар Бьорндален взе рекордния 13-и медал на Зимни игри, след като помогна на Норвегия да спечели смесената щафета по биатлон. 40-годишният Бьорндален заслужи осмо златно отличие на Олимпиада, с което той се изравни с легендарния си сънародник от ски-бягането Бьорн Дели.

КОЛОНЯ ПОКАЗА, ЧЕ ОЛИМПИЙСКИЯТ ДУХ Е ЖИВ

Швейцарецът Дарио Колоня доказа, че олимпийският дух е жив. Той изчака почти половин час, след като спечели златото на 15 километра ски-бягане, за да поздрави Роберто Карселен от Перу, който завърши последен с изоставане от 27.59 минути. 43-годишният Карселен прекоси финалната линия с перуанското знаме в ръка и под бурните аплодисменти на публиката.

ОПАСНОСТИТЕ ДЕБНАТ ОЛИМПИЙСКИТЕ СМЕЛЧАЦИ

Четири години след смъртта на грузински състезател по шейнички във Ванкувър рисковете на зимните спортове отново бяха поставени в центъра на вниманието, след като руската състезателка по ски-свободен стил Мария Комисарова си счупи гръбнака при тежко падане по време на тренировъчно спускане. Тя беше откарана в болница в Сочи, където претърпя 6-часова операция, а след това беше преместена за нова операция и лечение в Мюнхен. След завършването на надпреварата в женския халфпайп по-късно по време на Игрите работниците на трасето оформиха сърце в края на пайпа в знак на почит към канадската състезателка Кара Бърк, която загина при инцидент в екстремния спорт преди две години.

ПОВТОРЕНИЕТО НА "ЧУДОТО НА ЛЕДА" ДОНЕСЕ УДИВИТЕЛЕН ФИНАЛ

Американските спортни запалянковци определиха изненадващата победа на САЩ над "великата червена машина" Русия на финала на хокейния турнир в Лейк Плесид 1980 като най-великия мач на XX век. Преди повторението на двубоя в груповата фаза на надпреварата в Сочи също имаше напрегнато очакване, въпреки различната политическа и спортна перспектива, както и това, че мачът нямаше решаващ характер. Атмосферата на трибуните беше наелектризираща, президентът Путин гледаше от ложата, но срещата ще се запомни с изключителната серия от дузпи, която определи победителя. След 2:2 в редовното време и продължението, двата отбора изпълниха по осем наказателни удара преди Ти Джей Оши да вкара за решаващ четвърти път от шестте си изпълнения и да донесе успеха на САЩ.

ЗЛАТЕН ЧАС ЗА АН

Състезаващият се за Русия натурализиран южнокореец Виктор Ан спечели два златни медала в рамките на по-малко от час на стадион "Айсберг" в състезанията по шорттрек. Той първо триумфира в индивидуалната надпревара на 500 метра, а 45 минути по-късно помогна на Русия да спечели щафетата на 5000 метра. Ан спечели общо три златни и един бронзов медал в Сочи стана един от най-успешните спортисти на Зимна Олимпиада с общо 6 златни и 2 бронзови отличия в кариерата си.

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ СПЕЧЕЛИ ПЪРВИ В ИСТОРИЯТА СИ ОЛИМПИЙСКИ МЕДАЛ НА СНЯГ

Сноубордистката Джени Джоунс взе бронза в дисциплината слоупстайл и сложи край на 90-годишното очакване на Великобритания за първи медал на страната от спорт на сняг. 33-годишната Джоунс беше най-възрастната състезателка в дисциплината, в която обикновено участват млади момичета. Предишните 22 британски отличия на Зимни игри бяха спечелени на лед в спортове като фигурно пързаляне и скелетон.

ЯПОНСКИЯТ ВЕТЕРАН КАСАИ СКОЧИ ЗА СРЕБРО

41-годишният японец Нориаки Касаи спечели сребърното отличие на Голямата шанца по ски-скокове. Касаи се конкурираше със скачачи, голяма част от които не са били родени, когато той е започнал да се състезава. Японецът участва на всички Олимпиади след дебюта си в Албервил през 1992 година и най-накрая стигна до медал. В Сочи той беше победен единствено от поляка Камил Стох, който заслужи две титли след триумфа си и на малката шанца преди това.

СПОРОВЕ И КОНСПИРАЦИИ НА ЛЕДА:

Фигурното пързаляне често е съпътствано със скандали и спорни съдийски решения и на тези Игри нямаше съществена разлика. Първо любимецът на Русия Евгений Плушченко се оттегли от индивидуалната надпревара при мъжете, за която преди това беше спорно избран да се състезава за сметка на националния шампион Максим Ковтун. В последствие Аделина Сотникова взе олимпийската титла при жените, което породи обвинения в съдийски заговор от страна на южнокорейците, след като шампионката от Ванкувър 2010 Ю-На Ким остана на второ място в крайното класиране, след като водеше след кратката програма.

ТРИУМФ ЗА РУСИЯ

Русия имаше много поводи за радост в последния ден на Игрите. В кралската дисциплина на 50 километра ски бягане свободен стил представителите на домакините Александър Легков, Максим Вилегжанин и Иля Черноусов заслужиха първите три места. Така за първи път в олимпийската история трима руснаци окупираха върха в ски-бягането. В последствие Александър Зубков завоюва втората си титла в Сочи, след като изведе Русия до триумф на четириместен бобслей. Така домакините спечелиха първото място в крайното класиране по медали с рекордните в историята си 13 титли и общо 33 отличия.