Крах за Барса, Реал Мадрид е 3 точки напред (видео)

Отборът на Барселона претърпя крушение с 1:3 при визитата си на Реал Сосиедад в среща от 25-ия кръг на Примера, играна пред 30 485 зрители на "Аноета". Алекс Сонг си отбеляза автогол в 32-ата минута, а Лионел Меси изравни (36). През втората част баските победиха след точни изстрели на Антоан Гризман (54) и Давид Сурутуса (59). Така за първи път от лятото на 2012 година Реал Мадрид приключва кръга пред Барселона, като "белите" имат три точки аванс преди дербито на Мадрид идната седмица.

Херардо Мартино заложи на атомно трио в нападение - Педро Родригес, Лионел Меси и Неймар. Чави Ернандес, Сеск Фабрегас и Алексис Санчес останаха на пейката. Хагоба Арасате изгради 4-2-3-1, като в центъра на атаката беше Карлос Вела. Направи впечатление присъствието на Серхио Каналес в стартовия състав.

Като цяло първото полувреме беше доста оспорвано и с по-интересни положения пред Виктор Валдес. В петата минута Антоан Гризман шутира мощно от 25-метров фаул и Валдес трудно улови. Нарушението беше доста спорно. В десетата минута Неймар беше изритан и получи болки в крака. Бразилцът излезе извън терена между 16-ата и 19-ата минути, за да получи медицинска помощ, а до края на полувремето остана незабелязан.

Каталунците владееха топката, но не създаваха положения. Домакините действаха много стегнато и агресивно. В 19-ата Андрес Иниеста и Педро извезаха две двойни подавания, като канарецът нанесе диагонален удар от 16 метра, минал на метър от гредата. В 21-ата Серхио Бускетс игра разсеяно и загуби топката, след което фаулира остро Давид Сурутуса. Нападението продължи с гол в мрежата на Валдес, но играта вече беше спряна.

В 23-ата каталунският страж не изби добре, топката докосна ръката на Пике, но без умисъл, а Монтоя изчисти. В 29-ата страничният рефер на вдигна флага за засада, Карлос Вела спря на гърди и шутира мощно покрай гредата, Валдес не помръдна. В 30-ата вратарят на Барса изби нещо средно между удар и центриране на Вела. Напористата игра в атака на баските им донесе попадение. Карлос Вела центрира, а Алекс Сонг, притиснат от Горка Елустондо, си отбеляза автогол с гърди.

Авансът остана на таблото едва четири минути. Лионел Меси, който до момента почти не получаваше топката, избухна със своя гол номер 229 в Ла Лига, задминавайки втория във вечната ранглиста Раул. Мартин Монтоя насочи към Бускетс на дъгата, халфът хитро пропусна топката и Лео със силен изстрел с левия крак порази левия ъгъл на Клаудио Браво. В 40-ата Пике безразсъдно подаде на Вела на пеналта, но бомбеният удар на мексиканецът мина над гредата.

На прибиране към тунела Тата Мартино беше изгонен за протест и не излезе на скамейката за втората част. В 51-ата Марк Бартра стреля с глава след корнер, но в ръцете на Браво. В 53-ата Валдес увисна при центриране отдясно, но ударът с глава на Микел Гонсалес от пет метра мина над гредата. Минута по-късно същият Бартра с глава изведе Карлос Вела, който пусна голово към непокрития Гризман и последва и попадение над главата на Валдес.

В 56-ата Сонг насочи с глава при корнер, но Клаудио Браво майсторски се намеси. "Чури урдин" бяха много остри и опасни. В 59-ата защитата на каталунците отново задрема, Давид Сурутуса навлезе сам без топка в наказателното поле, Гризман прекрасно го видя, а първият изпревари Валдес при риск за контузия - 3:1.

В 70-ата Неймар върна назад към Меси, който от десетина метра получи шанс да стреля, но веднага в краката му се хвърлиха двама съперникови футболисти. В 73-ата Сеск Фабрегас центрира към Неймар на втората греда, но бразилецът беше изпреварен. В същата минута "блаугранас" направиха офанзивна смяна: в игра се появи Алексис Санчес, а Мартин Монтоя напусна.

В 81-ата Пике сбърка, подари топката на Чаби Прието, който асистира на Карлос Вела, а ударът на номер "11" намери гредата. Последва продължително напрежение в наказателното поле на барселонци, които не можеха и не знаеха как да изчистят надалеч. До края "блаугранас" така и не застрашиха сериозно вратата на Реал Сосиедад.

Така каталунците остават без победа на "Аноета" от пролетта на 2007 година. Това е втора загуба на Барса в Страната на баските този сезон след поражението от Атлетик Билбао. "Бяло-сините" доближиха местния враг от "Сан Мамес" в спора за място в Шампионската лига.

Снимки: Getty Images/Guliver