Швеция на финал след трудно, но заслужено 2:1 срещу Финландия

Швеция победи с 2:1 (0:0, 2:1, 0:0) Финландия и след осем години отново се класира за финал на Олимпийски игри в турнира по хокей за мъже. Шампионите от Торино 2006 обърнаха в полуфинала своите съседи от 0:1 и в неделя ще играят в битката за златните отличия с някой измежду Канада и САЩ. Победният гол вкара защитникът Ерик Карслон в момент на болшинство.

С оглед на огромната важност и залог в мача и двата опонента в първия период се стараеха повече да не допуснат гол, отколкото да вкарат. Много малко рискове поемаха играчите и до преди да дойдат няколкото поредни наказания за шведски състезатели липсваха кой знае какви опасности пред вратите. В един момент Суоми получиха пауър плей с двама човека повече и за малко не стигнаха до откриване на резултата. Две чудесни възможности се откриха пред Тиму Селане, но и в двата случая перфектно се справи голкипърът на Тре Крунур Хенрик Лундквист. В равни състави след това също финландците можеха да съжаляват повече за нулите на таблото, след като Лео Комаров не намери как да подаде към свой съотборник при двама на един и реши да стреля, но пак Лундквист спаси, а бързакът Юхамати Аалтонен бе намерен с разсичащ диагонален пас на изгодна позиция два-три метра пред вратата, но играчът на Кярпят би на сантиметри от деветката. Впечатление правеше уверената и чиста игра на момчетата на треньора Ерка Вестерлунд в тяхната зона, като „жълто-сините” застрашаваха Кари Лехтонен единствено от средно или далечно разстояние, разчитайки на подложен стик или рикошет. Стражът на Далас Старс започна изненадващо на вратата за своя отбор, но това се наложи поради заболяване на игралия страхотно в предните срещи вратар на Бостън Брюинс Туука Раск.

Началото на втората третина бе като първата. Само гол можеше да промени статуквото и се случи точно така. Силно подаване на Сами Ватанен не намери стика на Оли Йокинен и шайбата стигна зад вратата на Швеция, като част от играчите на Тре Крунур на леда помислиха, че ще има айсинг, но лайнсмените не отсъдиха такъв и стигналия първи до диска Оли Йокинен стреля от малък ъгъл към вратата, за да свари неподготвен Лундквист и открие в полза на Финландия. Такъв развой на срещата трябваше да даде предимство на Суоми, които тактически се възползват идеално от лидерство в резултата с равностойни съперници и ги вкарват в желаното от себе си русло. За тяхно съжаление обаче прецизната им игра в защита бе нарушена пет минути след първия гол. Финландците загубиха шайбата дълбоко в своята зона, а шведите чрез Джонатан Ериксон и Никлас Бекстрьом я разиграха мълниеносно и за Луи Ериксон не беше проблем да я насочи в почти празната врата за 1:1. Малко след това Оли Йокинен препъна съперников играч и седна на скамейката за наказани. Световните шампиони успяха да се възползват от числения превес, а за пореден път в Сочи голов се оказа изстрел от синята линия на защитника Ерик Карлсон, който реализира четвъртото си попадения на Олимпиадата. Излизането напред в резултата сякаш успокои шведите и заиграха по-разкрепостено, а съперникът им вече не беше толкова силен в защита. За малко не падна трети гол зад Лехтонен, след като Никлас Кронвал отклони шайбата над финландския вратар, но тя се отби в напречната щанга и излетя навън и частта завърши с гол аванс за Швеция.

Един от най-големите фаворити за златото – отборът на Швеция, демонстрира в последния период класата си, прибирайки се умишлено леко назад, за да задържи преднината си. Тре Крунур посрещаха съперниците си на своята синя линия или малко зад нея и почти не позволиха на финландците да достигат с шайбата в близост до вратата им. Шанс да променят ситуацията играчите на Вестерлунд имаха в 13-ата минута, когато Даниел Седин задържа непозволено Микаел Гранлунд и бе наказан. В тези две минути Финландия беше най-близо до изравняване, но удари на Сами Сало и Тиму Селане не попаднаха в целта. След това шведите проведоха две изключително опасни контраатаки, но и двете бяха неуспешни, а Луи Ериксон беше играчът, който ги завършваше. 45 секунди преди края Кари Лехтонен излезе за сметка на шести полеви състезател, но шведите не дадоха да се стигне до нищо по-опасно и затвориха срещата в своя полза.

От 19,00 часа тази вечер е вторият полуфинал – Канада – САЩ.

В събота от 17,00 часа ще се играе мачът за бронзовите медали.