Триумф за Украйна в женската щафета в биатлона

Украйна спечели щафетата 4 х 6 км за жени в биатлона на Олимпийските игри в Сочи. Украинската щафета в състав Вита Семеренко, Юлия Джима, Валя Семеренко и Олена Пидхрушна започна силно, направи прекрасно състезание и грабна златото с време 1:10.02.5 час. Среброто взе щафетата на Русия в състав Яна Романова, Олга Зайцева, Екатерина Шумилова и Олга Вилухина. Руската щафета остана на 26.4 секунди след победителките, а трета се нареди щафетата на Норвегия в състав Фани Веле-Щранд Хорн, Тирил Екхоф, Ан Кристин Аафед Флатланд и Тора Бергер. Норвежките завършиха на 37.6 секунди от украинките.

България не участва в състезанието.

Украйна използва 5 допълнителни патрона, Русия - 4, а Норвегия - 5, като и трите щафети не въртяха наказателни обиколки.

Състезанието ще се запомни и с един много неприятен момент. На състезаващата се на първи пост за Франция Мари Лор Брюне й прилоша по време на надпреварата и тя падна, като трябваше да бъде изнесена на носилка от трасето, а това означаваше, че щафетата на Франция отпада, тъй като няма как да завърши.

Доротея Вирер направи много силен първи пост за Италия и предаде първа на Никол Гонтиер, която обаче претърпя пълен провал още на първата си стрелба - от положение "легнал". Гонтиер трябваше да върти наказателна обиколка и по този начин провали шансовете на италианките да се борят за медал. Италия завърши на шесто място.

Силно се представи на втори пост за Чехия Габриела Соукалова и това позволи на чехкините за кратко да се намесят в битката за призовите места, но на трети пост Житка Ландова бе неубедителна и в крайна сметка Чехия финишира на четвърта позиция.

Даря Домрачова пък бе познатата фурия на последния четвърти пост за Беларус, но страхотното й представяне стигна само за пето място на щафетата на нейната страна.

Изненадващо добре се движеха канадките, но на последната стрелба състезаващата се за тима на четвърти пост Зина Кохер се представи отчайващо, като трябваше да върти 2 наказателни обиколки и канадките финишираха седми.

Франциска Пройс пък имаше големи проблеми на първи пост за Германия и сериозното й забавяне рано-рано остави тима извън битката за медалите. Германките се класираха едва 11-и днес.

Биатлон, щафета 4 х 6 км, жени:

1. Украйна (Вита Семеренко, Юлия Джима, Валя Семеренко и Олена Пидхрушна) - 1:10.02.5 час (0 обиколки, 5 допълнителни патрона)

2. Русия (Яна Романова, Олга Зайцева, Екатерина Шумилова и Олга Вилухина) - на 26.4 секунди (0, 4)

3. Норвегия (Фани Веле-Щранд Хорн, Тирил Екхоф, Ан Кристин Аафед Флатланд и Тора Бергер) - на 37.6 секунди (0, 5)

4. Чехия - на 1:23.2 минута (0, 14)

5. Беларус - на 1:30.9 минута (1, 8)

6. Италия - на 1:40.8 минута (1, 9)