Канада оцеля в трилъра със САЩ и отново е олимпийски шампион

Женският хокеен отбор на Канада спечели за четвърти пореден път златните олимпийски медали. „Кленовите листа” надделяха с 3:2 след продължение и голяма драма в редовното време, в което по-малко от четири минути преди края на редовното време те губеха с 0:2, но направиха и невъзможното, за да вкарат срещата в овъртайм. Двубоят в леден дворец „Болшой” беше напълно равностоен и победата щеше да приляга на който и да е от двата отбора. Най-силните женски национални отбора имаха среща и в груповата фаза по-рано в турнира, където, пак след обрат, успехът отново бе на страната на „червено-белите” и то със същото цифрово изражение 3:2.

Претендентките за олимпийския връх от САЩ поведоха с 2:0 след попадения на Меган Дъган в 32-ата минута и Алекс Карпентър в 43-ата при игра с човек повече. Времето течеше, а канадките така и не успяваха да отговорят с гол. Устремилите се към златото американки обаче бяха наказани от малшанс, след като Бриан Дженър в 57-ата минута стреля не много точно, но шайбата рикошира в крака на намиращата се пред вратата Кейси Белами и влетя в мрежата.

Точно от това се нуждаеха „кленовите листа”, които взеха и тайм-аут, за да получат последни указания от треньора си Кевин Динийн. Минута и половина преди края на редовното време те извадиха вратарката си Шанън Сабадос за сметка на още един полеви състезател. Този оправдан риск за малко не се оказа губещ, защото след удар на американка от нейната зона шайбата срещна гредата. При атаката след това Канада стигна до изравнителното попадение, а герой за шампионките в този момент беше Мари-Филип Пулен, която от близко разстояние реализира 55 секунди преди края за 2:2 и прати срещата в овъртайм. Допълнителното време във финала беше от 20 минути.

В него се заредиха наказания и за двата тима, а поредното такова бе отсъдено заради нарушение срещи откъсващата се сама срещу вратаря Хейли Уикенхайзер и Канада получи числен превес, който бе оползотворен от тях. За спъването на легендарната хокеистка съдиите можеха да дадат директно наказателен удар, но взеха друго решение, което не се хареса изобщоо на треньорския щаб на Канада. „Златния” удар в 9-ата минута на овъртайма нанесе Мари-Филип Пулен, която с втория си гол в срещата остави Канада на олимпийския хокеен връх.
С триумфа си тази вечер, канадките са абсолютен доминант на Олимпиади, след като само в първия дамски турнир на Зимни игри, през 1998-ма, те загубиха битката за златото. Именно от днешния си опонент. В мача за бронзовите медали по-рано днес Швейцария победи с 4:3 Швеция, губейки с 0:2 след 40 минути игра.
На пето място остана Финландия, шестото е за домакина Русия, Германия е седма, а на опашката се нареди Япония.

Жени, финал:

Канада – САЩ 3:2 сл. прод. (0:0, 0:1, 2:1, 1:0)

0:1 Меган Дъган 31:57, 0:2 Алекс Карпентър (5х4) 42:01, 1:2 Бриан Дженър 56:34, 2:2 Мари-Филип Пулен 59:05,3:2  Мари-Филип Пулен (4х3) 68:10

Точни удари: 31:29

Спечелени були: 33:35

Наказателни минути: 10:14