Арсенал си отмъсти на Ливърпул и го изхвърли от "ФА Къп" (видео)

Съставът на Арсенал си върна на Ливърпул за разгромната загуба с 1:5, която претърпя преди десетина дни в дерби на "Анфийлд" и изхвърли мърсисайдци от турнира за Купата на Англия в класически мач от най-стария клубен турнир в света. Възпитаниците на Арсен Венгер изнесоха силни 90 минути срещу мърсисайдци и стигнаха до успеха, макар да трябваше да се защитават в края на двубоя, когато Ливърпул наложи натиск и можеше да изравни и да стигне до преиграване. Алекс Окслейд-Чембърлейн откри резултата още в 16-ата минута на двубоя, а Лукас Подолски удвои малко след началото на втората част. Стивън Джерард намали изоставането на своя тим от дузпа, отсъдена за нарушение на Лукас Подолски срещу Луис Суарес.

Ливърпул започна вдъхновено мача и на два пъти в първите десет минути Даниел Стъридж се измъкна зад защитата на Арсенал. И в двата случая обаче английският национал не успя да преодолее Лукаш Фабиански, като в първия случай стражът спаси неговия удар, докато във втория той преодоля вратаря, но стреля покрай вратата.

Постепенно Арсенал изнесе играта по-напред и в 16-ата минута продължително задържане на възпитаниците на Арсен Венгер в половината на Ливърпул завърши с гол във вратата на Брад Джоунс. Алекс Окслейд-Чембърлейн даде преднина на Арсенал, след като се озова сам срещу вратаря Брад Джоунс след продължително разбъркване в наказателното поле на гостите и рикошет в гърба на капитана на мърсисайдци Стивън Джерард. От по-малко от 10 метра, той не прости на вратаря на гостите и откри резултата.

След това попадение домакините бяха по-спокойният тим на терена и не позволиха на бързите футболисти на Ливърпул да стигнат до опасните си разигравания пред наказателното им поле, които доведоха до пет гола в тяхната врата в двубоя между двата отбора на "Анфийлд" преди десетина дни.

Второто полувреме започна по най-добрия възможен начин за домакините. Първо Лукаш Фабиански спаси много чисто положение пред собствената си врата, след като с крак блокира удар на Луис Суарес и не позволи на Ливърпул да изравни още в първите секунди на втората част. В 47-ата минута пък отлична контраатака на домакините завърши с разстрелващ удар на Лукас Подолски в мрежата за Брад Джоунс за 2:0.

В 60-ата минута Ливърпул се върна в мача, благодарение на звездите си Луис Суарес, който спечели дузпа за нарушение на Лукас Подолски срещу него и Стивън Джерард, отбелязал от бялата точка за 2:1. Само две минути по-късно гостите трябваше да изравнят, след като Коутиньо откри с феноменален пас Даниел Стъридж сам срещу вратаря, но английският национал за трети път в мача не успя да преодолее Фабиански, макар да бе сам срещу него.

В 86-ата минута гостите изпуснаха още едно много чисто положение да изравнят. Джерард центрира остро от фаул и Даниел Агер изпревари Фабиански до топката, за да стреля опасно с глава, но прати топката само на сантиметри от гредата зад полския страж.

Така домакините удържаха своя аванс и се класираха за 1/4-финалната фаза, където ги очаква друг тим от Мърсисайд. Това е Евертън, който също ще гостува на "Емиратс" в двубой за класиране на полуфиналите на турнира.

АРСЕНАЛ - ЛИВЪРПУЛ 2:1
1:0 - Окслейд-Чембърлейн (16)
2:0 - Подолски (47)
2:1 - Джерард (60-д.)

Арсенал (4-2-3-1): Лукаш Фабиански, Карл Дженкинсън, Лоран Косиелни, Пер Мертезакер, Начо Монреал, Матийо Фламини, Микел Артета, Алекс Окслейд-Чембърлейн (76-Киърън Гибс), Месут Йозил, Лукас Подолски (69-Сантиаго Касорла), Яя Саного (88-Оливие Жиру)

Ливърпул (4-3-3): Брад Джоунс, Джон Фланаган, Мартин Шкъртел, Даниел Агер, Али Сисоко (62-Джордан Хендерсън), Стивън Джерард, Джо Алън, Филипе Коутиньо, Рахим Стърлинг, Луис Суарес, Даниел Стъридж

Жълти картони: Монреал, Фламини (А); Фланаган, Коутиньо, Джерард (Л)

Съдия: Хауърд Уеб