Очаквайте в 17:00: Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Страхотен Супер Бобо с 28 точки! Губерния на полуфинал за Купата на CEV след "златен" гейм над Олимпиакос

Българският треньор Пламен Константинов и неговият Губерния (Нижни Новгород) се класираха за полуфиналите на втория по сила европейски клубен турнир - Купата на CEV. Момчетата на Константинов отстъпиха като гости на гръцкия гранд Олимпиакос (Пирея), където играе българския национал Боян Йорданов, с 1:3 (25:18, 21:25, 21:25, 22:25) в мач-реванш от т.нар. "Чалъндж" кръг на турнира, игран тази вечер пред едва около 300 зрители в зала "Мелина Меркури Рентис".

Така след победата с 3:0 гейма в първата среща се стигна до т.нар. "златен" гейм. В него руският тим показа по-голям характер и по-здрави нерви и успя да го спечели с убедителното 15:8, с което успя да се класира за полуфинали на турнира. Там Губерния ще срещне победителя от двойката между германския Фридрихсхафен и полския СКРА (Белхатов). Първият мач ще бъде в Русия на 25-26-ти февруари, а реваншът е на 1-2-ри март.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за домакините, които поведоха с 4:2 след атака-пайп на капитана си Константинос Христофиделис и аут на сръбския национал Милош Никич от Губерния. Последва равенство при 5:5 след атака през центъра на Алексей Остапенко и аут на Христофиделис. Първата техническа пауза пък дойде при минимална преднина за руския тим - 8:7 след атака на звездата Николай Павлов. Последваха блокада на финландския разпределител на Губерния Мико Еско и ас на Остапенко - 10:7 и тайм-аут за наставника на "червено-белите" Димитрис Казазис. Въпреки това, преднината на воденият от Пламен Константинов отбор стана 14:9 след контра на Сергей Савин и аут на бразилеца Леонардо Калдейра от домакините. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:10 след нова успешна контра на Павлов. Преднината на Губерния стана 19:11 след блокада на Остапенко и контра блок-аут на Сергей Савин. В крайна сметка момчетата на Константинов спокойно взеха гейма с убедителното 25:18 след сервис в аут на Супер Бобо.

Втората част също тръгна добре за Олимпиакос, които дръпнаха с 3:1 след блок-аут на Боян Йорданов и ас на сръбския център Милан Джуришич. Веднага последваха поредни успешни атака на Николай Павлов и Сергей Савин и два аса на Милош Никич и 5:3 за Губерния. Домакините изравниха за 5:5 след нова атака на Йорданов и грешка на финландския разпределител на гостите Мико Еско. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:7 за руснаците след сервис в аут на Никос Смарагдис. Последваха три поредни грешки на Губерния и контра на Супер Бобо - 11:8 за "червено-белите" и тайм-аут за Пламен Константинов. Независимо от това, последва грешка в атака на Никич и 12:8. Резултатът стана 14:9 след блокада на Леонардо Калдейра. Супер Бобо и компания запазиха преднината си до 16:11 след нова силна атака на Калдейра. Постепенно гостите от Нижни Новгород намалиха до 14:17 след две технични отигравания на Савин. Въпреки усилията на Губерния, Олимпиакос запазиха преднината си до 23:19 след поредна успешна атака на Йорданов, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:21 след атака на Калдейра.

Третият гейм стартира равностойно до 3:3, след което Губерния поведе с 5:3 след нова атака на Николай Павлов и блокада на Алексей Остапенко. Последваха силна атака на Боян Йорданов и блокада на Милан Джуришич и 5:5. Техническата пауза пък дойде при 8:6 за Олимпиакос след контра на Константинос Христофиделис и грешка в атака на Павлов. Последва страхотни контри през центъра на Джуришич и пайп на Леонардо Калдейра и 10:6 за "червено-белите" от Пирея. Разликата леко нарасна до 16:11 след нова успешна атака от втора линия на Калдейра. Постепенно Губерния успя да стопи разликата до 18:16 след три поредни успешни атаки на Милош Никич. Независимо от усилията на руския тим, Олимпиакос запази преднината си до 23:20 след атака през центъра и блокада на Никос Смарагдис. В крайна сметка възпитаниците на треньора Димитрис Казазис спечелиха гейма с 25:21 след грешка на разпределителя на Губерния Мико Еско.

В началото на четвъртата част Олимпиакос поведе с 2:0 след атака на Боян Йорданов и ас на Константинос Христофиделис, но Губерния веднага изравни при 3:3. Двата тима продължиха равностойно до 8:7 за руския тим след нова атака на Милош Никич. Последваха блокади на Милан Джуришич и Супер Бобо и 9:8 за домакините от Пирея. Играта продължи точка за точка до 12:11, след което разликата нарасна до 15:11 след грешка на Сергей Савин от гостите и две силни атаки от втора линия на Йорданов. Въпреки тайм-аута за Пламен Константинов, второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за Олимпиакос след поредна атака на българския диагонал. Постепенно Губерния да изравни при 18:18 след контра на Николай Павлов и аут на Леонардо Калдейра от домакините. Олимпиакос успя да дръпне отново при 21:19 след атака и контра на Калдейра. Момчетата на Пламен Константинов веднага изравниха при 21:21, но "червено-белите" моментално си върнаха преднината при 23:21 след поредна атака на Супер Бобо и блокада на Никос Смарагдис. В крайна сметка Олимпиакос успя да спечели гейма с 25:22 след грешка в атака на Савин от гостите. Така след загубата с 0:3 гейма в първата среща се стигна до т.нар. "златен" гейм.

Решителният "златен" гейм" започна отлично за Губерния, които бързо поведоха с 3:0 след отлични изяви на Николай Павлов. Размяната на полетата пък дойде при 8:4 за руския тим след блокада на Милош Никич. Последваха атака през центъра на Никос Смарагдис и блокада на Константинос Христофиделис и 8:6. Воденият от Пламен Константинов тим веднага си върна преднината при 10:6 след грешка от сервис на Смарагдис и атака в аут на Христофиделис. Въпреки тайм-аута за Димитрис Казазис и Олимпиакос, последва ас на Алексей Остапенко и 11:6. Резултатът стана 14:7 след аут на Милан Джуришич и ас на разпределителя на гостите Мико Еско. Губерния без проблеми спечелиха гейма с 15:8, с което се класираха за полуфиналите на турнира.

Руският национал и звезда на Губерния Николай Павлов стана най-полезен с 21 точки (45% ефективност в атака), а Сергей Савин добави 17 точки (1 блок, 47% ефективност в атака и 20% перфектно посрещане) за победата. От друга страна Супер Бобо изигра поредния си страхотен мач за своя тим и заби 28 точки (1 блок и 56% ефективност в атака). Бразилецът Леонардо Калдейра добави 21 точки (1 блок, 1 ас, 49% ефективност в атака и 20% перфектно посрещане) за Олимпиакос, но и неговите усилия не помогнаха за успеха.
ОЛИМПИАКОС: Василис Курнетас 1, БОЯН ЙОРДАНОВ 28, Леонардо Калдейра 21, Константинос Христофиделис 4, Никос Смарагдис 9, Милан Джуришич 14 - Йоргос Стефану-либеро (Атанасиос Марулис, Сотириос Сотириу)
Старши-треньор: Димитрис Казазис
ГУБЕРНИЯ: Мико Еско 6, Николай Павлов 21, Сергей Савин 17, Милош Никич 16, Алексей Остапенко 11, Алексей Кулешов 7 - Александър Янутов-либеро (Павел Абрамов 1, Максим Шулгин, Игор Тюрин 1, Никита Лямин)
Старши-треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ.

ГАЛЕРИЯ от мача ОЛИМПИАКОС - ГУБЕРНИЯ 3:1 (8:15) - ТУК!!!