Семейни връзки

Семейни връзки

На всяко голямо или по-малко първенство се случва да има някакви роднински връзки в различните тимове. Братя, родители и деца, брачни партньори и др. Семейни връзки между поколенията в хокея има, наследствеността е налице. Представяме ви нещо като хокейно „олимпийско родословно дърво”:

Словакия: Мариан и Марсел Хоса (нападатели)

Много известна и доказала качествата си братска двойка са Мариан и Марсел Хоса от Словакия. И двамата са нападатели. По-именитият от тях е Мариан, който е на 35 години и в момента се състезава за Чикаго Блекхоукс в НХЛ и с „черните ястреби” спечели Купа Стенли на два пъти – през 2010 и 2013-та. Той е участник на три Олимпийски форума в тима на родината си и общо има 25 точки в тях (12 гола + 13 асистенции). На миналите Игри Мариан бе втори по резултатност на турнира с 9 точки (3+6), с една по-малко от Павол Демитра. По-младият брат Марсел сега е хокеист на Динамо Рига в КХЛ, но преди години мина през съставите на Монреал, Ню Йорк Рейнджърс и Финикс в НХЛ. 32-годишният Марсел е бил два пъти на Олимпиади – през 2006-та и 2010-та. Има само един голов пас в тези свои участия там. Баща им Франтишек Хоса е бивш национален селекционер на Словакия.

Норвегия: Кен Андре и Матис Олимб (нападатели)

За Норвегия в Сочи ще играят братята Матис и Кен Андре Олимб! Първият е на 27 години и ще участва на втората си Олимпиада след тази във Ванкувър (2010), докато Kен Андре е на 24 години и сега ще дебютира на такъв форум! Матис, който на предните Игри записа 2 асистенции, се състезава в шведската Елитсериен за Фролунда ХК, а малкият брат е хокеист на немския Дюселдорфер!

Норвегия: Патрик Торесен (нападател) и Петер Торесен (участник на ОИ 1980, 1988, 1992, 1994)

Патрик Торесен е един от водещите нападатели на руския СКА (Санкт Петербург) в КХЛ. Той е 30 годишен и сега в Сочи ще бъде на втората си Олимпиада. Всъщност, на третата си, но първата му, през 1994-та, е като зрител, когато гледа на живо своя отец. Баща му – Петер (52 г.), е бил част от представителния отбор на Норвегия на цели четири Олимпиади – в Лейк Плесид 1980, Калгари 1988, Албервил 1992 и Лилехамер 1994! В момента Торесен-старши е треньор на местния Ставангер, който наскоро спечели Континенталната Купа на Европа.

Словения: Матиаж Копитар (ст. треньор) и Анже Копитар (нападател)

Абсолютният дебютант в турнирите по хокей на Олимпийски Игри Словения ще бъде воден от баща и син! На скамейката ще е старши треньорът Матиаж Копитар (48 г.), а на леда 26-годишната звезда на словенците и Лос Анджелис Кингс Анже Копитар! Друг син на наставника - Гашпер Копитар, е на 21 години и също е хокеист, на шведския МОРА ИК, но не намери място сред избранниците на своя баща за форума в Сочи! Може да се каже без преувеличение, че хокеят в тази малка страна се движи и върти около името Копитар.

Латвия: Крисианис (защитник) и Микелис Редлихс (нападател)

Определено хокейна фамилия добила вече не малка популярност в балтийската държава. Латвия ще разчита в състава си и на братята Крисианис и Микелис Редлихс! И двамата се състезават за тимове от КХЛ, по-възрастният Крисианис, днес навършва 33 години, е в Динамо Рига, а четири лета по-младият Микелис e хокеист на Локомотив Ярославъл! Първият ще участва на вторите си зимни Игри, докато за Микелис това ще е трета Олимпиада в националната селекция! В семейството им има и трети брат, който също е професионален хокеист, той се казва Йекабс (31 г.), но не попадна в тима на Латвия!

Швеция: Хенрик и Даниел Седин (нападатели)

Близнаците Хенрик и Даниел Седин (33 г.) са Олимпийски шампиони от Торино 2006! Те са неизменна част от триумфите на Швеция в последните години! Съотборниците в отбора от НХЛ Ванкувър Кенъкс са сред избраниците на треньора на Тре Крунур Пер Мортс и за Сочи! По-големият с шест минути Хенрик е и капитан на "Косатките", той е по-силен в създаването на голови ситуации и воденето на играта, докато Даниел е типичен реализатор или консуматор! Допълват се взаимно на леда, а почти винаги са и в една нападателна тройка, баткото Хенрик е център и движи играта в атакуващото трио, а Даниел е на лявото крило. Двамата по принцип са едни от водещите реализатори по системата „гол +пас” в Националната хокейна лига, но този сезон има лек спад в играта им.

САЩ: Райън Сътър (защитник), Боб Сътър (Ол. шампион 1980) и Гари Сътър (медалист от ОИ 2002)

Фамилията Сътър в Съединените Щати е оставила голяма следа в хокея и чрез защитника на Минесота Уайлд Райън Сътър продължава да го прави. 29-годишният бранител стигна с родината си до среброто във Ванкувър на предишните Игри, а сега пак е в състава. Неговият баща Боб Сътър (56 г.) е златен Олимпийски медалист от Лейк Плесид 1980 година, когато триумфът на САЩ бе определен като „чудото на леда”. Чичото на Райън – Гари Сътър (49 г.) е участник в американския отбор на две Олимпиади, през 1998-ма в Нагано и 2002-ра в Солт Лейк Сити, където взима сребърен медал след поражение от Канада във финала на форума. Чичото Гари Сътър ще бъде запомнен, освен със завоюването на Купа Стенли с Калгари през 1989 г. и над 1000-та си мача в НХЛ, и с това, че по време на Купата на Канада (Световна Купа по-късно) нанесе тежка травма на великия Уейн Гретцки в гръбначния стълб и феновете на „кленовите листа” до ден днешен таят лоши чувства към него.

САЩ: Фил Кесъл (нападател – мъже) и Аманда Кесъл (нападател – жени)

В съставите на САЩ при мъжете и жените ще има брат и сестра. При по-силния пол играе нападателят на Торонто Мейпъл Лийвс Фил Кесъл (26 г.), а при дамите неговата сестра Аманда (22 г.), която е нападател на тима от студентското първенство NCAA Минесота Голдън Гофърс. Фил е сред най-класните хокеисти в НХЛ, като в последните пет сезона не пада под 50 точки (гол+пас). На Олимпиадата във Ванкувър той спечели сребро със САЩ, записвайки един гол и един резултатен пас в турнира. Сестрата Аманда е дебютант на Зимни игри.

САЩ: Пол Щастни (нападател) и Петер Щастни (участник на ОИ 1994 за Словакия)

Пол Щастни е сред основните хокеисти в американския отбор на последните няколко Световни първенства и на Олимпиадата във Ванкувър, където помогна много на САЩ да играе финал. В момента центърът на Колорадо Аваланч е на 28 години и от 2006-та година се състезава за „лавините”. Неговият баща – Петер (57 г.), е бивш хокеист, играл е за няколко клуба в НХЛ, но на Олимпийски Игри е играл за Словакия, неговата родина. Петер Щастни е роден в Братислава и през 1994-та в Лилехамер е част от дебютиращия като самостоятелна държава словашки национален тим. Бащата е и член за Хокейната зала на славата (Hockey Hall of Fame) от 1998 година. В семейството има още един хокеист и това е братът на Пол - Ян, който играе в германски клуб.

САЩ: Моник Ламорьо и Жослин Ламорьо (нападателки)

Това е другата двойка близнаци в хокейните турнири за мъже и жени в Сочи, след тази на братята Седин от Швеция. Близначките Моник и Жослин Ламорьо са на по 24 години. Хокеистки са на американския тим Северна Дакота. Те бяха в отбора на своята родина на предишните Игри, където спечелиха сребърните медали, а освен това станаха и първите сестри-близначки в историята на хокея на лед на Олимпийски Игри.

Австрия: Томас и Михаел Рафъл (нападатели) и Петер Рафл (участник на ОИ 1984 и 1988)

Томас и Михаел Рафъл са нападатели. Първият е на 27 години и защитава цветовете на австрийския Ред Бул (Залцбург), а Михаел е на 25-ет и от този сезон играе в НХЛ за Филаделфия Флайърс. Това ще им бъде дебют на Олимпийски игри. Баща им Петер е на 53 години и като играч на Австрия има две Зимни Олимпиади зад гърба си – в Сараево 1984 и Калгари 1988.

Русия: Виктор Тихонов-старши (бивш треньор на отбора) и Виктор Тихонов-младши (нападател)

Името Виктор Тихонов е оставило огромна следа в хокея и Зимните Олимпиади! 83-годишният треньор донесе три титли на СССР и ОНД (сега Русия), а сега е ред на неговият внук със същото име и фамилия - Виктор Тихонов, да дебютира на най-големия спортен зимен форум за Сборная! Откакто емблематичния за последните десетилетия на миналия век наставник сдаде поста, Русия не е печелила Олимпийски игри.
Внукът Виктор записа няколко срещи в НХЛ за Финикс, но след като не можа да се наложи в клуба реши да приеме предложението на петербургския СКА в КХЛ и сега е сред основните единици в „армейския” тим.

„Дядо ми каза, че да защитаваш страната си на Олимпиада е нещо велико, и е чест за всеки да бъде там. Аз му обещах да не посрамя фамилията и да дам всичко от себи на леда, да се хвърлям безжалостно на пътя на шайбата", заяви пред ИТАР ТАСС и сайта на клуба си СКА (Санкт Петербург) 25-годишният играч, който се справя в нападение еднакво добре както като център, така и като крило.

Русия: Владимир Тарасенко (нападател) и Андрей Тарасенко (участник на ОИ 1994)

Един от най-обещаващите млади хокеисти в Русия Владимир Тарасенко прави силен втори сезон в НХЛ и това заслужено му донесе място в мечтания, както той казва, отбор на Русия за Олимпийските Игри. Роденото в Ярославъл 22-годишно дясно крило на Сейнт Луис Блус е част от хокейно семейство, защото баща му Андрей Тарасенко (45 г.) е бивш национал на Русия и негов първи професионален треньор, от времето, когато Володя беше играч на Сибир (Новосибирск, КХЛ). Тарасенко-старши игра на първата Олимпиада, в която Русия бе като отделна държава – на Игрите в Лилехамер през 1994-та година, където Сборная за пръв път от много години не стигна до медал, оставайки на четвърто място. Владимир има малък опит на големи форуми в състава на родината си и той е от участието му на Световно през 2011-та.

Чехия: Михал Баринка (защитник) и Алойс Хадамчик (ст. треньор)

Може в състава на Чехия за Олимпиадата да не попаднаха такива имена като Ян Хейда, Томас Флайшман или Иржи Худлер, но пък зетът на старши треньора Алойс Хадамчик - Михал Баринка е в него! 29-годишният защитник предизвика с попадането си сред избраниците за Олимпиадата в родината си доста полемики и спорове, но затова пък съпругата му Никол няма да мрънка на баща си, че не е взел съпругът й в Сочи!
Баринка е на 29 години и е защитник на ХК Витковице Стийл, но по-интересното е, че досега не е играл на голямо първенство с националния отбор и точно за Зимните Игри неговият тъст му дава уникален шанс. Остава Михал Баринка да докаже, че е неслучайно в тима, а за тъстът това ще е шанс да види до колко може да разчита на зет си в напрегнати и отговорни моменти.

РАЙКО СТОЯНОВ, специално за Sportal.bg

Последвайте каналите ни в:

Още от Булевард

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти