Брилянтен гол донесе най-трудната победа на Байерн (видео)

Байерн (Мюнхен) обърна Щутгарт с 2:1 в отложен мач от 17-ия кръг на Бундеслигата. Баварците стигнаха до успеха със зрелищен гол в добавеното време на Тиаго Алкантара. Преди това домакините поведоха с попадение на Ведад Ибишевич в 29-ата минута, а резервата Клаудио Писаро изравни в 76-ата.

Въпреки поредните три точки, отборът на Джосеп Гуардиола разочарова с представянето си и беше съвсем близо до това да регистриа първа загуба в Бундеслигата този сезон. Едва в последния четвърт час мюнхенци демонстрираха по-високата си класа и успяха да изтръгнат победата. В герой за тима се превърна Тиаго Алкантара, който центрира за гола на Писаро, а в третата минута на добавеното време със странична ножица за втори път простреля Свен Улрайх.

След днешната победа Байерн продължава да е убедителен лидер в класирането, с аванс от 13 точки пред Байер (Леверкузен), докато Щутгарт е в долната половина на таблицата, в опасна близост до зоната на изпадащите.

Байерн отново беше без Ариен Робен и Франк Рибери, а Марио Манджукич остана на резервната скамейка. Атаката предвождаше Марио Гьотце, по крилата действаха Джердан Шакири и Томас Мюлер, а в средата на терена Гуардиола пусна Тони Кроос и Тиаго Алкантара.

Домакините от Щутгарт заложиха на двама чисти нападатели в лицето на Мохамед Абделауе и Ведад Ибишевич, а Тимо Вернер и Мартин Харник атакуваха по двата фланга.

Още от първите минути си пролича, че мачът няма да е никак лесен за гостите. Байерн заигра със самочувствие, но в много по-ниско темпо от обичайното. От своя страна футболистите на Щутгарт разчитаха на контраатаки, които създадоха много проблеми на бранителите пред Мануел Нойер. Швабите можеха да поведат след едно разбъркване в наказателното поле, но младокът Тимо Вернер прати топката над вратата. Байерн отговори с атака, при която топката малко щастливо стигна до Шакири, но той пропусна.

Смелата игра на Щутгарт беше възнаградена в 29-ата минута. Тогава защитниците на Байерн отново действаха колебливо и не успяха да изчистят топката, а хитрата лисица Ибишевич с техничен удар направи Нойер безпомощен - 1:0. До края на полувремето баварците се опитаха да отговорят на предизвикателството, но Свен Улрайх трябваше да се намесва само след далечен изстрел на Тиаго Алкантара.

Втората част започна с натиск на Байерн, но без сериозни голови положения. Търпението на Гуардиола се изчерпа и след час игра той предприе двойна смяна, като извади Кроос и Шакири, а на техните места се появиха Манджукич и Писаро. Мюнхенци вдигнаха оборотите и пред вратата на Щутгарт стана горещо. В 71-ата минута Тиаго се озова на стрелкова позиция след двойно подаване с Дейвид Алаба, но шутира в аут. Малко след това Байерн все пак изравни. Този път Тиаго центрира от фаул, а Писаро с глава разстреля Улрайх.

Дори при 1:1 Щутгарт продължи да играе като равен с равен, но в заключителните минути домакните бяха натикани в собственото си наказателно поле и в крайна сметка не издържаха. Рафина центрира от десния фланг, а оставеният непокрит Тиаго по атрактивен начин стреля с странична ножица и заби топката във вратата, носейки 16-ата победа на Байерн от 18 мача.