Браво, Цвети! Пиронкова триумфира с първа титла в кариерата си! (видео+галерия)

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова победи германката Анжелик Кербер с 6:4, 6:4 на финала в Сидни и триумфира с първа титла от WTA в кариерата си. Годината започва повече от добре за пловдивчанката, за която това бе осма поредна победа, след като трябваше да играе квалификации, за да влезе в основната схема на надпреварата. По пътя към финала тя победи световната номер 6 Петра Квитова и седмата в света Сара Ерани. Българката се нуждаеше от 1 час и 37 минути игра, за да се наложи над №9 в ранглистата Кербер. Тя наниза 4 аса по време на мача, докато съперничката й не направи нито една директна точка от сервис. Германката пък направи три двойни грешки срещу само една за Пиронкова.

Мачът започна добре за Цвети, която взе без проблеми първото си подаване и поведе с 1:0. При сервиса на Кербер пловдивчанката стигна до два брейкпойнта, но германката спечели четири поредни точки и в крайна сметка изравни резултата. В третия гейм деветата в света поведе с 40:15 и когато Пиронкова изпрати топката в аут, първият пробив в мача стана факт. Цвети обаче отвърна на удара и веднага го върна, след като при 40:30 за българката Кербер направи двойна грешка. При 2:2 Пиронкова сервираше и изоставаше с 15:40, но отрази двете точки за пробив на германката и след четири поредни спечелени разигравания, спаси подаването си.

В шестата част на първия сет най-добрата ни тенисистка на три пъти стигна до брейкпойнт и при последната си възможност се възползва, за да поведе с 4:2. Когато сервира за 5:2 обаче германката бе по-съобразителна по време на дългите разигравания, а Цвети допусна няколко непредизвикани грешки и отново се стигна до връщане на пробива. Двете тенисистки спечелиха следващите си подавания и резултатът стана 5:4. Кербер сервира за оставане в сета и поведе с 40:15. Пиронкова обаче спечели три поредни точки и имаше първи сетбол, но не успя да го реализира, защото изпрати топката в аут. При следващото разиграване топката на германката спря в мрежата и този път Цвети не пропусна шанса си. Със силен бекхенд по диагонала тя затвори сета - 6:4.

Пловдивчанката поведе с 1:0 и във втората част, след като спечели без проблеми подаването си. Тогава се изигра и най-дългият гейм в мача. Кербер успя да отрази цели 9 точки за пробив на българката и след 13 минути игра все пак изравни резултата. Цвети спечели следващия си сервис и успя да направи пробив за 3:1. Опонентката й обаче влезе в силна серия и взе три поредни гейма, за да поведе с 4:3. В осмия гейм Пиронкова поведе с 40:0 и имаше три брейкпойнта и макар че пропусна първия, не сбърка при следващото разиграване и резултатът стана 4:4. Тя взе и сервиса си за 5:4 и така дойде решаващия гейм, в който Цвети поведе с 40:15, имаше два мачбола и спечели още първия, като така завоюва и така желаната първа титла в кариерата си.

ГАЛЕРИЯ от финала в Сидни: ПИРОНКОВА - КЕРБЕР 6:4, 6:4 - ТУК!!!