100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 0:4

България отново на световно след 12 години! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

След 12 години прекъсване волейболистките от националния отбор на България ще играе на световно първенство. Това стана факт, след като момичетата на селекционера Марчело Абонданца надиграха Беларус с 3:1 (25:11, 32:34, 25:9, 25:23) в последния си мач от турнира в Група "М" на световните квалификации, игран тази вечер пред около 1000 зрители в зала "Арена Самоков".

По този начин българките спечелиха първото място в групата с 9 точки след 3 победи от 3 мача и се класираха за Мондиала в Италия в края на септември и началото на октомври. Това се случва за първи път от 2002 година насам, когато на световното първенство в Германия България завършва 8-ма. Това ще бъде 11-то участие на женския национален волейболен отбор на България на световни първенства. По-късно тази вечер е последния мач в групата между Чехия и Словакия.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за българките, които поведоха с 3:1 след атака на Емилия Николова и аут на Кристина Михайленко. До техническата пауза резултатът стана 8:5 след сервис в аут на беларуската Екатерина Скрабатун. Последваха технично отиграване и ас на разпределителката Лора Китипова - 10:5 и тайм-аут за треньора на Беларус Виктор Ханчаров. Въпреки това, разликата стана 11:5 след контра на Добриана Рабаджиева. Преднината на българските момичета стана 15:6 след контри на Елица Василева, Христина Русева през центъра и на Рабаджиева от втора линия. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:7 след нова успешна атака през центъра на Русева. Предимството на българските "лъвици" набъбна до 19:8 след ас на Еми Николова и грешка на Беларус. В крайна сметка България взе гейма с разгромното 25:11 след атака на Доби Рабаджиева.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което България дръпна с 6:3 след атака на Доби Рабаджиева и два аута на Екатерина Скрабатун и влязлата като резерва Татяна Серик. Последваха три грешки в атака на българките и 6:6. Първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за беларускините - 8:7. Двата тима продължиха равностойно до 11:11, след което Беларус поведе с 13:11 след грешка при мрежата на Ели Василева и контра блок-аут на Катяржина Силанциева. Прекъсването, което поиска Марчело Абонданца, даде ефект и българките веднага изравни при 13:13 след грешка Скрабатун и ас на Христина Русева. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за беларуския тим след нова атака и блокада на Скрабатун. Разликата нарасна до 19:15 след два поредни блока на Наталия Цупранова, което накара Абонданца да вземе втори тайм-аут. Въпреки това, играта продължи точка за точка до 22:18 след атака на Анжелика Барисевич. Последваха успешно нападение през центъра на Русева и ас на влязлата като резерва Славина Колева и 22:20. Независимо от прекъсване за Виктор Ханчаров и Беларус, последва контра на Цветелина Заркова, която влезе по-рано като резерва в гейма, и 22:21. Българските момичета успяха да спасят три геймбола на беларускините и да изравнят при 24:24 след силни изяви на Елица Василева и Емилия Николова. Двата тима се "захапаха" в резултата до 32:32, като си размениха няколко миниобрата, но в крайна сметка Беларус измъкна драматично гейма с 34:32 след според блок-аут на Скрабатун и ас на Силанциева.

В началото на третия гейм България поведе с 4:1 след успешни атаки на Доби Рабаджиева и Ели Василева. До първата техническа пауза разликата нарасна до 8:3 след силна контра на Ели Василева и технично отиграване при мрежата на капитанката Страшимира Филипова. Последва ас на Еми Николова - 9:3 и тайм-аут за Виктор Ханчаров и Беларус. Въпреки това, преднината на българките нарасна до 16:6 след ас на разпределителката Лора Китипова, контра през центъра на Христина Русева, блокада на Еми Николова и аут на Катяржина Силанциева от беларускините. Постепенно резултатът стана 21:7 след атака в аут на Екатерина Скрабатун и два пореднин аса на Доби Рабаджиева. Българските "лъвици" спокойно спечелиха гейма с убийствена разлика - 25:9 след сервис в аут на Татяна Серик от Беларус. По този начин България на практика спечели първото място в групата и се класира за световното първенство в Италия в края на септември и началото на октомври, което се случва за първи път от 2002 година насам.

За началото на четвъртата част Марчело Абонданца пусна в игра на Гергана Димитрова на мястото на Доби Рабаджиева. Самият гейм започна отлично за Беларус, които бързо поведоха с 4:0 след няколко грешки на българките и ас на Наталия Цупранова. Постепенно българските момичета успяха да изравнят при 6:6 след пусната топка на Еми Николова и две грешки на беларускините. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за Беларус - 8:7. Двата тима продължиха равностойно до 11:10, след което последваха контра на Екатерина Скрабатун, блокада на Анжелика Барисевич и ас на Катяржина Силанциева - 14:10 за Беларус и тайм-аут за Марчело Абонданца. Постепенно българските момичета успяха да изравнят при 15:15 след контри на Ели Василева и Страши Филипова и даже дръпнаха с 16:15 след аут на Надежда Чарнавец. Разликата леко нарасна до 19:16 след двойна блокада на Страши Филипова и Гергана Димитрова и грешка на беларускините. Независимо от усилията на Беларус, България запази преднината си до 21:18 след Страши Филипова, след което без проблеми спечели гейма с 25:23 след силна атака на Ели Василева, а с това и мача с 3:1.

Над всички в българския тим бе Емилия Николова с 20 точки (2 блока, 3 аса и 52% ефективност в атака), а Елица Василева добави 17 точки (1 блок, 50% ефективност в атака, 67% позитивно и 17% перфектно посрещане) за успеха. За беларускините Екатерина Скрабатун (4 блока, 1 ас, 26% ефективност в атака, 38% позитивно и 17% перфектно посрещане) и Катяржина Силанциева (2 аса, 50% ефективност в атака, 34% позитивно и 12% перфектно посрещане) реализираха по 13 точки.

БЪЛГАРИЯ - БЕЛАРУС 3:1 (25:11, 32:34, 25:9, 25:23)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 2, Емилия Николова 20, Елица Василева 17, Добриана Рабаджиева 10, Христина Русева 8, Страшимира Филипова 12 - Десислава Николова-либеро (Цветелина Заркова 1, Славина Колева 1, Гергана Димитрова 3)
Старши-треньор: Марчело Абонданца
БЕЛАРУС: Екатерина Скрабатун 13, Катяржина Силанциева 13, Наталия Цупранова 3, Надежда Чарнавец 5 Анжелика Барисевич 7, Кристина Михайленко 2 - Олга Паулюкуская-либеро (Татяна Серик 11, Анастасия Кананович, Анастасия Харелик 1)
Старши-треньор: Виктор Ханчаров.

СНИМКИ: CEV.LU

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - БЕЛАРУС 3:1 - ТУК!!!