България с първа крачка към Мондиал 2014 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България стартираха с бърза и категорична победа над Кипър с 3:0 (25:18, 25:19, 25:5) участието си на световната квалификация в Опава (Чехия). Час и 10 минути игра бе необходима на възпитаниците на Камило Плачи, за да спечелят двубоя пред 1000 зрители в Спортната зала.

Капитанът на България Тодор Алексиев остана на резрванта скамейка, а неговото място на игрището зае Валентин Братоев.

България поведе с 6:4 в началото на двубоя. Тодор Скримов направи резултата 8:6 при първото техническо прекъсване. Георги Братоев заби ас за 10:6. Ас на Теодор Тодоров направи преднината на България още по-убедителна при 13:8. Още един ас на Валентин Братоев направи резултата 16:10 при второто техническо прекъсване. България поведе с 21:15 след единична блокада на Виктор Йосифов. Технично отиграване на Цветан Соколов и 22:16. България стигна до геймбол с атака на Валентин Братоев от зона 4. Националите спечелиха първата част с 25:18 след грешка на кипърските волейболисти.

Кипър поведе в началото на втората част с 3:1 след като Владимир Кнежевич хвана на блок Цветан Соколов. Кнежевич атакува от зона 4 и направи 4:2 за Кипър. България изравни при 5:5 след грешка в атака на кипърските волейболисти.  Атака в аут на Цветан Соколов отново даде преднина на Кипър от 6:5. България поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Теодор Тодоров атакува през центъра за 9:8. Блокаут на Цветан Соколов и разликата нарасна до 12:8. Контраатака на Цветан Соколов и 15:12. Бомбен сервис на Цветан Соколов и ас за 16:12 при второто техническо прекъсване. Цецо Соколов направи 18:13 след техничен блокаут. Нова атака на Соколов и 19:14. Тодор Скримов направи 20:14 след атака по диагонала от зона 2. Цветан Соколов направи 25:19 и България поведе с 2:0 гейма.

България поведе с 4:0 в началото на третата част след 4-ия ас на Георги Братоев. Контраатака на Цветан Соколов и 5:0. Блокада на Николай Николов - 6:0. Тодор Скримов от зона 4 направи 7:0. Цветан Соколов изведе България до 8:1 при първото техническо прекъсване. Ас на Тодор Скримов донесе 10:1. Нов ас на Тодор Скримов - 11:1. Николай Николов донесе 12:1 след атака през центъра. Валентин Братоев заби единична блокада за 14:2. България поведе с 16:2 при второто техническо прекъсване. Ас на Николай Николов и 18:2. Блокаут на Валентин Братоев донесе преднина на България от 20:5. Два поредни аса на Валентин Братоев и мачбол за България при 24:5. България спечели третата част с 25:5 и мача с 3:0 гейма.

Цветан Соколов заби 15 точки (1 ас, 58% ефективност в атака), а Валентин Братоев добави още 9 точки (3 аса, 1 блок, 42% ефективност в атака, 27% перфектно и 55% позитивно посрещане). Георги Братоев се отличи освен с добра игра и с 4 аса.

Владимир Кнежевич реализира 9 точки за Кипър.

По-късно днес от 19,30 часа в Опава е вторият мач от I кръг Чехия - Холандия.