КВК Габрово на 1/4-финал за Купата на CEV след страхотен обрат и "златен" гейм

Волейболният вицешампион на България КВК Габрово се класира за 1/4-финалите на втория по сила европейски клубен турнир - Купата на CEV. Момчетата на треньора Любомир Герасимов сътвориха страхотен обрат и надделяха драматично над белгийския Префаксис (Менен) с 3:2 (25:17, 24:26, 23:25, 25:22, 15:13) в мач-реванш от 1/8-финалите, игран тази вечер пред над 1600 зрители в зала "Орловец" в Габрово.

По този начин след загубата за габровския тим с 2:3 гейма в първата среща се стигна до т.нар. "златен" гейм. В него габровци се наложиха изключително трудно с 16:14 и така се класираха за 1/4-финалите. Там КВК Габрово ще срещне победителя от двойката между сръбския МОК Джердап (Кладово) и турския Мили Малийе Пиянго (Анкара).

Срещата започна напълно равностойно до 5:5, след което габровци дръпнаха със 7:5 след грешка от сервис на словенеца Альоша Урнаут и Йолан Кокс от гостите, а след това с 8:6 след атака-пайп на Станислав Петков. Последва блокада на Красимир Гайдарски - 9:6 и тайм-аут за наставникът на Префаксис Ален Дарден. Постепенно белгийците изравниха при 10:10 след атака през центъра на Драган Радович и контра блок-аут на Урнаут. КВК Габрово веднага си върна преднината при 12:10 след силна атака по правата на Петков и аут на Урнаут. Последва ново равенство при 14:14 след сервис в аут на Петков и блокада на Дан Ван Харлем. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за домакините след блок-аут на опитния Костадин Стойков и технично отиграване при мрежата на разпределителя Добромир Димитров. Разликата нарасна до 20:15 след блокада на Минчо Минчев, контра на Стойков и аут на Кокс. Резултатът стана 23:16 след атака през центъра на Краси Гайдарски и ас на Стойков, след което момчетата на Любо Герасимов спокойно взеха гейма с 25:17 след нова атака през центъра на Гайдарски.

Втората част също тръгна равностойно до 3:3, след което КВК Габрово поведе с 5:3 след блок-аут на Минчо Минчев и блокада на Костадин Гаджанов. Разликата се запази до 8:6 след блок-аут на Костадин Стойков. Последва ас на разпределителя Добри Димитров - 9:6 и прекъсване за Префаксис. Двата тима продължиха напълно равностойно до 16:14 след силна атака на Стойков. Постепенно гостите от Менен успяха да изравнят при 18:18 след атака в аут на Станислав Петков и контра на Йолан Кокс. Белгийският тим даже успя да поведе при 21:20 след нова силна контра от втора линия на Кокс. Двата отбора се "захапаха" в резултата до 24:24, но в крайна сметка волейболистите на Префаксис измъкнаха гейма с 26:24 след две успешни атаки на Кокс.

В началото на третия гейм Префаксис успя да поведе с 4:2 след две атаки на Альоша Урнаут. Постепенно габровци изравниха при 7:7 след блок-аут на Костадин Стойков и бъркане на белгийския разпределител Дан Ван Харлем и даже дръпнаха с 8:7 след пускане на Стойков. Последва блокада на Минчо Минчев и 9:7. Постепенно гостите от Менен изравниха при 11:11 след технично отиграване на Йеле Синешел и аут на Станислав Петков. Префаксис поведе отново с 13:12 след ас на Драган Радович, а след това с 15:13 след блокада на Урнаут. Въпреки прекъсването за Любо Герасимов, техническата пауза дойде при 16:14 за белгийския тим след грешка на габровци. Разликата нарасна до 19:16 след контра блок-аут на Йолан Кокс и второ прекъсване за Любо Герасимов и КВК Габрово. Това даде ефект и домакините успяха да изравнят при 19:19 след блокада и технично пускане на Петков. Префаксис моментално си върнаха преднината при 21:19 след атака на Аншел Ван Ееке и контра блок-аут на Кокс. Играта продължи точка за точка до крайното 25:23 и 2:1 за белгийците след поредна силна атака на Кокс.

И четвъртата част започна напълно равностойно до 6:6, след което КВК Габрово поведе с 8:6 след технично пускане на Минчо Минчев и блокада на Костадин Гаджанов. Последва грешка в атака на Драган Радович от гостите - 9:6 и тайм-аут за Префаксис. Двата тима продължиха за пореден път равностойно до втората техническа пауза, която дойде при 16:12 за габровци след технично отиграване при мрежата на разпределителя Добри Димитров. Постепенно Префаксис успя да намали изоставането си до 17:18 след атака през центъра на Йеле Синешел и блокада на Альоша Урнаут. Габровският тим успя да си върне преднината при 21:18 след грешка от сервис на Урнаут и атака в аут на Йолан Кокс. Гостите от Менен за пореден път успяха да намалят до 22:23 след контра блок-аут на Урнаут. Все пак КВК Габрово измъкна гейма с 25:22 след атака през центъра на Мартин Палийски и нова грешка на Урнаут, с което вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм гейм тръгна добре за домакините, които дръпнаха с 4:2 след блокада на Костадин Гаджанов и атака в аут на Синесеел от Префаксис. Въпреки тайм-аута за Ален Дарден, последва нов блок на Гаджанов и 5:2. Размяната на полетата пък дойде при резултат 8:5 за габровци след блок-аут на Станислав Петков. Играта продължи точка за точка до 11:8 след силна атака на Костадин Стойков, след което последваха две силни атаки на Йолан Кокс - 11:10 и тайм-аут за Любо Герасимов. Все пак КВК Габрово измъкна тайбрека с 15:13 след силна атака на Стойков.

По този начин след загубата за габровския тим с 2:3 гейма в първата среща се стигна до т.нар. "златен" гейм. "Златният" гейм стартира отлично за КВК Габрово, които бързо поведоха с 2:0 след атака в аут на Йолан Кокс от гостите и блокада на Минчо Минчев. Разликата нарасна до 4:1 след ас на Костадин Стойков. Преднината на габровци стана 7:3 след нова атака в аут на Кокс. Размяната на полетата пък дойде при 8:4 след мощна атака на Станислав Петков. Префаксис успя да изравни при 8:8 след контра Кокс, ас на Синешел и аут на Мартин Палийски. Белгийците даже успяха да дръпнат с 12:10 след поредна успешна атака на Кокс и контра блок-аут на Альоша Урнаут. Последваха силна атака и блокада на Минчев и 12:12. Двата тима се "захапаха" в резултата до 14:14, но в крайна сметка КВК Габрово спечели "златния" гейм с 16:14 след грешка на Кокс и ас на Гаджанов, а с това се класира за 1/4-финалите на турнира.

КВК ГАБРОВО - ПРЕФАКСИС (МЕНЕН, БЕЛГИЯ) 3:2 (25:17, 24:26, 23:25, 25:22, 15:13); "ЗЛАТЕН" ГЕЙМ - 16:14
КВК ГАБРОВО: Добромир Димитров, Минчо Минчев, Станислав Петков, Костадин Стойков, Костадин Гаджанов, Красимир Гайдарски - Добромир Иванов-либеро (Атанас Митрев, Мартин Палийски)
Старши-треньор: Любомир Герасимов
ПРЕФАКСИС: Дан Ван Харлем, Йолан Кокс, Аншел Вер Ееке, Альоша Урнаут, Йеле Синешел, Драган Радович - Жулиен Лемей-либеро (Йерун Балдуйк)
Старши-треньор: Ален Дарден.