КВК Габрово с драматична загуба в първия 1/8-финал за Купата на CEV

Волейболният вицешампион на България КВК Габрово загуби драматично първия мач от 1/8-финалите във втория по сила европейски клубен турнир - Купата на CEV. Момчетата на треньора Любомир Герасимов поведоха с 2:0, но допуснаха пълен обрат до крайното 2:3 (26:24, 25:18, 23:25, 25:27, 13:15) като гости на белгийския Префаксис (Менен), в първи мач от 1/8-финалите, игран тази вечер в Рьозеларе.

Срещата-реванш е във вторник (10 декември) от 18,00 часа в зала "Орловец" в Габрово. Габровци трябва да гонят задължителна победа, за да се класират на 1/4-финалите, а при успех с 3:2 ще се играе т.нар. "златен" гейм. В следващата фаза на победителя от тази двойка ще срещне победителя от двойката между сръбския МОК Джердап (Кладово) и турския Малийе Мили Пиянго (Анкара).

Габровският тим изостана в началото на първия гейм, но постепенно успя да навакса и да обърне резултата в своя полза до 26:24. Габровци продължиха със силната си игра и взеха втората част с убедителното 25:18 Третият гейм се разви по подобен сценарии като първия. Белгийците водеха с 4-5 точки, но КВК Габрово успя да изравни след второто техническо прекъсване и излезе напред с две напред при 22:20. Този път обаче домакините показаха по-здрави нерви в края и след 25:23 намалиха изоставането си на 1:2 гейма. В четвъртата част волейболистите на Префаксис също демонстрираха характер и успяха да стопят изоставане от 4 точки, от 11:15 до 16:16, за триумфират с 27:25 и вкарат мача в тайбрек. Решителният пети гейм беше равностоен и резултатът през цялото време се движеше точка за точка. Крайната победа, обаче, бе за домакините от Префаксис - 15:13 и 3:2.

Станислав Петков заби страхотните 30 точки (2 блока, 3 аса, 53% ефективност в атака и 30% позитивно посрещане) за габровския тим, Минчо Минчев добави 27 точки (2 блока, 3 аса 49% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха. За тима на Префаксис словенецът Альоша Урнаут реализира 21 точки (1 ас, 59% ефективност в атака, 29% позитивно и 14% перфектно посрещане), а Йеле Синешел завърши с 20 точки (10 блока!!!, 1 ас и 53% ефективност в атака) за победата.
ПРЕФАКСИС: Дан Ван Харлем 1, Йолан Кокс 19, Аншел Вер Ееке 6, Альоша Урнаут 21, Йеле Синешел 20, Драган Радович 14 - Жулиен Лемей-либеро (Йерун Балдуйк 4, Линерт Коземанс)
Старши-треньор: Ален Дарден
КВК ГАБРОВО: Николай Кичуков, Минчо Минчев 27, Станислав Петков 30, Костадин Стойков 12, Иван Власев 9, Красимир Гайдарски 1 - Добромир Иванов-либеро (Добромир Димитров 4, Атанас Митев, Стоян Вулджев 2, Костадин Гаджанов 2)
Старши-треньор: Любомир Герасимов.

Статистика: Владислав Илиев (скаутмен на КВК Габрово)