Арсенал с 4 точки преднина на върха, последовател на Игита помогна на "топчиите" (видео)

Водачът в Премиър лийг Арсенал победи с 2:0 приятната изненада на сезона Саутхамптън и вече има преднина от 4 точки пред Ливърпул, който по-рано днес направи зрелищно 3:3 с Евертън в мърсисайдското дерби.

И двата гола за успеха на "топчиите" отбяляза Оливие Жиру, но немалка заслуга за победата на лондончани има и вратарят на гостите Артур Боруц. В средата на първото полувреме полският страж реши да имитира легендарния Рене Игита, но се оплете във финтовете си и загуби топката от Жиру, който вкара на празна врата. Второто попадение на Жиру падна от дузпа в 86-ата минута.

След загубата от Манчестър Юнайтед в предишния кръг Арсенал се нуждаеше от задължителна победа, за да се укрепи на първото място. Арсен Венгер направи две промени в състава в сравнение с двубоя на "Олд Трафорд". Вместо Томас Вермален и Матийо Фламини като титуляри започнаха Пер Мертезакер и Джак Уилшир. Доскоро контузеният Тио Уолкот се завърна в групата, но остана сред резервите.

Мачът започна без обичайния домакински натиск. Футболистите на Саутхамптън успяваха да държат "топчиите" далеч от вратата на Боруц. Постепенно Арсенал се настани в половината на съперника, но в атаките на лондончани липсваше острота. Гостите от своя страна не пропускаха да контраатакуват и Войчех Шчесни трябваше да се намесва след удара на Адам Лалана.

В 22-ата минута публиката на "Емиратс" видя нещо, което дълго ще се коментира. Боруц реши да финтира пресиращия го Жиру и два пъти успя да залъже французина, но третия път загуби топката и единствено изгледа как нападателят на домакините открива резултата.

След почивката футболистите на Саутхамптън станаха по-агресивни и в няколко ситуации не бяха далеч от изравняването. Шчесни спаси нов удар на Лалана, а с влизането на Пабло Освалдо атаките на "светците" станаха доста по-опасни. Италианският национал имаше възможност да се разпише след хубав самостоятелен рейд, но ударът му попадна право в ръцете на Шчесни.

20 минути преди края в игра за Арсенал под бурните аплодисменти на феновете влезе Ти Уолкот. Крилото веднага се замеси в няколко добри атаки на домакините. В 82-ата минута той се оказа на върха на бърза контра, но не можа да реши мача с втори гол. Това обаче стори Жиру малко по-късно. Мертезакер беше задържан в наказателното поле и Марк Клатънбърг отсъди дузпа, а Жиру хладнокръвно отбеляза седмия си гол през сезона.