100 години ски спорт в България

Гари най-накрая донесе радост на "Герена", "канарчетата" на колене пред "сините" (видео+галерия)

Отборът на Левски изигра най-силния си мач за този сезон и заслужено победи Ботев (Пловдив) с 1:0 в дербито от 14-ия кръг на "А" група на стадион "Георги Аспарухов" пред около 6000 зрители. 1500 от тях бяха пристигнали от Пловдив.  Холандското крило Гари Родригес се разписа в 85-ата минута и донесе първия "син" успех над тим от първата осмица през този сезон. По този начин столичани си върнаха за поражението с 1:2 на старта на сезона на “Христо Ботев”. Националът Веселин Минев и младият Борислав Цонев получиха червени картони в 68-ата минута и така двата тима играха с намален състав до края.

Тимът на Станимир Стоилов остана без отбелязан гол при гостуване на ЦСКА, Лудогорец, Литекс и Левски и освен това записа първо поражение от тим от първата седмица.

Дебютантът Цонев, който за първи път игра като титуляр, пропусна да открие в седмата минута, след като стреля в аут от няколко метра с левия крак. Няколко грешки на Даниел Димов не бяха използвани от гостите в следващите минути.
Цветан Генков опита шут в 27-ата минута от добра позиция, но прати топката в аут. Малко по-късно отново Генков стреля извън вратата. До края на първата част "жълто-черните" нито веднъж не намериха очертанията на "синята" врата и така двата тима се оттеглиха на почивка без голове.

В 52-ата минута Гари Родригес бе изведен от Генков сам срещу Адам Стаховяк, но стреля изключително неточно извън вратата. 100-секунди по-късно Йордан Христов пробва рефлекса на Блажевич. Родригес направи нов огромен пропуск в следващата атака, като първо преодоля Стаховяк, но след това полякът го настигна и спаси. Мюлдер не успя да се възползва от едно неразчетено излизане на стража на пловдивчани и прехвърлящият му удар нямаше успех. В 60-ата минута Деко от два метра стреля над гредата. Техничарят бе намерен от Родригес, който проби отдясно и подаде точно към.

В 68-ата минута Веселин Минев бе изгонен с директен червен картон, тъй като удари с топката Борислав Цонев. При последвалата разправия младокът получи втори жълт картони и съответно червен, с като двата тима останаха с 10 човека.

Удар на Дъстли Мюлдер срещна горната греда в 71-ата минута, а до края на терена “сините” бяха тимът, който искаше и търсеше победата. Димитър Макриев се появи на терена, като именно той в 85-ата минута проби отдясно и намери връхлитащия Родригес в наказателното поле. Бързакът пое топката, преодоля противник и от няколко метра прати в екстаз изстрадалите сини фенове.

До края на мача Родригес пропусна да вкара и втори гол, тъй като, останал очи в очи със Стаховяк, пропусна, вместо да подаде на празна врата на Макриев.

Шестото попадение на Родригес в “А” група за сезона донесе 13-ата поредна победа в столицата на Левски срещу Ботев (Пд), които от 16 години нямат успех в София над 26-кратните шампиони.

Поражението е второ поредно в София за пловдивчани след това с 2:3 миналата седмица от Локомотив на “Надежда”. Тимът на Станимир Стоилов, който мечтаеше за титлата, остава с 24 точки, а Левски се доближи на две от “канарчетата” след изиграването на първия кръг от втория полусезон.

Феновете на домакините най-накрая този сезон си тръгнаха с усмивки от стадиона, като изпратиха със заслужени аплодисменти тима след победата над един от историческите си съперници в България.

Днешната победа с 1:0 е общо 15-ата за Левски срещу “жълто-черните”, които имат 11 успеха със същия резултат, което го прави най-срещаният в сблъсъците между двата клуба в елита.