Шампион! Исторически триумф за Григор в Стокхолм (ВИДЕО+ГАЛЕРИЯ)

Първата ни ракета Григор Димитров се поздрави с първа титла на ниво ATP в кариерата си. Българинът спечели с 2:6, 6:3, 6:4 срещу световния №3 и водач в схемата Давид Ферер на финала на турнира в Стокхолм с награден фонд 530 165 евро. Състезанието е от категорията ATP World Tour 250.

Пред погледите на членове на шведското кралско семейство най-добрият ни тенисист, който е 28-и в ранглистата на ATP и е поставен под №7 в схемата, стана първият български тенисист при мъжете, спечелил титла на равнище ATP.

22-годишният хасковлия имаше един спечелен сет срещу 31-годишния испанец в трите мача, които двамата бяха изиграли помежду си досега.

За Григор това е втори финал на ниво ATP, след като в началото на годината той отстъпи в два сета пред шотландеца Анди Мъри на финала в Бризбан (Австралия). Ето, че Димитров дочака и първата си титла в тура. С днешния си успех Григор попречи на Ферер да стане първият испанец, спечелил турнира в Стокхолм. Ферер, от своя страна, остава с 20 титли и 2 през тази година. Днес той изигра финал №40 на сингъл в своята кариера.

Димитров направи 3 аса срещу 1 за Ферер в продължилата 2 часа и 10 минути битка на корта в шведската столица. Българинът допусна 2 двойни грешки, а Ферер - 3. И двамата тенисисти реализираха по 3 пробива, като българинът имаше 11 възможности, а съперникът му - 12.

Григор трябваше да сервира в първия гейм в мача и българинът срещна сериозни трудности в откриващото си подаване. Димитров обаче показа характер, спаси 4 брейкпойнта и излезе напред в резултата. Ферер спечели първия си сервис-гейм в двубоя доста по-лесно от Григор, а второто подаване на българина започна отлично - с аванс от 40:0. Ферер обаче спечели 4 поредни точки и получи нов брейкпойнт. Димитров го отрази с ас, но веднага след това трябваше да отразява шеста точка за пробив от началото на срещата. Григор бе на път да я спаси, но допусна лека грешка от удобна позиция и вместо печеливш удар за хасковлията и ново равенство, Ферер стигна до пробив.

Веднага след това Ферер изостана с 0:40 в своето подаване, но спечели 3 поредни точки и се стигна до равенство. Димитров обаче обаче си спечели четвърти брейкпойнт и след аут на Ферер го реализира, изравнявайки резултата за 2:2. Още в следващия гейм обаче Димитров върна жеста на съперника си и допусна изоставане от 0:40. Геймът приключи бързо с пробив на нула за Ферер, който след това поведе с 4:2 в резултата, въпреки че трябваше да положи доста усилия, за да вземе подаването си. Ферер трябваше да спасява 2 точки за пробив, но все пак изпълни задачата си. Последва нов пробив за испанския ветеран и той поведе с 5:2. И в следващото си подаване Ферер трябваше да отразява брейкпойнт, но с грешките си българинът улесни задачата на испанеца и световният №3 взе първия сет.

Във втория сет играта вървеше гейм за гейм без пробиви, макар че при 2:1 в полза на българина, Григор имаше брейкпойнт при 30:40. Ферер обаче спаси точката за пробив с ас на втори сервис, след като Димитров предварително тръгна в погрешната посока, а след това испанецът взе подаването си. Григор нанесе своя удар в осмия гейм на втората част, като проби за 5:3 и затвори сета със своя сервис, вземайки подаването си на нула.

В четвъртия гейм на решаващия трети сет Димитров бе опрян до стената, като трябваше да спасява брейкпойнт. Българинът запази самообладанаие и измъкна подаването си, изравнявайки за 2:2. В шестия гейм Димитров се видя в още по-тежко положение, допускайки да се стигне до 15:40 при свой сервис. Хасковлията обаче спечели следващите 4 точки и изравни за 3:3. В седмия гейм Димитров успя да прекърши Ферер и се пребори за пробив, който се оказа решаващ за съдбата на мача. При 5:4 Димитров сервираше за титлата и не трепна. При 40:30 Димитров получи мачбол и го реализира, записвайки може би най-ценната победа в кариерата си, въпреки че по-рано през сезона победи на клея в Мадрид водача в световната ранглиста по това време Новак Джокович (Сърбия).

През миналия сезон турнирът в Стокхолм бе спечелен от чеха Томаш Бердих, а през годините в него са триумфирали легендите Артър Аш, Джон Макенроу, Бьорн Борг, Матс Виландер, Иван Лендъл, Борис Бекер, Роджър Федерер и други големи имена като Горан Иванишевич, Михаел Щих и Анри Льоконт.

Григор прибави към актива си 250 точки и 95 700 евро със спечелването на трофея, а за финалиста Ферер останаха 150 точки и 50 400 евро от наградния фонд.

За младия българин няма почивка, тъй като през следващата седмица ще участва в турнира в Базел - родния град на носителя на рекордните 17 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер. Сравняваният с великия швейцарец Григор може да се изправи срещу своя идол на 1/4-финалите.

ФОТОГАЛЕРИЯ от финала ДИМИТРОВ - ФЕРЕР 2:6, 6:3, 6:4 - ТУК!