Цецо Соколов и Тренто започнаха с обрат и 3:1 над Калех защитата на световната си титла (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Четирикратният световен клубен шампион по волейбол за мъже - италианският Тренто Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, започна с победа защитата на титлата си. Момчетата на наставника Роберто Серниоти обърнаха и надиграха много трудно шампиона на Азия и Иран Калех (Амол) с 3:1 (24:26, 25:19, 25:19, 26:24) в първия си мач от предварителна Група "А", игран тази вечер в зала ""Жинасио Полиеспортиво Дивино Брага" в бразилския град Бетим.

Във втората си среща трентинци ще излязат срещу първенеца на Южна Америка - аржентинския UPCN (Сан Хуан), който по-късно тази вечер играе с японския Панасоник Пантърс (Хираката). Двубоят между Тренто и аржентинците е в четвъртък (17 октомври) от 20,00 часа българско време.

Срещата започна по-добре за трентинци, които поведоха с 4:2 след атака през центъра на Емануеле Бирарели, контра от втора линия на Цветан Соколов и атака в аут на Сейед Али Саджаджи от Калех. Въпреки тайм-аута за наставника на Калех Нури Атаей, последва контра през центъра на Матео Бургщалер и 6:2. Техническата пауза пък дойде при 8:4 след сервис в аут на Алиреза Джадиди. Разликата леко нарасна до 10:5 след блокада на Ланца. Двата отбора продължиха равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:11 за настоящите шампиони от Тренто след атака-пайп на Ланца. Иранците от Калех успяха леко да намялат до 17:15 след две атаки в аут на Емануеле Бирарели и ас на Саджади. Постепенно иранският тим стигна и до равенство при 19:19 след атака през центъра на Джадиди и контра на Моджтаба Мирзаджанпур и дори да поведе с 21:19 след ас на влезлия като резерва Джавад Хосейнабади и спорна контра блок-аут на Джадиди. Прекъсването, което поиска Роберто Серниоти, даде резултат и Тренто изравни при 21:21 след грешка от сервис на Хосейнабади и блокада на Бургщалер. Двата тима се "захапаха" в резултата до 24:24, но в крайна сметка Калех измъкна гейма с 26:24 след поредна атака на Хосейнабади и аут на Цецо Соколов.

В началото на втората част Тренто дръпна с 3:1 след отлични блокади на Цецо Соколов и Филипо Ланца, но веднага последва равенство при 3:3 след блок на Джавад Хосейнабади. Играта продължи точка за точка до 6:6, след което трентинци отново поведоха с 8:6 след блокада на португалския национал Алешандре Ферейра и контраатака-пайп на Ланца. Постепенно Калех изравни при 9:9 след грешки в атаки на Цецо Соколов и Ланца. Шампионите успяха да си върнат преднината при 15:12 след контри на Ферейра и Цецо Соколов. Втората пауза пък дойде при резултат 16:14 след сервис в аут на иранците. Разликата леко нарасна при 19:16 след две поредни успешни атаки на Ланца. Резултатът стана 22:18 след престъпване на триметровата линия след атака на Моджтаба Мирзаджанпур. Възпитаниците на треньора Роберто Серниоти без особени проблеми затвориха гейма при 25:19 в своя полза след бърза атака през центъра на Емануеле Бирарели и изравниха на 1:1.

Третият гейм тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Тренто - 8:7 след силна атака на Алешандре Ферейра. Последваха два миниобрата и 11:10 за трентинци след грешка при мрежата на иранците. Шампионите увеличиха преднината си до 15:12 след контра на Цецо Соколов и блокада на Филипо Ланца, което накара наставникът на Калех Нури Атаей да вземе тайм-аут. Въпреки това, техническата пауза дойде при 16:13 след блок-аут на Соколов. Резултатът стана 20:15 след грешки при мрежата на иранския разпределител Фархад Салафзун на Сейед Али Саджади. Преднината на Соколов и компания стана 22:16 след технична контра на българския диагонал, след което Тренто спокойно спечели гейма с 25:19 след два поредни силни аса на Ферейра.

И четвъртата част стартира равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Калех - 8:7 след сервис в аут на американския разпределител на шампионите Донълд Съксо. Последваха грешка при мрежата на иранците и блокада на Матео Бургщалер и 9:8 за шампионите. Разликата леко набъбна при 12:10 след блокада на Емануеле Бирарели. Последва ново равенство при 13:13 след атака на Джавад Хосейнабади и блок на Сейед Али Саджади. Калех даже успя да поведе с 15:13 след аут на Алешандре Ферейра и контра на Хосейнабади. Техническата пауза пък дойде при 16:14 за иранския тим след грешка при мрежата на Съксо. Преднината на Калех стана 18:15 след контра от втора линия на Саджади. Тренто веднага върна две точки след успешна атака на Ферейра и блокада на Бирарели - 18:17. Шампионите даже изравниха при 19:19 след атака в аут на Моджтаба Мирзаджанпур от Калех. Въпреки прекъсването за Нури Атаей, последва страхотна блокада на Филипо Ланца и контра на Цецо Соколов и 21:19. Соколов и съотборниците му допуснаха равенство при 24:24 след грешка на Бирарели и спорно решение на главния съдия за атака в аут на Ферейра. В крайна сметка Тренто измъкна гейма с 26:24 след атака на Ферейра и контра на Бирарели, а с това и крайната победа с 3:1.

Над всички за трентинци отново бе Цветан Соколов с 21 точки (2 блока), а Алешандре Ферейра добави още 16 точки (2 блока, 3 аса) за успеха. За тима на Калех Моджтаба Мирзаджанпур завърши с 14 точки.

ТРЕНТИНО ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) - КАЛЕХ (АМОЛ, ИРАН) 3:1 (24:26, 25:19, 25:19, 26:24)
ТРЕНТО: Доналд Съксо 3, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 21, Филипо Ланца 13, Алешандре Ферейра 16, Емануеле Бирарели 11, Матео Бургщалер 8 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици)
Старши-треньор: Роберто Серниоти
КАЛЕХ: Сабер Нариманезхад, Реза Гара 3, Сейед Али Саджади 8, Моджтаба Мирзаджанпур 14, Алиреза Джадиди 8, Алиреза Нади 6 - Насер Рахими-либеро (Фархад Салафзун 3, Джавад Хосейнабади 12, Милад Ебадипур)
Старши-треньор: Нури Атаей.

ГАЛЕРИЯ от мача ТРЕНТО - КАЛЕХ 3:1 - ТУК!!!