България на полуфинал след 3:1 над Аржентина (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България за младежи до 23 години се класираха за полуфиналите на световното първенство в Бразилия. Момчетата на селекционера Драган Иванов надделяхв трудно над Аржентина с 3:1 (21:16, 16:21, 21:14, 21:15) в последния си мач от Група "А", игран тази вечер в зала "Мунисипал Джимнезиъл Танкредо Невеш" в Уберландия.

По този начин българите събраха 12 точки след 4 победи и 1 загуба и със сигурност ще завършат на едно от първите две места в групата. Дали България ще е първа или втора ще се разбере след мача на домакините от Бразилия срещу Тунис, който започва след малко. Ако са първи, българските момчета ще играят срещу Русия, която завърши на 2-ро място в Група "В". При положение, че "лъвчетата" са втори, те ще играят срещу победителят от Група "В" - Сърбия. Полуфиналите са тази вечер (12 октомври), като точните часове ще станат ясни по-късно.

Срещата започна по-добре за българите, които поведоха с 3:1 след блокада на разпределителя Добромир Димитров и атака в аут на Пабло Кукарцев. Последва веднага равенство при 3:3 след сервис в аут на Николай Пенчев и мощен ас на Кукарцев, след което Аржентина дръпна с 6:4 след атака на Агустин Рамонда и контра на Езекиел Паласиос. Българските момчета стигнаха до ново равенство при 7:7 след атака на Златан Йорданов и силна контра на Ники Пенчев. България поведе отново при 11:9 след отлични блокади на Красимир Георгиев и Добри Димитров и с 12:10 след атака на Златан Йорданов. Последва успешна контра на Йорданов и 13:10. Преднината на България нарасна до 16:12 след контра на Йорданов. Двата тима продължиха равностойно до крайното 21:16 след блок-аут на Жани Желязков.

В началото на втората част Аржентина дръпна бързо с 4:2 след две силни атаки на Пабло Кукарцев, което накара българският наставник Драган Иванов да вземе тайм-аут. Това не даде резултат и разликата нарасна до убедителното 12:3 след три блокади на Кукарцев, успешни атаки на Агустин Рамонда и няколко грешки на българите. "Гаучосите" запазиха преднината си до 16:8 след поредна силна атака на Кукарцев. България леко намали изоставането си до 10:16 след атака на Ники Пенчев и грешка на аржентинците, а след това до 16:20 след атака на Венцислав Рагин и контра през центъра на Красимир Георгиев. В крайна сметка Аржентина спокойно взе гейма при 21:16 след атака от втора линия на Рамонда и изравни на 1:1.

Третият гейм тръгна равностойно до 3:3, след което България поведе с 5:3 след грешки на Пабло Кукарцев от сервис и на Езекиел Паласиос в атака. Разликата нарасна до 7:4 след ас на Жани Желязков, което принуди аржентинският треньор Алехандро Гроси да поиска тайм-аут. Преднината на българите нарасна до 10:5 след два поредни аса на Ники Пенчев. Любопитно е, че организаторите се объркаха и дадоха техническото прекъсване при резултат 13:7 след блокада на Краси Георгиев, а не на 12-та точка както е според новите правила. Последваха две успешни атаки на Агустин Рамонда - 13:9 и тайм-аут за Драган Иванов. Разликата се запази до 16:12 след атака на Желязков Въпреки усилията на аржентинците, България затвори спокойно гейма с убедителното 21:14 след атака на Златан Йорданов, две атаки и блокада на Краси Георгиев и блокада на разпределителя Георги Сеганов.

Четвъртата част започна напълно равностойно до 7:7, след което България дръпна с 9:7 след атака в аут на влезлия като резерва за Аржентина Николас Мендес и отлична блокада на Златан Йорданов. Разликата набъбна до 12:8 след пореден аут на Мендес и блокада на Венци Рагин. Независимо от усилията на "гаучосите", българските "лъвчета" запазиха предимството си до 18:14 след блок-аут на Ники Пенчев. В крайна сметка България спечели гейма с 21:15 след нова блокада на Краси Георгиев и атака в аут на Езекиел Паласиос от аржентинците, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатни за българския тим станаха Златан Йорданов (3 блока, 48% ефективност в атака и 38% перфектно посрещане) и Николай Пенчев (2 аса, 63% ефективност в атака и 52% перфектно посрещане) с по 12 точки, а Красимир Георгиев добави 11 точки (5 блока!!! и 75% ефективност в атака) за успеха. Много силен мач изиграха и Венцислав Рагин (4 блока, 1 ас и 71% ефективност в атака) и Жани Желязков (1 ас и 39% ефективност в атака), които завършиха с по 10 точки. Над всички за аржентинците бе Пабло Кукарцев с невероятните 26 точки (4 блока, 1 ас и 51% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за победата.

АРЖЕНТИНА - БЪЛГАРИЯ 1:3 (16:21, 21:16, 14:21, 15:21)

АРЖЕНТИНА: Хуан Игнасио Финоли 2, Пабло Кукарцев 26, Езекиел Паласиос 2, Агустин Рамонда 13, Федерико Франетович 4, Иван Постемский 2 - Томас Руис-либеро (Леонардо Гандини, Густаво Алварес, Николас Мендес 1)
Старши-треньор: Алехандро Гроси
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров 2, Жани Желязков 10, Николай Пенчев 12, Златан Йорданов 12, Венцислав Рагин 10, Красимир Георгиев 11 - Антон Василиев-либеро (Пламен Драгиев, Георги Сеганов 2, Бранимир Грозданов)
Старши-треньор: Драган Иванов.

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача АРЖЕНТИНА - БЪЛГАРИЯ 1:3 - ТУК!!!