Тампа Бей оцеля с хоумрън в аквариума на "Тропикана Фийлд" (видео)

Драматична победа с 5:4 у дома срещу фаворита Бостън Ред Сокс остави Тампа Бей Рейс в борбата за място във финала на Американската лига в Мейджър лийг бейзбол (MLB). С дефицит от 0-2 в плейофната серия до 3 победи и изоставане от 0:3 в резултата тази нощ, "лъчите" постигнаха знаменит обрат, завършил с фантастичен хоумрън на Хосе Лобатон при 2 аута в затварянето на 9-ия ининг.

28-годишният венецуелец се появи като пинч-хитър при резултат 4:4 срещу риливъра на "червените чорапи" Коджи Уехара (L 0-1) и изчака само едно негово хвърляне. При броене 0-1 и двама вън, Лобатон посрещна ниска права топка със съвършен суинг и я прати зад централния аутфилд на ст. "Тропикана Фийлд", точно в аквариума със скатове – един от старите символи на Тампа Бей.

Гостите от Бостън нанесоха ранен удар с точка още в 1-вия ининг, влязла заради грешка на втория бейзмен на Рейс Бен Зоубрист. После Ред Сокс отбеляза още два пъти в 5-ия благодарение на уайлд пич на стартера на домакините Алекс Коб и единичен хит с RBI на Давид Ортис и по всичко изглеждаше, че шампионът в Източната дивизия ще съумее да разчисти на нула дивизионната серия срещу участващия с "уайлд кард" извън редовния сезон тим от Сейнт Питърсбърг.

Паметният обрат на Рейс бе започнат от звездата Евън Лонгория, който още в затварянето на 5-ата част изравни резултата с троен хоумрън през оградата вляво срещу питчера на Бостън Клей Букхолц. В 8-ия пък домакините излязоха напред с 4:3 при филдърс чойс срещу Делмън Йънг, но драмата тепърва предстоеше.

В началото на 9-ия ининг топката пое клоузърът на Тампа Бей Фернандо Родни (BS 1, W 1-0). Вместо да запази победата обаче, доминиканецът се оказа победител, тъй като пусна изравнителна точка при аут по земя на Дъстин Педроя, преди да настъпи щастливата за отбора му развръзка в последното нападение.

Четвъртият мач от плейофа е тази вечер от 20,37 ч. източноамериканско време (3,37 ч. след полунощ у нас), отново в Сейнт Питърсбърг. При нов успех на Рейс претендентът за титлата в АЛ ще бъде излъчен на ст. "Фенуей Парк" в Бостън в четвъртък.

Другият финалист също може ще стане ясен или довечера, или вдругиден, понеже резултатът в серията между Оукланд Атлетикс и Детройт Тайгърс също е 2-1. Водят "А"-тата, които нощес триумфираха с 6:3 като гости на ст. "Комерика Парк", където ще е и мач №4 довечера от 17,07 ч. източноамериканско време (0,07 ч. българско време).