Безкомпромисен Джокович срази Надал в Пекин (галерия)

Действащият №1 в света Новак Джокович победи тенисиста, който в понеделник ще стане лидер в ранглистата на ATP - Рафаел Надал, на финала на турнира в Пекин с награден фонд 2 315 250 долара. Сърбинът надигра испанеца с 6:3, 6:4 след 1 час и 27 минути игра, и частично взе реванш от Рафа за пораженията си от него на "Ролан Гарос" и US Open през 2013 година.

Новак бе по-добрият тенисист на корта днес и през цялото време сервираше на изключително високо ниво, като не даде нито една точка за пробив на своя съперник. Сърбинът бе безпощаден след вкаран първи сервис. Той спечели 90% от точките, разиграни след вкаран първи начален удар (30 от общо 33) и от самото начало притисна Надал с агресивна игра.

Джокович започна вихрено и поведе с 3:0 след ранен пробив. Надал не позволи да загуби друго свое подаване до края на първата част, но не съумя да върне пробива и първата част бе за Джокович.

Първият гейм на втория сет бе продължителен и много оспорван. Джокович успя да се пребори за него и това означаваше пробив за сърбина. Ноле затвърди пробива с гейм на нула и поведе с 2:0. Джокович бе много близо и до нов пробив в третия гейм, но Рафа спаси 2 брейкпойнта и намали изоставането си на 1:2. В следващите геймове Надал опита всичко, за да върне пробива и да обърне резултата в своя полза, но Джокович бе все така безкомпромисен в своите подавания и затвори мача в два сета.

Джокович нанесе днес първа загуба на Надал на твърда настилка и прекъсна невероятната му серия от 22 поредни победи на хард през сезона. Рафа обаче си остава непобеден на твърда настилка на открито тази година.

Сърбинът и испанецът се изправиха днес за 38-и път един срещу друг, като Надал е с 22 победи, а Джокович - вече с 16.

За Джокович това е четвърта титла за годината и четвърта на турнира в китайската столица, след като триумфира в Пекин през 2009, 2010 и 2012 година. Сърбинът няма нито една загуба в кариерата си на този турнир, като броят на победите му на това състезание вече са 19. Джокович е първият тенисист с 4 титли от турнира в Пекин. Ноле вече има общо 38 титли на сингъл в своята кариера, докато Рафа остава с 60 и цели 10 през 2013 година. През този сезон той има само два загубени финала и любопитното е, че и двата са на любимата му настилка клей - във Вина дел Мар и Монте Карло, като в Монако отстъпи пред Джокович.