Байерн свали Борусия (Д) от върха (видео)

Байерн (Мюнхен) излезе еднолично начело в Бундеслигата, след като направи 1:1 с Байер (Леверкузен) като гост в дербито от 8-ия кръг. Точката беше достатъчна за отбора на Джосеп Гуардиола да задмине Борусия (Дортмунд), който по-рано през деня загуби с 0:2 от Борусия (Мьонхенгладбах).

Двата тима си размениха по един гол рамките на няколко секунди през първото полувреме. Първо Тони Кроос разстреля Бернд Лено с тупалка от около 15 метра в 30-ата минута, но веднага след подновяването на играта домакините организираха атака, при която Сидни Сам изравни за 1:1 на празна врата.

Срещата на "БайАрена" се очакваше с огромен интерес, тъй като през миналия сезон в Бундеслигата играчите на Сами Хюпия бяха единствените, които успяха да победят Байерн. При успех днес те също щяха да оглавят таблицата.

Шампионите обаче бяха по-добрият отбор, но не съумяха да реализират множество положения, като голям мач направи вратарят на "аспирините" Бернд Лено. Футболистите на Байерн изстреляха 27 удара в очертанията на рамката, докато домакините отговориха едва с 4.

Гуардиола направи само една промяна в стартовите си 11 в сравнение със състава, на който заложи срещу Манчестър Сити в сряда в мача от Шампионската лига. Ариен Робен получи почивка за сметка на Джердан Шакири. На пейката отново беше седнал Марио Манджукич, а атаката се водеше от Томас Мюлер.

Тони Кроос имаше първата възможност за гол, след като в 8-ата минута се озова сам в наказателното поле, но ударът му с левия крак не беше точен. След три минути Мюлер направи непривичен за себе си пропуск от 4-5 метра.

В 18-ата минута Франк Рибери с лекота преодоля двама играчи на Байер и стреля по земя на сантиметри от гредата. Превъзходството на гостите продължи с топовен шут на Кроос в 22-ата минута, който беше отразен от Бернд Лено. В 35-ата минута Мюлер смая с изумителен пропуск на празна врата, като ударът му с глава профуча над гредата.

Още при първата си атака след началото на второто полувреме баварците с право поискаха дузпа за задържане на Мюлер от страна на Йомер Топрак, но реферът си замълча. В 50-ата минута Данте засече центриране от корнер, но Лено парира точно пред голлинията. Вратарят отново беше последна преграда при две идентични ситуации в 59-ата минута, при които Франк Рибери стреля силно с левия крак.

Дойде и 63-ата минута, в която Шакири остана сам срещу Лено, но не уцели вратата.

В 71-ата минута на терена се появи Робен и веднага се озова на стрелкова позиция, но шутира встрани. В 78-ата минута холандецът пробва късмета си и от фаул, но и този път Лено беше заел правилна позиция и закова топката. В оставащото време до края Робен заигра в познатия си стил и не подаваше, а сам се опитваше да реши всичко.

Блестящият Лено отчая гостите и в продължението на редовното време, когато последователно отрази удари на Марио Гьотце и Бастиан Швайнщайгер.

В последната атака баварците дори можеха да останат и без точката, но съдиите не посмяха да отсъдят нарушение на Рибери срещу включилия се в атака Йенс Хегелер. Французинът видимо удари с лакът футболиста на домакините точно пред наказателното поле.

Лошата вест за Леверкузен е свързана с контузията на Щефан Кислинг. Голмайсторът напусна принудително малко преди края и тепърва ще стане ясно дали травмата в крака му е сериозна.

Сега предстои пауза в Бундеслигата заради световните квалификации. Шампионатът се подновява след две седмици, като Байерн приема Майнц 05, а Байер гостува на Хофенхайм.