Георги Братоев игра за КВК, Габрово завърши с победа на турнира (СНИМКИ)

Разпределителят на националния ни волейболен отбор Георги Братоев, който вчера пристигна за разговори с ръководството на вицешампиона на България КВК Габрово и евентуалното му привличане в отбора, изигра един мач за габровския тим. Това стана в последния мач от силния приятелски международен турнир в зала "Орловец" днес и след вчерашната контузия на разпределителя Николай Кичуков. Момчетата на наставника Любомир Герасимов надиграха трудно сръбския Джердап (Кладово) с 3:2 (27:29, 22:25, 25:21, 25:21, 15:12) в последната среща от турнира, играна този следобед.

Въпреки успеха, габровци останаха на последното 4-то място в надпреварата, а сърбите завършиха 3-ти. Турнирът пък беше спечелен от шампионът на Румъния Томис (Констанца), който е воден от бившия селекционер на България Мартин Стоев, а в тима играят и българските волейболисти Андрей Жеков и Владислав Иванов, както и Дмитрий Бахов, който по-рано надделя трудно над турския Малийе Мили Пиянго (Анкара) също 3:2 (21:25, 25:22, 25:19, 19:25, 15:9).

Габровският тим започна с разпределителят на националния отбор Георги Братоев в състава. Срещата започна малко по-добре за габровци, които поведоха с 5:3 след грешка от сервис на сърбите и блокада на Станислав Петков - Балки, а след това със 7:4 след единична блокада на Братоев. Техническата пауза дойде при 8:5 след атака през центъра на Иван Власев. Постепенно волейболистите от Кладово изравниха при 9:9 след атака на Милош Ателиевич и контра на Владимир Бойич. Сърбите даже успяха да поведат при 14:12 след технично отиграване при мрежата на разпределителя Александър Ивкович и грешка на Петков. Разликата се запази до 16:14 след грешка от сервис на Минчо Минчев от домакините. Преднината на Кладово стана 20:16 след успешни контри на Ателиевич и Бойич, което накара Любо Герасимов да вземе тайм-аут. КВК Габрово намали изоставането си до 20:22 след атака на Минчев и грешка при мрежата на Петър Кръсманович от сърбите. Габровци даже успяха да изравнят при 23:23 след блок-аут на Минчев и грешка в атака на Сречко Ристич. Двата тима се "захапаха" в резултата до 27:27, но в крайна сметка Кладово измъкна гейма с 29:27 след контра и блокада на Ристич.

Втората част тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за сръбския тим - 8:7 след контра на разпределителя Александър Ивкович. Последва блокада на Данило Миросавлевич и 9:7. Постепенно КВК Габрово успя да изравни при 11:11 след атака от втора линия на Станислав Петков и блокада на Красимир Гайдарски, но Кладово веднага си върна предимството при 14:11 след атаки на Милош Ателиевич и Сречко Ристич. Последва ново равенство при 14:14 след три последователни блока на Георги Братоев, Костадин Стойков и Краси Гайдарски. Втората пауза пък дойде при 16:15 за габровци след технично пускане на Минчо Минчев. За пореден път двата тима продължиха равностойно до 19:19, след което Кладово отново поведе с 21:19 след контра на Ателиевич и блокада на Ристич. Въпреки тайм-аута за Любо Герасимов, резултатът стана 23:20 след блок на Петър Кръсманович. В крайна сметка сърбите затвориха гейма при 25:22 след технично отиграване на Кръсманович и поведоха с 2:0.

Третият гейм стартира добре за Кладово, които поведоха с 6:3, но веднага последва обрат и 8:6 за габровци след силни изяви на разпределителя Георги Братоев, Станислав Петков и влезлия като резерва Илиян Георгиев. Последва контра през центъра на Краси Гайдарски и 9:6. Постепенно сръбският тим изравни при 12:12 след грешки на Краси Гайдарски от сервис и на Георгиев в атака и дори дръпна с 14:12 след две отлични блокади на Данило Миросавлевич. КВК Габрово все пак успя да обърна до 16:15 в своя полза след атака на Костадин Стойков и блокада на Братоев. Последваха ас на Станислав Петков и контра от втора линия на Георгиев - 18:15 и тайм-аут за Кладово. Това даде ефект и сърбите изравниха при 18:18 след атака на Милош Ателиевич, контра блок-аут на Сречко Ристич и аут на Иван Власев. Домакините си върнаха преднината при 21:19 след атака на Стойков и контра на Георгиев. Момчетата на Любо Герасимов стигнаха до геймбол при 24:20 след две отлични блокади на Георгиев, след което взеха гейма с 25:21 след силна атака на Петков.

Габровските волейболисти продължиха с добрата си игра и в четвъртата част, като дръпнаха със 7:5 и 8:6 след атака през центъра на Краси Гайдарски. Постепенно вицешампионите на Сърбия изравниха при 11:11 след грешка на КВК Габрово и пусната топка на разпределителя Александър Ивкович. Габровци си върнаха преднината при 16:13 след страхотни блокади на Георги Братоев и Краси Гайдарски и ас на Иван Власев. Резултатът стана 19:15 след успешна контра на Илиян Георгиев. Играта продължи точка за точка до 23:19 след атака в аут на Владимир Бойич от Кладово, след което КВК Габрово спечели гейма с 25:21 след ас тип "чекмедже" на Георги Братоев, с което вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна малко по-добре за КВК Габрово, които поведоха с 4:2 след грешки от сервис на Владимир Бойич и в атака на Милош Ателиевич. Последваха блок-аут на Сречко Ристич и ас на Данило Миросавлевич и 4:4. Размяната на полетата пък дойде при минимална преднина за габровци - 8:7 след силна атака на Костадин Стойков. Разликата нарасна при 12:8 след две грешки в атака на Бойич и блокада на Краси Гайдарски. В крайна сметка КВК Габрово спечели гейма с 15:12 след атака през центъра на Иван Власев, а с това и мача с 3:2.

Най-резултатен за габровския тим стана Станислав Петков с 22 точки (1 ас, 3 блока), а Костадин Стойков добави 17 точки (1 ас, 2 блока) за успеха. Георги Братоев се отчете с 11 точки (6 блока, 2 аса), с колкото завърши и Илиян Георгиев (1 ас, 1 блок).

КВК ГАБРОВО - ДЖЕРДАП (КЛАДОВО, СЪРБИЯ) 3:2 (27:29, 22:25, 25:21, 25:21, 15:12)
КВК ГАБРОВО: Георги Братоев, Минчо Минчев, Костадин Стойков, Станислав Петков, Иван Власев, Красимир Гайдарски - Добромир Иванов-либеро (Стоян Вулджев, Атанас Митев, Илиян Георгиев)
Старши-треньор: Любомир Герасимов
КЛАДОВО: Александър Ивкович, Сречко Ристич, Данило Миросавлевич, Петър Кръсманович, Милош Ателиевич, Владимир Бойич - Горан Скундрич-либеро (Ненад Чосич, Никола Живанович)
Старши-треньор: Милан Тошич.

Снимки: Светозар Гатев, sport-gabrovo.com