Томис (Констанца) на Мартин Стоев обърна КВК Габрово с 3:1

Волейболният шампион на Румъния Томис (Констанца), който е воден от бившия селекционер на България Мартин Стоев, а в тима играят и българските волейболисти Андрей Жеков и Владислав Иванов, както и Дмитрий Бахов, записа втора победа на силния  международен приятелски турнир в Габрово. Възпитаниците на Мартин Стоев обърнаха и надиграха домакините от КВК Габрово с 3:1 (19:25, 25:22, 25:17, 25:23) във втория си мач от надпреварата, игран снощи пред около 300 зрители в зала "Орловец".

Срещата започна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за габровци - 8:7 след докосване на мрежата от страна на българския разпределител на Томис Андрей Жеков. Последваха атака в аут на испанския национал Исраел Родригес и контра на Стоян Вулджев - 10:7 и тайм-аут за Мартин Стоев. Въпреки това, разликата нарасна до 13:7 след нова силна контра на Вулджев, блокада на Красимир Гайдарски и престъпване в атака на Родригес. Преднината се запази до 16:10 след грешка от сервис на Жеков. Постепенно предимството на габровския тим нарасна до 19:12 след блокада на разпределителя Николай Кичуков. Въпреки второто прекъсване за Мартин Стоев и Томис, последва страхотен блок на Иван Власев и 20:12. Резултатът стана 22:13 след контра на Минчо Минчев, след което волейболистите от Констанца намалиха до 22:17 след три последователни атаки на бившия играч на българския Марек Юнион Ивкони Дмитрий Бахов. В крайна сметка КВК Габрово взе спокойно гейма с 25:19 след сервис в аут на Бахов.

В началото на втората част домакините бързо поведоха с 2:0 след пусната топка на разпределителя Николай Кичуков и блокада на Краси Гайдарски. Последва равенство при 4:4 след блок-аут на Исраел Родригес и блокада на бразилеца Жоао Карлош Масинатори. Габровци веднага си върнаха преднината при 7:4 след грешка от сервис на Родригес последвана от успешни контри на Минчо Минчев и Стоян Вулджев и до 8:5 след нова атака на Вулджев. Последваха две атаки на Дмитрий Бахов и 8:7 за Томис. При втората ситуация, обаче, габровския разпределител Николай Кичуков получи контузия в коляното и излезе от игра. Тъй като в състава на Любомир Герасимов нямаше втори разпределител (б.р. новото попълнение Добромир Димитров веднага след европейското първенство за мъже замина с националния отбор за младежи до 23 години за световното първенство в Бразилия), наставникът на гостите Мартин Стоев отстъпи заместника на Андрей Жеков в Томис – Андрей Стоян, който доигра мача за отбора на КВК Габрово. Още по-интересно беше това, че в зала "Орловец" бе разпределителят на националния отбор Георги Братоев, който очевидно бе пристигнал за разговори с ръководството на габровския клуб и евентуалното му привличане в състава на вицешампионите.

Играта продължи с равенство при 9:9 след мощен ас на Бахов. Равностойната игра продължи до 13:13, след което КВК Габрово отново поведе с 15:13 след атака в аут на Родригес и ас на Минчев и с 16:14 след сервис в аут на Масинатори от Томис. Последваха грешка от сервис на Вулджев и контра блок-аут на Бахов и 16:16. За пореден път двата тима продължиха равностойно до 22:22, след което момчетата на Мартин Стоев стигнаха до геймбол при 24:22 след блокада на Серджу Станчу и контра на Драгош Павел. В крайна сметка Томис затвори гейма в своя полза при 25:22 след нов блок на Станчу.

Третият гейм тръгна отлично за шампионът на Румъния, който поведе с 3:1 след атака от втора линия на Исраел Родригес и аут на Минчо Минчев, а след това със 7:2 след блокада на Жоао Карлош Масинатори и нов аут на Минчев. Техническата пауза пък дойде при резултат 8:3 след поредна атака на Родригес. Постепенно разликата набъбна до 12:4 след ас на Родригес и контра на Драгош Павел, което накара Любо Герасимов да вземе тайм-аут. Въпреки това, Томис запази преднината си до 16:8 след блокада на Серджу Станчу. Резултатът стана 20:11 след нов блок на Масинатори, след което Томис без проблеми спечелиха гейма с 25:17 след поредна атака в аут на Минчев.

И четвъртата част стартира по-добре за румънците, които поведоха с 5:3 след сервис в аут на Иван Власев и контра на Жоао Карлош Масинатори. Последва равенство при 6:6 след атака на влезлия като резерва Илиян Георгиев и грешка при мрежата на Серджу Станчу, след което КВК Габрово дори поведе с 8:7 след блокада на румънския разпределител Адриан Стоян. Последваха два миниобрата и 11:9 за габровци след грешка в атака на Драгош Павел. Томис успя да изравни при 14:14 след две последователни атаки на Бахов и даже да поведе при 16:15 след контра блок-аут на молдовеца. Двата тима продължиха равностойно до 19:19, след което румънците дръпнаха с 20:19 след блокада на Масинатори и с 22:20 след контра на Исраел Родригес. Домакините изравниха при 22:22 след ас на Минчо Минчев, но волейболистите на Констанца стигнаха до мачбол при 24:22 след атака-пайп на Родригес и аут на Стоян Вулджев. В крайна сметка Томис спечели гейма с 25:23 след нова атака-пайп на Родригес, а с това и мача с 3:1.

За габровския тим Минчо Минчев стана най-резултатен със страхотните 27 точки (2 аса), а Стоян Вулждев завърши с 10 (1 блок). За победителите от Томис Исраел Родригес реализира 21 точки (2 аса, 2 блока), Дмитрий Бахов се отчете с 15 (1 ас, 1 блок), а Андрей Жеков завърши с 5 (2 блока) за успеха.

В другата среща за деня сръбският Джердап (Кладово) се наложи много трудно и драматично над турския Малийе Мили Пиянго (Анкара) с 3:2 (25:22, 26:28, 18:25, 25:21, 15:12). Днес в последния ден на турнира от 11,00 часа играят Томис и Малийе Мили Пиянго, а от 13,00 часа е мачът на КВК Габрово срещу Джердап (Кладово).

КВК ГАБРОВО - ТОМИС (КОНСТАНЦА, РУМЪНИЯ) 1:3 (25:19, 22:25, 17:25, 23:25)
КВК ГАБРОВО: Николай Кичуков, Минчо Минчев, Костадин Стойков, Стоян Вулджев, Иван Власев, Красимир Гайдарски - Добромир Иванов-либеро (Адриан Стоян, Станислав Петков, Илиян Георгиев, Мартин Палийски, Атанас Митев)
Старши-треньор: Любомир Герасимов
ТОМИС: АНДРЕЙ ЖЕКОВ, Драгош Павел, Дмитрий Бахов, Исраел Родригес, Серджу Станчу, Жоао Карлош Масинатори - ВЛАДИСЛАВ ИВАНОВ-либеро (Адриан Ачобанитей, Разван Танасеску)
Старши-треньор: МАРТИН СТОЕВ.

Снимки: Светозар Гатев, sport-gabrovo.com