Русия превзе волейболния връх на Европа (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Олимпийските шампиони от Лондон 2012 и победители в Световната лига през 2013 година от Русия спечелиха и европейската титла през 2013 година, след като на финала на стадион "Паркен" в Копенхаген победиха Италия с 3:1 (25:20, 25:22, 22:25, 25:17) пред около 7000 зрители.

Възпитаниците на Андрей Воронков спечелиха на практика първата европейската титла за Русия, въпреки че СССР имаше досега 12 златни медала от шампианати на Стария континет.

Олимпийските шампиони от Русия поведоха още в самото начало на двубоя с 8:4. Разликата нарасна на 8 точки при второто техническо прекъсване - 16:8, след като Симоне Пароди би сервис в мрежата. Русия запази добрата си преднина при 20:14. Николй Павлов направи 21:15 след страхотна атака. Дмитирий Мусерский направи резултата 22:17 с атака през центъра. Евгений Сивожелез изведе Русия до геймбол при 24:18. Емануеле Бирарели заби ас за 20:24. Русия затвори първата част с 25:20.

Русия дръпна набързо с 5:2 в началото на втората част. Мауро Беруто взе прекъсване за Италия. "Сборная" поведе с 8:3 при първото техническо прекъсване след две последователни перфектни изпълнения в атака на Николай Павлов. При 3:9 Кристиан Савани смени Иван Зайцев. Дмитрий Мусерский атакува с всичка сила през центъра и почти нокаутира Симоне Пароди с удар в главата - 9:3. Евгений Сивожелез направи 11:4 след пайп. Второто техническо прекъсване дойде при разлика от 6 точки за "Сборная" - 16:10. Ас на Дмитрий Мусерский направи 18:13. Кристиан Савани намали преднината на Русия до 16:18. Лука Ветори атакува по правата от зона 2 за 17:18. При 19:17 за Русия изведнъж осветлението на "Паркен" изгасна и се наложи мачът да бъде прекъсната за известно време. Русия поведе с 21:19, след като Кристиан Савани би сервис в мрежата. При следващото разиграване отново прекъсна осветлението на "Паркен Щадион". Лука Ветори намали до 20:21. Кристиан Савани атакува в аут и 22:20 за Русия. Мауро Беруто взе прекъсване за Италия. Тройна руска блокада спря атака на Симоне Пароди. Дмитрий Мусерски заби страхотен блока 24:21. Русия спечели втората част с 25:22, след грешен сервис на италианците.

Италия поведе с 4:3 в началото на 3-ия гейм. Николай Павлов изведе Русия напред при 5:4. Италия поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване, след като Алексей Спиридонов пристъпи линията при изпълнение на начален удар. Блокаут на Лука Ветори изведе "Скуадра адзура" напред с 11:8. Андрей Воронков взе прекъсване за Русия. Русия намали до 13:14 след ас на Дмитрий Мусерский. Италия успя да поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. Дмитрий Илиних изравни за 16:16. Емануеле Бирарели атакува през центъра за 18:17 за Италия. Лука Ветори се справи с двойната блокада и 19:17. Николай Павлов намали до 18:19 с атака по правата. Нова атака на Лука Ветори направи 20:18. Русия намали до 20:21. Лука Ветори отново даде преднина от 2 точки за Италия 22:20. Нова атака на Ветори и 23:20. Андрей Воронков взе прекъсване за Русия. Томас Берета изведе Италия до геймбол при 24:21. Дмитрий Илиних би сервис в аут, а Италия спечели третата част с 25:22.

Четвъртият гейм започна равностойно до 5:5. Русия поведе със 7:6 след сервис в мрежата на Кристиан Савани. Атака в аут на Лука Ветори и 8:6 за Русия при първото техническо прекъсване. Евгений Сивожелез направи 9:6. Николай Павлов изведе Русия до 10:6, след като преди това либерото Алексей Вербов спаси невероятно трудна топка в защита след бомбена атака на Лука Ветори. "Сборная" поведе с 12:8. Дмитрий Мусерский атакува остро през центъра за 13:9. Страхотна блокада на Мусерский срещу атака на Ветори - 14:10. Евгений Сивожелез направи 15:10 с блокаут. Иван Зайцев отново се появи в игра. Русия поведе с 16:11 при второто техническо прекъсване. Николай Павлов преодоля троен италиански блок за 18:12. Русия дръпна с 19:14 след грешка на италианците. Атака в аут на Иван Зайцев и 21:14 за Русия. Остра атака през центъра на Дмитрий Мусерский - 22:14. Блокаут на Евгений Сивожелез - 23:15. Дмитрий Илиних изведе Русия до мачбол след пайп 24:15. Италия спаси два мачбола след блокаут на Кристиан Савани. Николай Павлов атакува по диагонала от зона 2 за 25:17 в четвъртата част и 3:1 гейма в мача за титлата.

РУСИЯ - ИТАЛИЯ 3:1 (25:20, 25:22, 22:25, 25:17)
РУСИЯ: Сергей Гранкин 1, Николай Павлов 16, Евгений Сивожелез 13, Алексей Спиридонов 4, Николай Апаликов 8, Дмитрий Мусерский 15 - Алексей Вербов-либеро (Дмитрий Илиних 8, Максим Михайлов)
Старши-треньор: Андрей Воронков
ИТАЛИЯ: Драган Травица 7, Лука Ветори 21, Иван Зайцев 4, Симоне Пароди 4, Томас Берета 4, Емануеле Бирарели 11 - Салвотори Росини-либеро (Кристиан Савани  9, Андреа Джови)
Старши-треньор: Мауро Беруто.

ГАЛЕРИЯ от финала РУСИЯ - ИТАЛИЯ 3:1 - ТУК!!!

ГАЛЕРИЯ от награждаването на Евроволей 2013 - ТУК!!!