Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

България отново 4-та (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България останаха 4-ти на четвърти пореден голям турнир. Възпитаниците на селекционера Камило Плачи отстъпиха на вече бившия европейски шампион Сърбия с 0:3 (22:25, 30:32, 25:27) в спора за бронзовите медали на шампионата на Стария континент, игран този следобед пред около 5000 зрители на стадион "Паркен" в датската столица Копенхаген.

Така българите завършиха 4-ти на четвърти пореден голям турнир след Световната лига през 2012 и 2013 година и Олимпиадата в Лондон. Освен бронза България изпусна отличната възможност да се класира директно за световното първенство през 2014 година в Полша и ще трябва да играе допълнителни квалификации. Сърбия пък се задоволи с бронзовите медали, след като вчера бе детронирана от Русия, но показа характер срещу България и спечели директна виза за Мондиал 2014. По-късно тази вечер е големият финал на Евро 2013 между олимпийския шампион Русия и Италия.

Срещата започна равностойно до 3:3, след което българите дръпнаха с 5:3 след успешна атака на Цветан Соколов и бъркана топка на сръбския разпределител Никола Йовович. Разликата леко нарасна до 7:4 след ас на Тодор Скримов и до 8:5 след сервис в аут на Никола Ковачевич. "Плавите" намалиха до 8:9 след атака на Александър Атанасийевич и аут на Цецо Соколов. България си върна преднината при 12:9 след грешка от сервис на Милош Никич и атака в аут на Ковачевич. Постепенно сърбите успяха да изравнят при 14:14 след отлични блокади на Никич и Йовович. Въпреки тайм-аута за Камило Плачи, втората техническа пауза дойде при 16:15 за Сърбия след грешка от сервис на Виктор Йосифов. Играта продължи точка за точка до 18:17, след което последва грешка при мрежата на Николай Николов и 19:17. Резултатът стана 21:18 след атака в аут на Скримов, което накара Камило Плачи да вземе второто си прекъсване. Това даде ефект и българските "лъвове" намалиха до 20:21 след успешна атака на Скримов и мощен ас на Цецо Соколов. България даже стигна до равенство при 22:22 след нов ас на Скримов. Все пак Сърбия стигна до геймбол при 24:22 след блок-аут и ас на Ковачевич, след което взе и първата част с 25:22 след контра на Атанасийевич.

Втората част също тръгна равностойно до 3:3, след което България поведе с 6:3 след грешка на Марко Подрасчанин, страхотна единична блокада на Тодор Скримов и контра на Цецо Соколов. Техническата пауза пък дойде при 8:6 след сервис в аут на Никола Ковачевич. Двата тима продължиха равностойно 13:11, след което последваха атака през центъра на Марко Подрасчанин и контра на Ковачевич и 13:13. Сърбите даже дръпнаха с 14:13 след нова силна контра на Ковачевич, което принуди Камило Плачи да поиска тайм-аут. Независимо от това, второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за "плавите" след блокада на Никола Йовович. Последва отсъждане на двоен удар на българското либеро Теодор Салпаров и 17:14. Българите успяха да намалят до 17:18 след атака на влезлия като резерва Валентин Братоев и аут на сърбина Сречко Лисинац. България даже изравни при 19:19 след атака в аут на Милош Никич. Сърбия моментално си върна преднината при 21:19 след грешки от сервис на Виктор Йосифов и Георги Братоев при мрежата. Българските момчета успяха да спасят два геймбола и да изравнят при 24:24 след атака на Вальо Братоев и аут на Подрасчанин. България стигна и до геймбол при 26:25 след мощен ас на Вальо Братоев. Тайм-аутът, който взе Игор Колакович, даде резултат и Сърбия обърна до 27:26 в своя полза след атака на Атанасийевич и аут на Цецо Соколов. Двата тима се "захапаха" в резултата до 29:29, след което последва страхотен блок на Теодор Тодоров, който влезе в игра малко по-рано, и 30:29 за България. Сърбите веднага успяха да обърнат до 31:30 след носена топка на Тодор Алексиев и силна контра на Ковачевич. В крайна сметка "плавите" измъкнаха гейма при 32:30 след поредна контра на Атанасийевич.

За началото на третия гейм Камило Плачи пусна в игра Данаил Милушев на мястото на Цветан Соколов. Сърбите пък поведоха с 2:0 след атака през центъра на Сречко Лисинац и блокада на Милош Никич, а след това с 5:2 след контра блок-аут на Никола Ковачевич. Въпреки тайм-аута за Плачи, разликата се запази до 8:5 след грешка от сервис на Виктор Йосифов. Последва контра блок-аут на Никич и 9:5. Двата тима продължиха равностойно до 12:8, след което последваха грешка от сервис на Никич и отлична блокада на Йосифов и 10:12, но "плавите" моментално си върнаха предимството при 14:10 след атака и блокада на Ковачевич. Българите отново намалиха при 12:14 след атака през центъра на Йосифов и ас на Вальо Братоев. Българските "лъвове" даже успяха да изравнят при 15:15 след две атаки в аут на Александър Атанасийевич и да поведат с 16:15 след грешка на Никич. Българите успяха да увеличат леко преднината си при 20:18 след страхотна блокада на Теодор Тодоров, но Сърбия моментално успя да обърне до 22:21 в своя полза след поредна атака на Атанасийевич последваха от отлични блокади на Ковачевич и Лисинац. Въпреки тайм-аута за Камило Плачи, сърбите стигнаха до мачбол при 24:22 след контра на влезлия като резерва Неманя Петрич. "Трикольорите" успяха да изравнят при 24:24 след силна атака на завърналия се в игра Цецо Соколов и грешка на Никич. Все пак Сърбия успяха да спечелят гейма с 27:25 след нови две атаки на Атанасийевич, а с това мача с 3:0 и бронзовите медали.

Цветан Соколов стана най-резултатен за българския тим с 13 точки (2 аса и 37% ефективност в атака), а Тодор Скримов и капитана Тодор Алексиев реализираха по скромните 8 точки. За сърбите Александър Атанасийевич (2 блока и 54% ефективност в атака) и Никола Ковачевич (2 блока, 1 ас, 52% ефективност в атака и 24% перфектно посрещане) забиха съответно 22 и 18 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 0:3 (22:25, 30:32, 25:27)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 2, Цветан Соколов 13, Тодор Скримов 8, Тодор Алексиев 8, Николай Николов 4, Виктор Йосифов 5 - Теодор Салпаров-либеро (Данаил Милушев 2, Валентин Братоев 6, Теодор Тодоров 4, Николай Пенчев)
Старши-треньор: Камило Плачи
СЪРБИЯ: Никола Ковачевич 18, Никола Йовович 3, Милош Никич8, Александър Атанасийевич 22, Марко Подрасчанин 6, Сречко Лисинац 6 - Никола Росич-либеро (Неманя Петрич 1, Драган Станкович)