Лудогорец взе солидна преднина и обезсмисли реванша с Хебър - на живо от Разград след 4:0

Русия детронира Сърбия след 3:1 в първия полуфинал

Олимпийският волейболен шампион при мъжете Русия се класира за финала на европейското първенство в Полша и Дания. Момчетата на селекционера Андрей Воронков детронираха първенеца на Европа от 2011 година Сърбия, след като надделяха с 3:1 (25:19, 24:26, 25:23, 25:15) в първия полуфинал, игран този следобед пред около 5000 зрители на стадион "Паркен" в датската столица Копенхаген.

По този начин волейболистите на "Сборная" взе реванш за загубения полуфинал на шампионата на Стария континент през 2011 година и се класираха за големия финал утре. Там Русия чака победителя от втората полуфинална среща между България и Италия, която започва в 19,00 часа българско време. Мачът за европейската титла е утре (29 септември) от 19,00 часа българско време, а преди това от 16,00 часа българско време ще бъде спорът за бронзовите медали.

Срещата започна малко по-добре за руснаците, които дръпнаха с 3:1 след отлични блокади на Дмитрий Мусерский и Евгений Сивожелез, а след това с 5:2 след силна контра на Алексей Спиридонов. Разликата нарасна леко до 8:4 след грешка от атака на Милош Никич. "Плавите" намалиха до 7:9 след блокади на Никич и Сречко Лисинач, но Русия веднага си върна преднината при 11:7 след сервис в аут на сръбския разпределител Никола Йовович и единичен блок на Николай Апаликов. Преднината на "Сборная" стана 15:10 след контра през центъра на Мусерский, което накара наставникът на Сърбия Игор Колакович да вземе тайм-аут. Въпреки това, втората техническа пауза дойде при 16:12 за руснаците след успешна атака на Сивожелез. Последваха контра на Николай Павлов, мощен ас на Сивожелез и аут на влезлия като резерва за Сърбия Саша Старович и 19:12. Независимо от усилията на сърбите, момчетата на Андрей Воронков спокойно взеха гейма с 25:19 след грешка в атака на Лисинач и поведоха с 1:0.

В началото на втората част Русия поведе с 2:0 след атака през центъра на Николай Апаликов и страхотна блокада на Дмитрий Мусерский. Постепенно сърбите изравниха при 5:5 след сервис в аут на Мусерский и контра блок-аут на Милош Никич. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за "Сборная" - 8:7 след блок-аут на Алексей Спиридонов. Последваха два миниобрата и 10:9 за Русия след грешка на сръбския разпределител Никола Йовович. Последваха отлична блокада на Мусерский и силна контра на Николай Павлов - 12:9 и тайм-аут за Игор Колакович. Въпреки това, разликата набъбна до 14:9 след ас на Николай Апаликов и нов блок на Мусерский. "Плавите" стопиха изоставането си до 12:14 след две грешки на руснаците. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за Русия след атака в аут на влезлия като резерва Марко Ивович. Постепенно Сърбия намали отново до 18:19 след контра блок-аут на Никич и аут на Павлов от руснаците. Олимпийските шампиони си върнаха предимството при 23:20 след атака през центъра на Мусерский и мощна контра на Павлов. Тайм-аутът, който взе Игор Колакович, даде ефект и Сърбия изравни при 23:23 след бомбен ас и силна контра от втора линия на Александър Атанасийевич. В крайна сметка Сърбия измъкна трудно гейма с 26:24 след блокада на Милош Никич и грешка в атака на Мусерский.

Третият гейм тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Русия - 8:7 след грешка от сервис на Марко Подрасчанин от сърбите. Разликата леко нарасна при 10:8 след атака в аут на Милош Никич, а след това до 13:9 след блокада на Дмитрий Мусерский и аут на Александър Атанасийевич. Въпреки тайм-аута за Игор Колакович, последваха контри на Мусерский и Николай Павлов и 15:9. Техническата пауза пък дойде при 16:10 след бомбена атака през центъра на Мусерский. Постепенно "плавите" намалиха до 17:19 след атака на Никич, контра на Атанасийевич, блокада на Сречко Лисинач и аут на Алексей Спиридонов. Сърбия направи резултата 19:20 след носена топка в посрещане на Евгений Сивожелез. Сърбите даже успяха да изравнят при 21:21 след успешна атака на Атанасийевич. Равенството се запази до 23:23, но все пак Русия затвори гейма в своя полза при 25:23 след атака на Сивожелез и контра блок-аут на Павлов.

Четвъртата част стартира също добре за руснаците, които поведоха с 3:1 след поредна атака през центъра на Дмитрий Мусерский и аут на Неманя Петрич от сърбите. Разликата нарасна до 5:2 след блок на Мусерский. Въпреки усилията на Сърбия, Русия запази преднината си до 8:5 след сервис в аут на Марко Подрасчанин. Последваха две отлични блокади на Николай Апаликов - 10:5 и тайм-аут за Игор Колакович. Независимо от това, постепенно разликата набъбна до 16:8 след контри на Николай Павлов и Евгений Сивожелез и поредна блокада на Мусерский. Резултатът стана 20:11 след мощен ас на Мусерский. В крайна сметка Русия спокойно спечели гейма с убедителното 25:15 след блок-аут на Павлов, а с това мача с 3:1 и се класира за големия финал утре.

Най-полезен за руския тим стана Николай Павлов с 19 точки (3 блока и 44% ефективност в атака), а Дмитрий Мусерский добави 17 точки (7 блока!!!, 1 ас и 69% ефективност в атака) за победата. За сърбите Милош Никич (3 блока, 53% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) и Александър Атанасийевич (1 ас и 35% ефективност в атака) реализираха по 13 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха.
СЪРБИЯ: Никола Ковачевич 3, Никола Йовович 2, Милош Никич 13, Александър Атанасийевич 13, Марко Подрасчанин 7, Сречко Лисинач 8 - Никола Росич-либеро (Саша Старович, Марко Ивович 7, Неманя Петрич 3)
Старши-треньор: Игор Колакович
РУСИЯ: Николай Апаликов 12, Сергей Гранкин 2, Евгений Сивожелез 14, Николай Павлов 19, Алексей Спиридонов 10, Дмитрий Мусерский 17 - Алексей Вербов-либеро (Максим Михайлов, Сергей Макаров)
Старши-треньор: Андрей Воронков.