България стартира с 3:1 срещу Чехия на Евроволей 2013 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България започнаха с победа участието си на европейското първенство за мъже в Полша и Дания, след като се наложиха над Чехия с 3:1 (25:15, 25:18, 22:25, 25:21) в първата си среща от Група  в зала „Гдиня Спортс Арена“.

Утре България среща Германия от 16,00 часа в Гдиня.

Мачът започна по-добре за чехите, които дръпнаха с 2:0 след атака на Давид Конечни и блокада на Томаш Широки, но веднага последваха грешка от сервис на Широки и блок на Николай Николов. Българските момчета даже успяха да поведат при 6:4 след грешка в атака на Ондрей Худечек и силна контра на Цветан Соколов. Въпреки тайм-аута за наставника на Чехия Стюарт Бернард, последваха пусната топка и контра блок-аут на българския капитан Тодор Алексиев и 8:4. Разликата леко нарасна до 11:5 след страхотни блокади на Цецо Соколов и единична на Ники Николов. Независимо от смените, които предприе треньорът на чехите Стюарт Бернард, България запази преднината си и даже я увеличи до 16:9 след нова атака на Соколов. България поведе с 18:11 след атака в аут на Томаш Хиски. Николай Николов направи 19:11 с атака през центъра. Тодор Скримов атакува мощно от зона 6 – 20:12. Троен български блок спря Томаш Хиски – 21:12. Аут от сервис на Давид Конечни направи резултата 22:14.  Блок на Георги Братоев срещу атака на Ян Щокър доведе до 24:15. Давид Конечни атакува в аут и България спечели първата част с 25:15.

Цветан Соколов изведе България напред с  5:3 в началото на втория гейм. Тодор Скримов игра мощно с блокадата за 7:5. България поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване след блокаут на Цветан Соколов. Ас на Цветан Соколов направи 9:5. България поведе с 12:8 след грешка на Томаш Широки. Ян Щокър атакува в аут – 13:10. Единична блокада на Николай Николов направи резултата 15:9. Цветан Соколов направи 16:8 при второто техническо прекъсване с атака по правата. Цветан Соколов направи 20:16. Контраатака на Георги Братоев и 22:17. Тодор Алексиев атакува по правата за 25:18.

Чехия поведе с 4:0 в началото на третата част. Камило Плачи взе прекъсване за България. Давид Конечни направи 6:0 след блок-аут. Цветан Соколов бе хванат от двоен блок – 7:0. Атака в аут на Чехия и 3:7. Чехия поведе с 8:3 при първото техническо прекъсване.
При 8:13 в игра се появи Николай Пенчев. Цветан Соколов намали до 9:13. Блокада на Цветан Соколов спря атака на Камил Баранек – 10:14. Атака на Цецо Соколов и 11:15. Тодор Скримов сгреши началния удар и 11:16 при второто техническо прекъсване.  Николай Николов атакува през центъра за 14:18. Атака в аут на Ондрей Худичек – 15:18. Цветан Соколов заби по диагонала над блокадата за 16:19. Давид Конечни атакува в аут – 17:19. Стюарт Бернард взе прекъсване за Чехия. Виктор Йосифов атакува през центъра за 18:19. Чешката блокада хвана две поредни атаки на Цветан Соколов – 18:21. Чехия поведе с 23:19 след мрежа на Тодор Скримов. Ас на Тодор Скримов 21:23. Тодор Алексиев намали до 22:24. Ян Щокър направи 25:22 с атака по правата.

България поведе с 4:0 след блокада на Тодор Алексиев. Атака на Тодор Алексиев и 5:0. Стюарт Бернард взе прекъсване за Чехия. Тошко Алексиев атакува покрай тройната блокада за 6:0. Тодор Скримов заби мощно пайп от зона 6. България поведе с 8:2 при първото техничeско прекъсване. Цветан Соколов направи 10:4 с атака по диагонала от зона 2. Цецо Соколов пусна за 11:4. Георги Братоев пусна топката за 13:5. Наставникът на Чехия взе второто си прекъсване в гейма. Тодор Скримов направи ас за 14:5. Тодор Алексиев атакува мощно от зона 2 – 15:7. Николай Николов изведе България напред с 16:7 при второто техническо прекъсване. Чехия намали до 11:17. Камило Плачи взе прекъсване за България. Грешка на Чехия след пусната топка от Соколов. Тодор Скримов направи 19:12. Двойна блокада срещу Ян Щокър 21:13. Втора поредна блокада срещу атака на Щокър 22:13. Цветан Соколов атакува по диагонала за 22:16. Виктор Йосифов изведе България до мачбол при 24:17. Чехия намали до 20:24 след неразбирателство в българския отбор. Камило Плачи взе второто си прекъсване в гейма. Николай Николов заби победната точка за България в 4-ия гейм за 25:21 и 3:1 гейма в мача.

ЧЕХИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3 (15:25, 18:25, 25:22 , 21:25)
ЧЕХИЯ: Лукаш Тихачек 1, Давид Конечни 18, Ян Щокър 4, Ондрей Худечек 4, Алес Холубец 7, Томаш Широки 7 - Вацлав Капачек-либеро (Ондрей Була, Томаш Хиски 1, Камил Баранек 11, Михал Фингер)
Старши-треньор: Стюарт Бернард
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 3, Цветан Соколов 19, Тодор Алексиев 16, Тодор Скримов 9, Виктор Йосифов 12, Николай Николов 14 (6 блока) - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев)