Пиронкова се класира за втория кръг на квалификациите в Токио

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова се класира за втория кръг на квалификациите на турнира на твърди кортове "Пан Пасифик" в японската столица Токио с награден фонд 2,36 милиона долара. Поставена под номер 9 в предварителната схема Пиронкова победи участващата с "уайлд кард" представителка на домакините Еми Мутагучи с 6:4, 6:3 за 91 минути.

26-годишната пловдивчанка започна добре в първия си мач от края на август, когато отпадна на старта на Откритото първенство на САЩ след поражение от Алисън Риске (САЩ) с 3:6, 3:6. Тя поведе с 5:1, но след това позволи на 580-ата в света Мутагучи да намали до 4:5. Все пак Пиронкова не допусна обрат и взе първия сет при собственото си подаване. Във втората част 99-ата в класацията на WТА българка също дръпна с 5:2 и сервираше за мача, но допусна пробив от 19-годишната японка. В следващия гейм обаче Пиронкова стигна до първи мачбол, който успя да реализира.

С успеха пловдивчанката заработи 20 точки за световната ранглиста и 3565 долара, а във втория кръг на квалификациите ще играе срещу поставената под номер 6 Полона Херцог (Словения). 22-годишната Херцог е 82-а в класацията на WТА в момента. 182-сантиметровата словенка има две титли в кариерата си и е заработила малко над 1,3 милиона долара от наградни фондове. Пиронкова има две победи в три мача срещу словенката. Пловдивчанката печели с 6:4, 7:5 в Истанбул на червено през 2008 година и с 6:0, 6:4 в Доха на твърди кортове през 2012 година. Последната срещу помежду им в Бостад (Швеция) на клей през миналия сезон пък е спечелена от Херцог с 3:6, 7:5, 6:4.