Франция удържа Словения и е на полуфинал на Евробаскет 2013

Отборът на Франция си осигури място на полуфиналите на Евробаскет 2013, след като се наложи над домакина Словения със 72:62 в среща от 1/4-финалите на шампионата на Стария континент.

Тони Паркър бе над всички за победителите и записа на сметката си 27 точки, а Николас Батум и Борис Диао добавиха съответно по 14 и 10 точки.

За словенците с 18 точки завърши Горан Драгич, а Зоран Драгич и Бостиан Нахбар вкараха съответно по 12 и 10 точки.

Словенците бяха много по-активни в началото на двубоя, а братята Драгич комбинираха отлично на няколко пъти и домакините поведоха с 6:2. "Петлите" се съвзеха от лошото начало с тройка на Жилабал, но след това играта на "сините" отново зацикли. Напрежението от важнотостта на двубоя даде своето отражение върху резултатността. Все пак, французите се добраха до равенството след нова тройка - този път на Паркър, но буквално в последните секунди Балажич отбеляза за 12:10 за Словения.

Вторият период започна с пропуск от далечно разстояние на домакините, което даде шанс на Франция не само да изравни, но и са поведе - 15:12 след две точки на Петро и кош и фал на Паркър. Ходенето по мъките за словенците при стрелбата от тройката продължиха, като първия успех дойде едва две минути преди почивката - 22:22 чрез Нахбар, а до края на първото полувреме статуквото се запази, а сирената прозвуча при 26:24 за гостите.

Слабата резултатност в мача се запази и в началото на третия период, като това се отрази зле на Словения, докато под другия кош Паркър, Батум и компания доведоха резултата до най-голямата разлика до този момент -  36:26. Последва тайм-аут за домакините, които успяха да коригират мерника си в оставащото време на периода, а словенците придобиха и психологическо предимство, след като в последната секунда Доме Лорбек наниза уникална тройка, с която словенците стопиха пасива си - 45:50.

Отново Лорбек блесна в началото на последния период, след като проби успешно, а след това вкара и два фала за серия от 7:2. Вместо да използват моментното си преимущество, домакините допуснаха наколко поредни грешки, а съперникът им се възползва максимално и разликата отново скочи до десет точки. Това сякаш пречупи словенците, които свалиха гарда, като в оставащите минути до последния съдийски сигнал баскетболистите на Франция поддържаха спокойно преднината си и сиреата прозвуча при 72:62.

Словения – Франция 62:72 (12:10, 12:16, 21:24, 17:22)

Словения: Едо Мурич, Бостиан Нахбар 10, Горан Драгич 18, Зоран Драгич 12, Мирза Бегич (Урош Слокар, Яка Лакович, Юре Балажич 2, Небойша Йоксимович 2, Яка Блажич 8, Доме Лорбек 8, Гаспер Видмар)