Канадски национал класира Блус за финала

София Блус е първият финалист в тазгодишния национален шампионат на България по бейзбол. В събота и неделя "блусарите" спечелиха нови две победи във Финалната четворка и си осигуриха участие в двубоя за титлата за трети път след 1998 и 2005 г. След като в първия уикенд от плейофите столичани нанесоха две поражения на 18-кратния шампион Бизони (Бл), този път тимът на играещия президент Стефан Бешков надигра два пъти съгражданите си от Атлетик – с 11:6 като домакин в събота и със 7:1 като гост в неделя.

Решителната четвърта победа, гарантирала и на теория мястото на Блус във финала, бе извоювана вчера от канадския питчер Дъстин Норткот (на снимката), пристигнал в България късно в петък. Националът на "кленовите листа", който хвърля за родината си в четвъртото издание на Световното бейзболно предизвикателство (2013 World Baseball Challenge) през август, се присъедини в София към своя брат Чад Норткот и към друг свой сънародник – Тайлър Дънсмор, привлечени от "сините" още в началото на сезона.

Дъстин Норткот (W 1-0) оправда имиджа си и затвори цял мач с 13 страйкаута, давайки само 3 хита и пускайки единствената точка от хоумрън на Владимир Марков в 3-тия ининг. Аутфилдерът на "атлетите" изпрати топката извън ст. "Диана" и в първия мач в събота срещу Дънсмор, който изкара 4 ининга на възвишението, преди да предаде топката на по-малкия брат Чад Норткот (W 1-0).

В два поредни дни тройни хоумръни за Блус пък удари Евгений Черноземски. В събота бившият играч на Дортмунд Уондърърс батира 5 от 5 с 5 RBI и практически осигури разликата за своите в крайния резултат. Като питчер за Атлетик онзи ден започна Пламен Йончев (L 0-2), сменен в края от Марков. Загубата на "зелените" вчера пое Мартин Велинов (L 1-1), отстъпил хълма за последните 2 ининга на Румен Лачев.

Другите два отбора във Финалната четворка – действащият шампион Девълс (Дуп) и Бизони, се отдадоха на принудителна почивка във втория уикенд. Съботният мач в Благоевград бе отложен заради наводнен терен на ст. "Портър Фийлд", а вчерашната среща в Дупница не се проведе заради неявяване на съдии на ст. "Левски".

В последния кръг от плейофите тази седмица (21-22 септември) трябва да се срещнат Девълс - Блус и Бизони - Атлетик. Първите срещи в събота са съответно в Дупница от 11,30 ч. и в Благоевград от 16 ч., а в неделя домакинствата ще бъдат разменени – от 11,30 ч. в София ще играят Блус - Девълс, а от 15,30 ч. е мачът Атлетик - Бизони.