Кои са претендентите за Атлет №1 в Европа за 2013 г.?

Европейската атлетика обяви дванадесетте претенденти, които ще се борят за отличието Атлет №1 в Европа за 2013 година. Ето кои са номинираните за признанието:

Александър Менков (Русия) - скок дължина
Спечели световната титла в Москва, европейското злато в зала и триумфира като победител в Диамантената лига. В руската столица Менков стигна до титлата с национален рекорд от 8,56 м.

Богдан Бондаренко (Украйна) - скок височина
Световен шампион и краен победител в Диамантената лига. Постигна 2,41 метра в Лозана и на планетарния шампионат в Москва, което е най-добрият резултат в света за последните 19 години.

Павел Файдак (Полша) - хвърляне на чук
Спечели световната титла в Москва, а преди това триумфира и на Универсиадата в Казан. Завърши годината като №1 в света за сезона с постижение от 81,97 м.

Мо Фара (Великобритания) - бягания
Двойният олимпийски шампион от Лондон 2012 триумфира и като световен шампион на 5000 и 10 000 метра в Москва. Атлет №1 в Европа за 2011 и 2012 г. подобри и европейския рекорд на 1500 м тази година.

Роберт Хартинг (Германия) - мятане на диск
За трети пореден път триумфира като световен шампион в мятането на диск.

Роберт Хефернан (Ирландия) - 50 км спортно ходене
Донесе на Ирландия първо световно злато за последните 18 години. В Москва той спечели титлата с най-добър резултат в света за сезона от 3:37,56 часа.

Рафаел Холцдепе (Германия) - овчарски скок
Спечели световната титла в Москва, в седем от състезанията си през сезона премина 5,80 м или повече.

Рено Лавийени (Франция) - овчарски скок
На първенството на планетата в Москва стигна до сребърен медал, а през зимата триумфира с европейската титла в зала. Завърши като №1 в дисциплината си в Диамантената лига и с най-добър резултат в света за сезона от 6,02 м.

Махиедин Мекиси (Франция) - 3000 метра стипълчейз
Стигна до бронзов медал на Световното първенство в Москва. На турнира от Диамантената лига в Париж подобри европейския рекорд в дисциплината - 8:00,09 мин.

Давид Щорл (Германия) - тласкане на гюле
Защити световната си титла в дисциплината и доказа, че може да достигне върхова форма в най-подходящото време. В Москва триумфира с най-добър резултат в Европа за сезона - 21,73 м.

Теди Тамго (Франция) - троен скок
Стана третият атлет в историята с опит над 18,00 метра, след като спечели световната титла в Москва с впечатляващ резултат от 18,04 м.