Обявиха претендентките за Атлетка №1 в Европа за 2013 г.

Европейската атлетика обяви дванадесетте спортистки, които ще си оспорват признанието за Атлетка №1 в Европа за 2013 г. В борбата попаднаха четири представителки на Русия - Елена Исинбаева, Мария Савинова, Елена Лашманова и Светлана Школина.

Двукратната олимпийска шампионка в овчарския скок и носителка на 27 световни рекорда в дисциплината Исинбаева спечели планетарната титла в руската столица с най-добър резултат в Европа за сезона от 4,89 м. Мария Савинова, която миналата година в Лондон спечели олимпийското злато на 800 м, този път стигна до сребърен медал на две обиколки в Москва. Елена Лашманова пък прибави към олимпийската си титла на 20 км спортно ходене и световна. Светлана Школина триумфира като световна шампионка в скока на височина с личен резултат за сезона от 203 см, а освен това не допусна и нито едно поражение през сезона.

За №1 в Европа ще се бори още етиопката с шведски паспорт Абеба Арегауи, която през зимата спечели европейската титла на 1500 м в зала, а през лятото стана и световна шампионка в дисциплината. Тя триумфира и в Диамантената лига.

Зузана Хейнова (Чехия), която не допусна нито една загуба през сезона в 13-те си бягания на 400 м/пр, спечели световната титла и първото място в крайното подреждане в Диамантената лига и също има големи шансове да бъде обявена за най-добра атлетка на Стария континент за 2013 г.

Световната шампионка в седмобоя Хана Мелниченко (Украйна), първата от планетарния шампионат в хвърлянето на копие Кристина Обергфьол (Германия) и европейската шампионка в зала и сребърна медалистка от СП в Москва в тласкането на гюле Кристина Шваниц  (Германия) също са сред претендентките за отличието.

Кристин Охуругу, която спечели световната титла на 400 метра с национален рекорд на Великобритания от 49,41 сек, световната шампионка и победителка в Диамантената лига в мятането на диск Сандра Перкович (Хърватия), както и сребърната медалистка в маратона от планетарния шампионат в руската столица Валерия Странео също са сред претендентките за Атлетка №1 в Европа за годината.

Снимка: Getty Images/Guliver

Своя глас за избора на Атлетка №1 в Европа за 2013 г. може да дадете ТУК!!!