Трудно, но сладко - България продължава да държи съдбата си в свои ръце (видео)

Националният отбор на България постигна целта си в Ла Валета, като прибави три много важни точки в световната квалификация с Малта. "Трикольорите" надвиха трудно с 2:1 домакините и запазиха втората си позиция във временното класиране с актив от 13 точки два мача преди края. Дебютиралият от първата минута в официален мач Радослав Димитров откри в 9-ата минута, а Емил Гъргоров удвои в 59-ата минута. Между двете попадения островитяните удариха по една греда във всяко полувреме, а в 77-ата Ерера оформи крайното 1:2. Последваха тежки минути за "лъвовете", но все пак Николай Михайлов и компания запазиха преднината си и записаха трети успех в осем мача.

Пенев реши да направи три промени в стартовите 11 за разлика от мача в Палермо с Италия (0:1). "Трикольорите" излязоха с Радослав Димитров, Георги Миланов и Емил Гъргоров. Първият замени Йордан Минев на поста десен защитник. Другите двама смениха голмайсторите на отбора в тези квалификации досега Станислав Манолев и Александър Тонев, които имат по три попадения от началото на кампанията. Последният дори отбеляза хеттрик при успех с 6:0 с Малта в първата среща на стадион "Васил Левски".

Играч номер едно на България игра зад Бадема, който трябваше със своята техника да отваря пространства пред Ивелин Попов, Миланов и Тодор Неделев.

Още в първата минута домакините бяха близо до гола, но Шембри не уцели вратата на Николай Михайлов. Аджус с глава пък също застраши "лъвовете", но топката излезе над вратата.

"Трикольорите" поведоха в 9-ата минута с гол на Радослав Димитров. Играчът на Славия проби по дясното крило, след което направи опит да центрира. Вратарят Хабър не прецени добре топката и при опита си да я избие я прати в собствената си мрежа. В 15-ата минута Николай Михайлов запази вратата си от гол, когато изби в гредата изстрел на Фаила от пряк свободен удар. Джъстин Хабър изби далечен изстрел на Неделев в 25-ата минута.

Миланов в 29-ата минута стреля в аут от добра позиция с десния крак. Нестандартен удар на Ивелин Попов в 43-ата минута бе избит от Хабър, като капитанът на "трикольорите" можеше да подходи по-сериозно. Минута по-късно силен удар на Гаджев отиваше в рамката на вратата, но кълбото рикошира в тялото на Гъргоров и излезе в аут.

В 52-ата минута Шембри навърза четирима родни национали и фронтално срещу Михайлов удари лявата греда. Хубава атака на "трикольорите" в 59-ата минута завърши с втори гол за България. Миланов нахлу в наказателното поле, след което Хабър изби в краката на Гъргоров, който с десния крак удвои. Грешка в защитата на българите бе поправена от Веселин Минев, когато нападателите на домакините бяха двама на един.

Рангелов и Делев замениха Гъргоров и Неделев, а Мифсуд бе спрян в 69-ата минута от Димитров при удар сам срещу Михайлов.

Капитанът на домакините бе заменен в 77-ата минута, а секунди по-късно Ерера намали с първия си гол за Малта. Попов загуби топката, след което последва колективна грешка в родната отбрана и Ерера от няколко метра намали. Веднага след това Попов се опита да намери Делев пред вратата, но защитник изби.

До края последваха тежки минути за момчетата на Любослав Пенев, като Николай Бодуров, Рангелов и Дяков получиха жълти картони, но за радост до изравняване не се стигна. Халфът на Лудогорец ще бъде наказан за една среща заради натрупани картони. Сега предстоят два финала с Армения в Ереван и Чехия в София след месец.

МАЛТА - БЪЛГАРИЯ 1:2 (0:1)
0:1 Димитров (9)
0:2 Гъргоров (59)
1:2 Ерера (78)