Хърватия продължава напред на Евробаскет 2013

Отборът на Хърватия си осигури място във втората фаза на Евробаскет 2013 в Словения, след като в последния си двубой от група С се наложи над прекия си конкурент за място напред - Чехия със 70:53.

Анте Томич беше най-резултатен за „шахматистите” с 12 точки, Боян Богданович и Дарио Шарич добавиха по 11, а Крунослав Симон и Лука Зорич се прибраха в съблекалнята с по 10 точки.

Павел Пумпарла бе най-активен в селекцията на чехите и приключи с 19 точки, а Ян Весели се отличи с „дабъл-дабъл” – 11 точки и 11 борби, въпреки, че беше трагичен от линията за наказателни удари – 1/10.

Първото полувреме премина изключително равностойно, като двата отбора на няколко пъти си разменяха лидерството. Все пак, в един момент чехите успяха да се откъснат с 1-2 точки напред и да задържат аванса си – 33:32.

Това определено раздразни хърватите, които излязоха крайно мотивирани за началото на второто полувреме. С отлична защита и убийствен мерник от средно и далечно разстояние, символичните домакини обърнаха резултата в своя полза и се откъснаха напред с пет точки – 47:42, а в заключителните десет минути „шахматистите” буквално прегазиха съпротивата на съперника, а Шарич и Симон избухнаха за пореден път от тройката и оформиха крайния резултат – 70:53.

Хърватия – Чехия 70:53 (16:17; 16:16; 15:9; 23:11)

Хърватия: Томич 12, Андрич, Дрейпър 3, Богданович 11, Шарич 11, Рудеш 2, Укич 3, Симон 10, Маркота 8, Делаш, Зорич 10

Чехия: Бенда, Балвин 2, Пумпарла 19, Хрубан 5, Саторански 9, Уелш, Хуска 2, Бартон 5, Желинек, Кудлашек, Свридлик, Весели 11т. И 11 б.