Италия спечели битката за първото място в група D

Националният отбор на Италия си осигури първото място в група D на Евробаскет 2013, след като тази вечер спечели директния сблъсък за лидерската позиция с Гърция с 81:72.

Марко Белинели бе с основна заслуга за победата на „Скуадра адзура”, след като отбеляза 23 точки, а Луиджи Датоме и Алесандро Джентиле записаха на сметките си съответно по 19 и 16 точки.

Никос Зисис беше най-резултатен за южните ни съседи – 16 точки, Стратос Перпероглу отбеляза 12, а Йоанис Борусис и Костас Папаниколао приключиха с по 11 точки.

По-голямата част от срещата бе равностойна, като разликата в полза на единия или другия отбор рядко преминаваше границата от 3-4 точки. На почивката гърците имаха крехък аванс от 38:36, като преднината им от две точки се запази и в първите минути на третата четвърт.  Точно в този момент, 7:58 минути преди края на периода, Датоме отбеляза две точки, с което даде начало на серия от 19:6, с която „адзурите” дръпнаха с десет точки и до последния съдийски сигнал не дадоха шанс на съперника си да се върне в мача – 81:72 в полза на Италия.

Гърция – Италия 71:81 (16:16; 22:20; 18:27; 16:18)

Гърция: Слукас 5, Борусис 11, Зисис 16, Перпероглу 12, Фоцис 2, Папаниколао 11, Маврокефалидис 2, Каймакоглу 6, Брамос, Принцерис 7

Италия: Арадори 8, Джентиле 16, Росели, Витали, Поета 2, Мелли, Белинели 23, Кусин 4, Датоме 19, Чинчиарини 9