Чехия разплака волейболистките на България (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Чехия разплака волейболистките от националния отбор на България, след като ги победи с 3:2 (14:25, 25:20, 29:31, 25:19, 15:11) в мач от 3-ия кръг на предварителна Група D на европейското първенство за жени в Германия и Швейцария. 1319 зрители изгледаха двубоя в зала "Шпорт и КонгресХале" в Шверин.

Българските волейболистки се нуждаеха от победа, за да продължат напред на Евроволей 2012. Възпитаничките на Марчело Абонданца спечелиха първата част повече от категорично с 25:14, поведоха във втория гейм с 19:16, но допуснаха обрат и го загубиха с 20:25. България отново поведе с 2:1 гейма, след като спечели драматично третата част с 31:29. От тук до края на мача Марчело Абонданца така и не намери точната игра на българските волейболистки, а отборът на Чехия показа страхотна игра в атака и защита и заслужено стигна до победа с 3:2 гейма, въпреки че България поведе с 5:1 в тайбрека...

Любопитно е и защо треньорският щаб на България не заложи на поста разпределител в мачовете с Полша и Чехия на по-опитната Диана Ненова, която имаше основна заслуга за единствена блестяща победа на България на Евро 2013 над Сърбия с 3:2, а и бе даден само епизодичен шанс за изява.

Така отборът на България допусна втората си загуба на Евроволей 2013, но тя бе фатална и националките ни ще завършат на последното 4-то място в Група D, с което ще отпаднат от по нататъшно участие.

България поведе с 2:0 на Чехия в началото на двубоя, след атака на Добриана Рабаджиева и блок на Цветелина Заркова. Елица Василева направи преднината още по-голяма при 6:1. Пусната топка от Ели Василева доведе резултата до 8:2 за България при първото техническо прекъсване. Нова атака на Ели Василева в 4-ия метър направи преднината на България 8 точки при 10:2.  Атака по правата на Емилия Николова и 11:4. Ас на Еми Николова - 12:4. Атака по дългия диагонал на Ели Василева 13:4. Страшимира Филипова направи 14:5 след атака "краче". България поведе с 16:8 при второто техническо прекъсване след блок на Цветелина Заркова. България поведе с 18:9 след грешка в атака на Анета Хавличкова. Цвети Заркова атакува през центъра за 20:11. Блокада на Страшимира Филипова направи резултата 21:11. Страши Филипова атакува през центъра и изведе България до 23:13. Атака по блокадата на Добриана Рабаджиева изведе България до успех в първата част с 25:14.

България поведе с 2:0 в началото на втората част. Блокаут на Еми Николова доведе резултата до 5:3. Елица Василева атакува по правата за 6:4. Атака в аут на Хавличкова - 7:4. Нова атака в аут за Чехия и България поведе с 8:4 при първото техническо прекъсване във втората част. Цвети Заркова се пребори за една спорна топка при мрежата и България поведе с 10:6. Чехия изравни при 10:10. Тереза Винокурова изведе Чехия напред с 11:10. Доби Рабаджиева изравни при 11:11 след атака над блокадата от зона 4. България поведе с 12:11 след грешка в атака на Хавличкова. Чешката блокада спря атака на Рабаджиева и съперничките ни поведоха с 13:12. Еми Николова веднага изравни до 13:13 с атака по правата от зона 4. Блок на Цвети Заркова даде отново преднина на България с 14:13. Двоен блока Ели Василева/Страши Филипова даде преднина на България от 16:14 на България при второто техническо прекъсване. Страши Филипова направи 18:16 след "краче". Българска блокада след силен сервис на Десислава Николова - 19:16. Карло Паризи взе прекъсване за Чехия. Чехия записа 3 поредни точки и изравни при 19:19. Мачрело Абонданца взе прекъсване за България. Доби Рабаджиева отново изведе България напред при 20:19 след атака по правата. Чехия дръпна с 22:20 след атака на Анета Хавличкова. Христина Русева смени Цвети Заркова. Троен блок спря атака на Доби Рабаджиева - 20:23. Диана Ненова и Мария Каракашева се появиха в игра за България. Ас на Косаньова изведе Чехия до геймбол при 24:20. Чехия затвори втората част с 25:20.

Елица Василева изведе България напред с 2:1 в началото на 3-ия част. Страши Филипова атакува от зона 2 за 3:1. Нова атака на Страши Филипова и 4:2. Еми Николова бе хваната на блокада за 4:5. При 4:6 Марчело Абонданца взе прекъсване за България, а италианският ни селекционер побесня. Доби Рабаджиева намали до 5:6. Доби Рабаджиева хвана на Блок Хавличкова - 6:6. Доби Рабаджиева изравни за 7:7, но Чехия отново поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Еми Николова изравни при 9:9 са така по правата. България поведе с 10:9 след атака на чехкините след атака в антената. Чехия изравни при 11:11 след двойна блокада. Блокаут на Еми Николова 12:11. България поведе с 13:11 след грешка на Ванзурова. нова атака в аут на Чехия даде преднина на България от 14:12. "Краче" на Страши Филипова и 15:12. Чехия изравни при 15:15 след няколко поредни греши на България. Възпитаничките на Марчело Абонданца поведоха с 16:15 при второто техническо прекъсване. България изравни при 17:17, а после поведе с 18:17 след блокада на Цвети Заркова. Доби Рабаджиева изведе България до 19:18 при  втора поредна атака от зона 2. Ели Василева атакува мощно по късия диагонал от зона 4. Карло Паризи взе прекъсване за Чехия. Атака в аут на Чехия и 21:18 за България. Последва още едно прекъсване за Чехия. Атака в аут на Еми Николова - 21:21. Марчело Абонданца взе прекъсване за България. Еми Николова направи 22:21 с атака по правата. Нова атака на Еми Николова по блокадата и 23:22. Атака "краче" на Страши Филипова изведе България до геймбол 24:23. Анета Хавличкова изравни при 24:24 с атака по правата. Чехия стигна до геймбол при 25:24. атака на Ели Василева от зона 6 - 25:25. Атака в аут на Еми Николова - 25:26. Доби Рабаджиева изравни до 26:26 след атака по блока. България поведе с 27:26 след грешка на чешките волейболистки. Чешката блокада изравни при 27:27. Еми Николова отново изведе България до геймбол при 28:27. Хавличкова изравни при 28:28 с атака по правата. Цвети Заркова пусна топката в центъра и 29:28. Хавличкова изравни с атака по диагонала 29:29. Страши Филипова хвана на блок Хавличкова 30:29. Нова блокада на Страши Филипова и Ели Василева и България спечели третия гейм с 31:29.

Еми Николова даде преднина на България в началото на 4-ия гейм атака по правата с 1:0. Последваха 4 поредни точки за Чехия. Марчело Абонданца пусна в игра Диана Ненова на мястото на Лора Китипова. Страши Филипова намали до 2:5. България намали до 4:6. Чехия дръпна с 12:5. България намали до 7:13. Блок на Христина Русева срещу атака на Хавличкова 8:14. Доби Рабаджиева атакува мощно от зона 6 - 9:15. Чехия поведе с 16:9 при второто техническо прекъсване.България намали до 11:16 и това накара Карло Паризи да вземе прекъсване за Чехия. Доби Рабаджиева намали до 12:19. Страхотен траен блок на България направи резултата 13:18. Хавличкова атакува по правата за 21:13. Еми Николова намали до 14:21. Ели Василева намали до 17:23 с атака по блокадата. Блокаут на Ели Василева 18:23. Карло Паризи взе прекъсване за Чехия. Чехия спечели 4-ия гейм с 25:19 след атака на Винчурова.

Добриана Рабаджиева изведе България напред с 1:0. Емилия Николова атакува по диагонала от зона 2 - 2:0. Еми Николова атакува мощно за 4:1. Карло Паризи взе прекъсване за Чехия. Карло Паризи взе прекъсване за Чехия. Атака в аут на Хавличкова и 5:1. България поведе с 6:2 след грешен сервис на Чехия. Двоен блок на Страши Филипова и Елица Василева и 7:5 за България. Анета Хавличкова изравни с атака по блокадата до 7:7. Страхотна атака на Елица Василева от зона 4 по диагонала и 8:7. Чехия поведе с 9:8 след успешна блокада. Блокаут на Хавличкова и 10:8 за Чехия. Още една чешка блокада спря атака на Страши Филипова. Елица Василева намали до 9:11 с атака от зона 6. Анета Хавличкова атакува по правата - 12:9. България намали до 10:12 след атака в аут на Ванзурова. Страхотна блокада на Добриана Рабаджиева за 11:12. Блокаут на Ванзурова и 11:13. Ас за Чехия и мачбол при 14:11. Атака на Ванзурова изведе Чехия до 15:11 в тайбрека и 3:2 гейма в мача.

Добриана Рабаджиева заби 20 точки (3 блока, 31% ефективност в атака, 52% перфектно и 67% позитивно посрещане), а Елица Василева добави 18 точки (1 ас, 1 блока, 39% ефективност в атака, 24% перфектно и 43% позитивно посрещане). Емилия Николова се отчете с 16 точки (1 ас, 44% ефективност в атака), а Страши Филипова добави 12 точки (5 блока, 41% ефективност в атака). Цвети Заркова записа 12 точки (1 ас, 5 блока, 50% ефективност в атака).

Най-резултатна в двубоя стана Анета Хавличкова, която реализира 33 точки (2 блока, 46% ефективност в атака) за Чехия. А, Тереза Ванзурова добави още 21 точки (2 блока.

По-късно тази вечер е последният мач от тази група между европейските шампионки от Сърбия и Полша.

БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 2:3 (25:14, 20:25, 31:29, 19:25, 11:15)