Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Надал не даде сет на Гаске - мечтан финал на US Open

Световният №2 Рафаел Надал победи деветия в ранглистата на ATP Ришар Гаске с 6:4, 7:6 (1), 6:2 във втория полуфинал на US Open. По този начин играещият с лявата ръка испанец се класира за трети път на финала на последния за годината турнир от "Големия шлем". Рафа грабна трофея през 2010 година. Испанецът записа днес 11-а победа от 11 мача срещу френския тенисист. Надал, който има само един загубен сет от началото на състезанието, ще се изправи срещу световния №1 Новак Джокович на финала. Ноле надви в драматичен петсетов мач швейцареца Станислас Вавринка в първия полуфинал.

Надал спечели откриващото подаване на съперника си и взе ранен аванс в резултата - 2:0. Като цяло Рафа печелеше без особени трудности геймовете, в които сервираше до края на първия сет и въпреки че Гаске стигна до брейкпойнт в един от тях, първата част бе за испанеца.

Втората част започна като първата - с ранен пробив на испанеца, който му позволи да поведе с 2:0. В четвъртия гейм Надал загуби за първи път от началото на турнира свое подаване и французинът изравни за 2:2, след което спечели гейма, в който сервираше. Надал бе притиснат сериозно от Гаске в осмия гейм, в който испанецът сервираше при 4:3 в полза на французина. Гаске имаше два брейкпойнта при 15:40, но Надал спечели 4 поредни точки и изравни - 4:4. Вторият сет трябваше да се реши в тайбрек, който започна и завърши с двойна грешка на Гаске, а французинът успя да спечели само една точка в него.

В първия гейм на третия сет Гаске пропусна точка за пробив, веднага след което загуби собственото си подаване. Надал поведе с 3:0, а при 5:2 реализира нов пробив, с който сложи точка на спора.

Двубоят продължи 2 часа и 21 минути, като Надал направи 35 уинъра и 24 непредизвикани грешки. Гаске записа 26 печеливши удара и допусна 32 непредизвикани грешки. Французинът пласира два пъти повече асове от съперника - 6 срещу3 за Надал, но Рафа направи само една двойна грешка в целия мач, докато Ришар допусна 4 - половината от които в тайбрека във втория сет.

Финалистите Надал и Джокович са се изправяли един срещу друг цели 36 пъти досега. Испанецът има 21 победи, а сърбинът - 15. Двамата са играли два пъти досега помежду си на US Open - и в двата случая на финала. През 2010 година Рафа надделя с 3:1, а през 2011 Джокович вдигна трофея след успех също в четири сета.

Финалът при мъжете започва точно в полунощ българско време в понеделник.