Гърция нанесе трето поражение на Турция на Евробаскет 2013

Националният отбор на Гърция записа третата си поредна победа от началото на Евробаскет 2013, след като тази вечер "елините" се наложиха над Турция с 84:61 в последен двубой от днешната програма в група D, като по този начин пратиха турците на другия полюс - без нито един успех от началото на шампионата на Стария континент.

Най-резултатен за победителите беше Йоанис Борусус с 21 точки, Костас Слукас добави добави 14 точки, но диригентът на този успех се казваше Никос Зисис, който приключи с 11 асистенции, а към тях прибави и 6 точки.

За турците единствено Ерсан Илясова записа двуцифрен точков актив - 13, но голямото разочарование се казваше Хидо Тюркоглу, който не успя да се разпише от игра - 0/9 и приключи само с 2 точки от наказателни удари.

Началото на двубоя бе изпълнено с много технически грешки и под двата коша и за малко повече от две минути бяха отбелязани само три точки за 2:1 в полза на Гърция. Баскетболистите на терена коригираха представянето си до края на първия период, като лидерството смени притежателя си на няколко пъти, а след 10 минути игра "елините" бяха напред с 21:16 след тройка със сирената на Слукас.

През втората четвърт двата тима отново залагаха на здравата защита, което логично доведе до нови пропуски, като най-активен в това беше Хидо Тюроглу, който от началото на мача бе 0/6 от игра. За разлика от звездата на турците, под другия кош Борусус правеше каквото си иска и това помогна на "елините" да запазят преднината си на почивката - 41:35.

Баскетболистите на Турция опитаха да направят обрат в началото на второто полувреме, но бяха спрени от отличната игра на съперника си, като успеваемостта в стрелбата от игра на гърците  бе просто убийствена и вместо обрат, разликата в полза на "сините" скочи до 64:49.

В заключителните десет минути не се случи нищо интересно, като гърците демонстрираха класа и спокойствие и поддържаха аванса си. От своя страна, баскетболистите на Турция сякаш искаха този мач да свърши по-бързо, а това се случи при 84:61 в полза на Гърция.

Турция - Гърция 61:84 (16:21; 19:20; 14:23; 12:20)

Турция: Балбай, Прелджич 9, Гюлер 6, Батук, Илясова 13, Ерден 5, Четин 3, Саваш, Гюнлум 8, Арслан 9, Ашик 6, Тюркоглу 2

Гърция: Слукас 14, Борусис 21, Зисис 6т. и 11 ас., Спанулис, Перпероглу 12, Фоцис 3, Папаниколау 11, Кавадас, Маврокефалидис 6, Каймакоглу 5, Брамос 6, Принцерис